deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Felt Compulsion Comp - test kola

Jestli lze o některém systému zadního odpružení tvrdit, že má hodně čepů, pak je to rozhodně Equilink na modelu Compulsion. Složitě vypadající zavěšení zadní stavby ovšem nabídne velmi sofistikovaný projev odpružení, který tomuto enduro kolu přidává na výkonu a staví jej po bok kol s mnohem nižšími zdvihy.

Felt Compulsion Comp

Vlastní cestou k výkonu

Felt je jedna z mála značek, které se delší dobu drží vlastního originálního systému odpružení. V tomto případě jde o zadní stavbu spojenou s rámem a tlumičem dvojicí vahadel, ovšem na rozdíl od všech virtuálních závěsů je nad osou zadního kola ještě jeden čep a obě ramínka jsou propojena táhlem Equilink na kluzných pouzdrech. Ačkoliv to vypadá dost složitě, princip je jednoduchý, zajistit zadní stavbě imunitu vůči propružování vlivem tahu řetězu a zároveň poskytnout aktivní pružení i pod brzdou. Obojí bylo v tomto případě splněno do puntíku, ale nepředbíhejme.

Felt Compulsion Comp

Základem všeho je rám, v tomto případě s masivní spodní trubkou a velmi bytelnou partií hlavy, kdy spoj konické hlavové, spodní a horní trubky působí opravdu nezničitelně. Horní trubka má před sedlovou nepatrné prohnutí dolů, kvůli tlumiči, a navařenou výztuhu, takže sedlovku lze vytáhnout poměrně vysoko, ale nad rámem je dostatek prostoru pro manévrování. Odpružení Rock Shox vyžaduje kvůli systému delší ladění na odpovídající tlaky, protože zatímco vidlice je poměrně citlivá z kraje zdvihu a pod brzdou se výrazně zanořuje s nárůstem progresivity až v poslední třetině chodu, tlumič v kombinaci se systémem přepákování funguje odlišně. Zatížením vahou jezdce se tlumič zanoří sice na 25% SAG, ovšem při šlapání a pohupování na sedle je znát jeho lehké propružování. Naopak při silnějším záběru do pedálů nebo spurtování ze sedla se zadní stavba téměř zamkne a pruží minimálně. Nízký tlak a zanoření na 35 % dovolí zbytečně citlivé propružení a jezdec cítí dost nepříjemné tahání za pedály při silovém záběru ze sedla.

Felt Compulsion Comp

Na šlapání tedy systém reaguje rozlišně, na záběr v sedle mírným houpáním, a naopak kruhové šlapání a silový záběr ze sedla nabídnou okamžitý výkon. To spolu s mírně endurovým posedem s rukama jen mírně nataženýma dopředu a s ideální výškou řídítek poskytne jezdci dostatek komfortu pro celodenní toulání se náročným terénem. Přirozený posed kopíruje i ovladatelnost kola, kdy tuhost hlavové partie v kombinaci s pevnou přední osou dají v každé zatáčce najevo přesné vedení a dokonalou odezvu na každý povel.Bike točí precizně, ovšem úhel vidlice krotí zbytečnou hravost a směřuje spíše na stezky směrem dolů než na rychlé točivé traily po rovině. Ideální výška těžiště pak nenutí zbytečně naklápět kolo v každé zatáčce, takže točení je plynulé a s přirozeným náklonem, ovšem nelze říci, že by kolo bylo vyloženě hravé, spíše je mu vlastní stabilní a vyrovnaný projev na rovině a hlavně ve sjezdech.Tam jednak jezdce podrží vyšší zdvihy a chod odpružení, které skvěle fungovalo i pod silným brzděním, ale hlavně jistota ovládání.

Felt Compulsion Comp

Ve výjezdech je pak geometrie trochu omezením v nejprudších pasážích, kde je znatelná tendence předního kola odlepovat se od terénu. I přes šetrnost odpružení k jezdci ve stoupáních nebyla jízda příliš svižná, a to kvůli plášťům šíře 2,4“, jejichž objem byl sice ve sjezdech geniální a projel všude, ovšem na rovině už to bylo v lehčím terénu trochu zbytečné, takže bychom klidně sáhli po užším modelu, který by ubral na těžkopádnosti. Na druhou stranu právě ve sjezdech jsme se vzhledem k plášťům i s vidlicí pouze s 15mm pevnou osou občas nechali unést k ostřejšímu stylu jízdy, který by zasluhoval odolnější model a snad i vyšší zdvih. Na tvrdší zacházení má ale bike díky bytelnému rámu a pevné zadní ose 142x12 mm ty nejlepší předpoklady.

Co se komponentů týče, osazení Sram fungovalo spolehlivě, trojpřevodník byl na enduro sice bez krytu trochu nezvyklý, nicméně bike je díky tomu mnohem univerzálnější. Výkon brzd nelze nijak kritizovat, takže jedinou výtku máme k sedlu, jehož tvar byl dost nepohodlný, ale to je asi jediné minus tohoto jinak povedeného kola s univerzálním využitím od trail až po enduro ježdění.

 

Plusy: chod odpružení, ovladatelnost, stabilita, posed

Minusy: tvar sedla

 

Technická specifikace

Rám: Alloy 6061 DB, Equilink, 150-160 mm, 142x12 mm

Tlumič: Rock Shox Ario

Vidlice: Rock Shox Sektor TK, 150 mm, QR-15

Kliky: Sram X.9, 22-33-44

Brzdy: Avid Elixir 3, 160/180 mm

Řazení: Sram X.7, 3x10

Přehazovačka: Sram X.9

Přesmykač: Sram X.7

Náboje: Felt, 15mmQR, 142x12 mm

Ráfky: WTB Speed Disc AM

Pláště: Continental Mountain King 2.4“

Kazeta: Sram PG-1050, 11-36

Sedlo: Felt

Sedlovka: Felt

Řídítka: Felt

Představec: Felt

Hmotnost: 13,95 kg

Cena: 46 990 Kč

datum: 10.09.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] rolex replica

    Ačkoliv to vypadá dost složitě, princip je jednoduchý, zajistit zadní stavbě imunitu vůči propružování vlivem tahu řetězu a zároveň poskytnout aktivní pružení i pod brzdou. Obojí bylo v tomto případě splněno do puntíku

    20.06.13, 08:34:47
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign