Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Fellini za řídítky

Airbone

Doba pokročila natolik, že si dnes můžeme svůj oblíbený trail či své jízdní umění natočit díky miniaturním kamerám typu Go Pro, které se snadno připevní na helmu, paži, ale i na vidlici, zadní stavbu, prostě kamkoliv. Tyto kamerky však mají dva neduhy – pokud nezainvestujeme deset tisíc do verze s velkým rozlišením HD, obraz není nijak extra kvalitní a také díky absenci displeje nemáme možnost náhledu a vizuální kontroly toho, co točíme.

Airbone

Pro konzervativní filmaře, kteří upřednostňují kvalitní obraz, je na trhu nový držák Airbone pro upevnění kamery na řídítka. Držák je vybavený objímkou vnitřního průměru 31,8 mm. Destička se šroubem pro kameru je k objímce připevněna pomocí kulového čepu, který umožňuje přesné nastavení úhlu sklonu kamery. Ta se k držáku připevní pomocí tradičního stativového šroubku. Nosnost držáku je však pouhých 700 gramů, takže na něj můžeme připevnit pouze kompaktní foťák či menší mini DV kameru, na tříčipové poloprofi stroje můžeme rovnou zapomenout.

Upevnění objímky k řídítkům zajišťují dva šroubky na imbus číslo pět, takže spojení je velmi pevné a stabilní. Pozice kulového čepu se zajistí mohutnou pákou. Je pravda, že po nastavení odpovídající polohy za jízdy nedošlo k jakémukoliv pohybu kamery. Pro dokonalé utažení bylo však třeba kameru po nastavení pozice ještě sundat, aby se páka mohla volně pohybovat dokola, neboť zadní část kamery jí v pohybu překáží. Poté stačí kameru opět přišroubovat k držáku, stisknout tlačítko Record a vyrazit.

Airbone

My jsme držák vyzkoušeli na hliněné stezce, linoucí se nad řekou. Použili jsme kameru se záznamem na kazetu Mini DV, která slibovala výtečný obraz. Hodně nadějí pro klidný záznam jsme vkládali do zdvihu odpružené vidlice 150 mm s velmi citlivým chodem. Ovšem ani tak velký zdvih nezajistí v rozbitém terénu jízdu jako na létajícím koberci, což se projevilo na častých tzv. dropoutech, kdy rázy od terénu způsobí poskočení pásku v kameře a záznam tudíž není stoprocentní. Mnohem lepších výsledků tedy dosáhneme, použijeme-li klasický kompaktní fotoaparát s ukládáním na Flash paměť, která na otřesy není háklivá.

Jako nevýhodu u testovaného držáku Airbone vidíme fakt, že objímka je určena pouze pro řídítka. My bychom ocenili držák s variabilní velikostí objímky, aby šel připevnit třeba na kluzáky, odkud je záběr nejatraktivnější, nebo na zadní stavbu. Kulový čep by však musel mít mnohem větší rozsah vyosení, aby kameru bylo možné upevnit ve větším úhlu. Cena tohoto 235 gramů vážícího držáku je 550 Kč.

(mig)

 

datum: 22.06.10 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign