Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Focus Super Bud 29R 1.0

Focus Super Bud 29R 1.0

Celoodpružený Focus Super Bud jsme již v minulosti otestovali, ovšem ve standardní šestadvacetipalcové verzi. Tentokrát je zde jeho devětadvacítkové provedení nabízející rovněž zdvih sto milimetrů na obou osách a z toho plynoucí maratonské využití, ovšem současně podstatně lepší prostupnost terénem. A nutno hned zkraje přiznat, že nám Super Bud 29R 1.0 s velkými koly sedl od prvního okamžiku ještě více než jeho 26“ varianta.

Základem kola, jehož cena je 76 tisíc korun, je bytelně provedený duralový rám, spoléhající na čtyřramenné uspořádání zadní stavby, fungující na bázi jednočepu s přepákováním. S profilacemi trubek němečtí konstruktéři zbytečně neexperimentovali, jedinou zřetelnou úpravou standardního průřezu prošla přední partie spodní trubky - pro navýšení pevnosti spoje s mohutnou kónickou hlavovou trubkou. V druhé největší testované velikosti rámu, která je zcela adekvátní pro postavu kolem 190 centimetrů, o to více vynikl výrazný sloping. Optické snížení rámu si pak vzadu vynutilo instalaci silné vzpěry mezi horní a sedlovou trubku. Mohutnost trubek slibuje vysokou tuhost nejen u celé přední partie, stejně dimenzována je také zadní stavba. Obdélníkové profily jejích ramen jsou doplněny neméně robustními čepy i patkami. Co nejlepší odolnosti vůči torznímu kroucení je přizpůsoben také vzájemný rozestup ramen nejen za hlavním čepem, ale i za bytelným pomocným ramínkem, přes nějž zadní stavba působí na tlumič. Z každého detailu přímo čiší solidnost, německá důkladnost se zkrátka nezapře. Nechybí pevná osa nebo příprava pro vedení bovdenu, ovládajícího teleskopickou sedlovku. Myslí se zde ovšem i na předejití jakýmkoli servisním problémům, atypická konstrukce hlavního čepu totiž umožňuje jeho co nejjednodušší rozložení a repasi.

Sto milimetrů zdvihu stačí

Celkové pojetí kola jej přímo předurčuje pro sportovnější jízdu a maratonské nasazení. Celková hmotnost 13,4 kilogramu (ve velikosti L) je v tomto směru stále ještě akceptovatelná. Co je však naprosto vynikající, to je tuhost rámu při silovém záběru. Pojem „kroucení“ je pro Focus Super Bud 29R i v druhé největší velikosti naprosto neznámý. Vzhledem k použití velkých kol i k samotné hmotnosti nás kolo překvapilo až nečekanou ochotou zrychlovat, mezi podobně koncipovanými devětadvacítkami patří testovaný bike rozhodně k těm rychlejším.

Pokud se zaměříme na ovladatelnost, tak při pomalejší jízdě v náročnějším terénu je naprosto bezproblémová. Jezdec v tomto případě nezažije onen známý pocit z řady devětadvacítek, že se kolo do nějaké ostřejší zatáčky nechce vejít, a to přes značné rozměry testovaného stroje. Současně je zde možný třeba i bunny hop, byť v omezeném rozsahu. Velká kola pak na členitém podkladu pomohou anulovat i některé jezdecké chyby, v reálu se navíc focus tváří, jako by nabízel zdvih spíše o nějakých dvacet milimetrů vyšší. Jezdec má ve většině případů ve standardním terénu pocit určité zdvihové rezervy. Svůj podíl na tom má jistě i již zmíněná robustnost rámu, která odpovídá spíše kategorii All Mountain než sportovnímu stovkovému fullu. Ovšem ve vyšších rychlostech už se velikost kol a jejich setrvačná síla zamaskovat nedá, takže bike potřebuje k zatočení výraznější pobídku od řídítek a přesunu těžiště. Vedení předního kola pomáhá také 15mm pevná osa a kónický sloupek.

Ve výjezdech je Super Bud 29R logicky silný, sériově nastavená výška řídítek je zcela optimální a adheze zadního pláště zajistí bezproblémové zdolání většiny prudkých stojek. Podobně sebejistě se bike chová i ve sjezdech, kde je dominantní stabilita a bezpečné vedení přímého směru. Teleskopická sedlovka Crank Brothers Kronolog s mechanickým zámkem umožní i zvládnutí extrémně prudkých klesání, nicméně u stovkového fulla je podle nás pro většinu uživatelů trochu zbytečným luxusem a především váhou navíc. Během testovacích jízd ve středočeských Brdech jsme ani jednou neměli potřebu sáhnout po páčce na řídítkách, která umožní zajetí sedla do nižší pozice.

Komfort jízdy je snadno naladitelný pomocí trojice přednastavených modů komprese na tlumiči i vidlici Fox CTD. Určitě by se nám na tomto konkrétním kole líbilo dálkové ovládání CTD obou jednotek zároveň, jejž bychom rozhodně preferovali před teleskopickou sedlovkou. V jakémkoli členitějším terénu jsme nechávali tlumič i vidlici v plné aktivitě, při sportovnější jízdě po běžných cestách jsme většinou tlumič přepnuli do prostřední polohy „Trail“, u vidlice to nebylo nezbytné. Nejmenší citlivost, blížící se standardnímu lockoutu, přišla vhod pouze na asfaltu. Pro běžné terénní ježdění by se nám zde však více zamlouvala poloha s nastavením komprese přibližně na polovině mezi režimy „Climb“ a „Trail“.

Osazení kola není co vytknout, kompletní ikstéčko, doplněné přehazovačkou XTR, funguje bezchybně. Brzdy jsou přímo famózní. Stejně tak kola DT Swiss X 1600 jsou dobrou volbou a totéž platí o univerzálním obutí Continental X-King. K luxusním dílům patří karbonová řídítka FSA, vynikající jsou také použité pěnové gripy s vypoulenou středovou částí. Němci si na detaily prostě potrpí a je fakt, že třeba krásně zpracovaný, karbon-duralový představec FSA OS-99 budete mít na očích po celou dobu jízdy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technická specifikace 

Rám: Marathon 29R FS, 100 mm, alloy

Tlumič: Fox Float CTD

Vidlice: FOX 32 Float CTD Evo,100 mm

Kliky: Shimano Deore XT 24-32-42

Brzdy: Shimano Deore XT, 180/160 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano XTR

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kazeta: Sram 11-36 (10)

Kola: DT Swiss X 1600

Pláště: Continental X-King 2,2“

Řídítka: FSA SL-K

Představec: FSA OS-99

Sedlovka: Crank Bros Kronolog

Sedlo: Fi’zi:k Tundra 2

Hmotnost: 13,4 kg (vel. L, s pedály)

Cena: 76 000 Kč

 

datum: 12.08.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign