cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Force pro hydrauliku

V sortimentu cyklonářadí značky Force je novinkou lis na koncovky hydraulických hadic, tedy nástroj usnadňující jejich instalaci do hadice při montáži brzd. Jistě, řada z nás tohle zvládá s dvojicí plastových dílců pro sevření hadice v kleštích nebo svěráku a „naťuknutím“ trnu do hadice paličkou, ale v přímé konfrontaci s lisem je to asi jako opravovat raketoplán rovnou kladivem namísto mechanické ruky.

 

 

Ač sám letitou klasiku s dvojicí plastových dílců ovládám díky časté praxi celkem automaticky, po vyzkoušení lisu už nechci jinak. Zní to sice jak reklama z TV prodeje zázračných kuchyňských robotů, ale komfort instalace trnu či banjo koncovky je tady úplně jinde. Lisu z hliníkové slitiny 6061 jsme navážili 146 gramů, na délku měří 75 milimetrů a má 35mm průměr. Do hlavního válcovitého těla čelně do něho vstupuje lisovací závitnice a z boku pak závitnice s plastovou rukojetí pro přitlačení hadičky mezi dva profily. Lisovací hlava je oboustranná a vybavená gumovými O-kroužky, aby jednoduše držela v lisovací závitnici v požadované pozici. Jeden její konec má totiž trn, jehlu nebo chcete-li pin s 1,15mm průměrem a druhý naopak miskovité zahloubení. Pro lisování trnu do hadice tedy stačí upnout hadici mezi dílce svírané boční závitnicí s rukojetí, trn nasadit na pin koncovky nasunuté v lisovací hlavě a pak už jen otáčet kolečkem závitnice, čímž se trn postupně nalisuje do hadice. Ta krásně drží mezi profily, nikam neuhýbá a celý proces je geniálně jednoduchý, rychlý a zvládne jej snad i oboustranně „levoruký“ mechanik.

 

 

 

Pokud bude třeba nalisovat do hadice banjo koncovku, stačí otočit lisovací hlavu v závitnici a úplně stejným postupem nalisovat vodicí trn banjo koncovky do hadice. Banjo nemá žádný vodicí pin, pouze na něj tlačí hlava přes krásně dosedající miskovité zahloubení, tudíž je třeba trochu víc šikovnosti nebo trn alespoň nepatrně natlačit do hadice, aby se při lisování banjo koncovka nesmekla, nicméně funguje to celé rovněž perfektně. Kolem hadice je za dvojicí jisticích profilů dostatek místa pro silnější průměr závitové části banjo koncovky, takže se nikde nic nezasekne. Tady ale nezapomeňte před lisováním navléknout na hadici stahovací matici, jinak bude dost komplikované vše vytahovat z rámu kvůli navléknutí z druhého konce hadice.

Tenhle nástroj schopný pojmout 5mm průměr hadice bude ideálním doplňkem každé profi dílny, ale pokud si každou sezónu stavíte nové kolo, taháte hadice, zkracujete je, nebo prostě máte hydrauliku ve svém servisním portfoliu, s ohledem na cenu 799 korun to bude praktický pomocník i pro vaši domácí dílnu.

 

(už)

 

datum: 25.04.22 - kategorie: Servis kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign