Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Force pro gramhoniče

Od značky Force, známé svým velmi širokým cyklistickým sortimentem, zde tentokrát máme špičkové závodní sedlo Team Hole karbon, s hmotností pouhých 165 gramů. Dodatek v názvu upozorňuje, že z uhlíkových vláken jsou zde nejen ližiny, ale i samotný skelet tvořený nylonovo-karbonovým vláknem. Konstrukci se středovým otvorem (odtud označení Hole) doplňuje minimalistické polstrování, dále odolný potah ze syntetické kůže a v neposlední řadě precizní zpracování. Cenovka 2499 korun se zdá být vzhledem k vlastnostem sedla příznivá - konkurenční, podobně lehké modely stojí zpravidla podstatně více. Force Team Hole karbon se svými technickými parametry dostává do teritoria luxusních sedel typu SLR a podobných.

Základem se stal velmi tuhý skelet, který netrpí tendencemi k prosezení, a přitom dokáže dobře pohlcovat otřesy, a to logicky za přispění karbonových vzpěr, jejichž vyšší profil se zdá být současně velmi odolný. Celkovou šířkou a minimalistickými, téměř se nesvažujícími bočnicemi náleží sedlo mezi čistě závodní modely. Klasikou dané třídy je plošší špička a obdobně plochá zadní partie se středovým žlábkem. Absence ochrany bočnic proti prodření je opět standardem mezi superlehkými sedly a nahrává primárně silničnímu použití, byť jeho kvality jistě ocení rovněž bikeři. Rozměry 272 x 135 milimetrů a výše zmíněná tuhost skeletu, předcházející nadměrnému průhybu středové partie, pak umožňují velmi pohodlnou předozadní změnu pozice. To jezdec uvítá jak při mnohahodinovém pobytu v sedle, tak při potřebě přesunu těžiště.

Pokud by někdo měl obavy z minima polstrování, tak můžeme zodpovědně říci, že mezi podobně koncipovanými sedly s hmotností výrazně pod dvě stě gramů patří Force Team Hole karbon jednoznačně k těm pohodlnějším. Jeho tvar totiž zajistí velmi dobré rozložení tlaku, se zřetelnou redukcí na citlivé tkáně - díky středovému otvoru. Jeho přítomnost zde tedy má nejen teoretický přínos. Pochvalu si odnáší kvalita zpracování, spoj skořepiny a potahu je ve všech místech precizně povedený, a to i v okolí středového otvoru. Karbonové ližiny jsou do skeletu vlepeny napevno, čímž je předejito různým nežádoucím pazvukům, jež s ultralehkými sedly při dlouhodobém zatížení v minulosti mnohdy souvisely. Vyhovovala nám rovněž dostatečná vzdálenost mezi ližinami a skeletem sedla, dovolující jeho propružení i v případě vyšší konstrukce vrchní části zámku sedlovky. Průřez vzpěr 9,5 x 7 mm je kompatibilní se všemi standardními sedlovkami, přičemž správné nastavení pozice ulehčí „měřítko“ na pravé straně.

Pokud vás testované sedlo zaujalo, můžete si jej pořídit v praktičtější černé či atraktivní bílé barvě. Kromě verze Hole nabízí značka Force i variantu Sprint karbon, jež se při totožné hmotnosti vyznačuje „plnou“ konstrukcí s absencí středového otvoru.

(kad)

 

 

datum: 18.04.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign