Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Fizikova zoo

Fizikova zoo

fizikItalský výrobce sedel Fi´zi:k přišel s novým způsobem výběru toho pravého sedla. Spine Concept, založený na pohybu páteře během jízdy, dělí lidi na tři typy, označené Had, Chameleon a Býk.

Jezdec patřící do skupiny Had (snake) během jízdy využívá celou plochu sedla, snadno se přizpůsobí jednotlivým pozicím při výkonu a nestlačuje si genitálie, neboť sedí převážně na sedacích kostech. Pro něj bude tedy ideálem ploché a úzké sedlo.

Chameleon není omezen tvarem sedla, neboť se dokáže jeho povrchu přizpůsobit a sám si najde nejpohodlnější pozici a instinktivně se hýbe tak, aby ideálně rozložil svou tělesnou hmotnost. Pro něj je ideálem sedlo ploché s rozšířenou zadní částí.

Býk (bull) je opakem hada, potřebuje široké sedlo s tvarovaným prostředkem, neboť jeho sedací kosti se zadní části sedla pouze dotýkají a zvyšují tlak na genitálie. Těm se uleví pouze v případě, že sedlo bude ve střední části změkčeno.

Kam kdo patří?

To odhalí jednoduchý test. Stačí se bez rozhýbání a protahování ohnout ke špičkám chodidel s nataženýma nohama v kolenou. Had se bez výrazných problémů dotkne prstů nohou, neboť má pružnou páteř. Pro lidi s označením Had bude ideálním silničním sedlem model Arione a na horské kolo se spokojí s Tundrou. Chameleon se prstů dotkne stěží, pomůže mu k tomu až rozhýbání a protažení zad. Pro něj je určen spíš Antares či horské Gobi XM. To Býk, jenž se stěží ohne rukama pod kolena, by měl sáhnout po modelu Aliante či Aliante XM.

fizik

Pokud jste se ve výše zmíněných kritériích našli, chápete, proč je pro vás to které sedlo nepohodlné a jiné vám padlo jako ulité. Na stránkách www.fizik.it/spineconcept pak najdete názorně zpracované animace, které o systému prozradí více a ukážou jednotlivé tvary sedel.

www.progresscycle.cz

datum: 11.12.09 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign