penco_unor_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Force Dual CX

Přestavba silničního kola na kotoučové brzdy, výměna ráfkových brzd na cyklokrosovém kole, případně vybavení horského kola jednoduchými mechanickými kotoučovkami. Tady všude se uplatní mechanické kotoučové brzdy Force, které mají obě destičky pohyblivé, a jsou tedy rovnocennou náhradou dvoupístkových hydraulik.

Tyhle mechanické kotoučovky mají hliníkový základ ze dvou polovin spojených imbusovými šrouby a jednodílného plechového táhla ovládajícího zároveň obě destičky. Proti klasické mechanice s jednou pohyblivou destičkou tedy jasná výhoda v rovnoměrném stisku kotouče, souměrném opotřebení destiček a hlavně méně častém nastavování celé brzdy. Proti hydraulice zde sice trochu hovoří hmotnost, kdy 199 gramů jednoho třmenu bez adaptéru a šroubů není zrovna lákadlo pro gramaře, ale vzhledem k hodně příznivé ceně těsně pod devět set korun za přední i zadní třmen dohromady (bez kotoučů a adaptérů), to lze přejít s úsměvem.

Třmeny jsou v provedení pro Post Mount standard, takže třeba pro Flat Mount je zapotřebí adaptér. Montáž je velice snadná a my jsme brzdu na jednom kole přímo porovnali s mechanikou Avid BB7, jenž je považována za špičku své kategorie. Force umožňuje nastavení obou destiček vůči kotouči, takže při montáži stačí stisknout páku ovládající lanko a dotáhnout třmen. Není nutné žádné vyosení jako u brzd s jednou pohyblivou destičkou. Díky destičkám vkládaným shora (mimochodem typově shodné s destičkami Shimano Alivio), je do třmenu krásně vidět a lze tedy snadno doladit každou z destiček vůči kotouči individuálně. U vnější se to provádí plastovým kolečkem, u vnitřní k tomu slouží 4mm imbus. Předpětí lanka je možné doladit stavěcím šroubem s opěrkou bovdenu a potěší i detail v podobě otvoru v naváděcím plechu pro lanko pod šroubem na táhle. Při dotažení tedy žádné kroucení lanka do stran.

Brzda na 160mm kotouči potřebovala chvilku pro zajetí destiček na dostatečný výkon, ale už od začátku překvapila naprosto přesnou odezvou na páce s jasně čitelným okamžikem dosednutí destiček na kotouč. S bikovou pákou Avid byla v ovládání více čitelná než originální třmen BB7, jenž byl sice ostřejší ve výkonu, ale pocitově mnohem pružnější na páce. V kombinaci se silničními pákami tak budou brzdy Force s jejich kratším a ostřejším krokem mnohem přesnější na dávkování a páka nebude mít zbytečně dlouhý houbovitý krok. To je jedna z výhod obou pohyblivých destiček, kdy se prostě při brzdění kotouč nevychyluje směrem k pevné destičce a záběr je tak mnohem rychlejší. Samotný výkon brzdy nebyl příliš jedovatý, ale narůstal plynule s výše zmíněným dobrým dávkováním účinku, aniž by se na maximu brzda chovala nějak kousavě. Styl brzda/plyn je v tomto případě optimální a bez nějakých nepříjemných projevů, což je u silničního kola výhodou. Dual CX tedy najdou své místo jak na horském, tak především silničním nebo gravel kole, kde nabídnou nejen dostatečný brzdný účinek a perfektní dávkování, ale také naprosto jednoduchou montáž a seřízení.

Ceny produktu Force Dual CX srovnáte na Zboží.cz

(už)

 

 

datum: 04.03.18 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign