Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Exentrický Tomac Flint

Excentrický Flint

Nečekejte recenzi na Piráty z Karibiku, ale řeč bude o na první pohled nenápadném, ovšem o to zajímavějším rámu Tomac Flint 29. Značka Tomac samozřejmě staví na zkušenostech jejího zakladatele, legendárního závodníka v XC i ve sjezdu, Johna Tomaca. Podle nich svět nepotřebuje další běžný duralový devětadvacítkový hardtail, ale potřebuje právě takový hardtail, jako je Flint.

Pokud na tom má být něco pravdy, pak jedním z důvodů bude zcela určitě excentrické uložení středového složení. Rám z duralu má horní, spodní a sedlovou trubku včetně středového pouzdra ze speciálně upravené slitiny AN-6, kvůli nižší hmotnosti a požadované tuhosti v kombinaci s komfortem. Kruhové průřezy trubek, navařené jednoduché výztuhy nad i pod hlavou, zajímavé profilované patky s odlehčovacími otvory, IS montážní body pro třmen kotoučovky a trojice montážních závitů pro košík, která je standardem u všech velikostí tohoto rámu. Zadní stavba má navíc výztuhu sedlových a řetězových vzpěr u kotoučové brzdy. Hlavová trubka sází na jednoduchost, a tedy neměnný oversize průměr pro standardní sloupek vidlice. To vše zní až příliš jednoduše.

Hlavní zajímavostí, tedy kromě technicky čistého provedení rámu bez zbytečných hydroformingů, je excentrický střed. Duralové bloky se závitem pro standardní středové složení lze po povolení imbusů ze strany přetočit a tím posunout kliky o 15 mm dopředu či dozadu. Variace na singlespeed je tedy jednoduchá a přitom elegantní. Rám má hmotnost 1,96 kg ve velikosti XL, tedy dvacítce. Úhly hlavy a sedlové trubky jsou 71,5 a 73 stupňů, rozvor velikosti XL je 1 125 mm s vidlicí s 80mm zdvihem. Rám přitom bez problémů snese i stomilimetrový zdvih. Cena rámu je 12 900 korun, což za originalitu danou jménem, variabilitou díky excentru a hlavně na dnešní dobu tak trochu ojedinělým designem bez zbytečných „parádiček“ rozhodně není příliš.

tomac-ram_1

tomac_3

tomac_4

tomac_5

(už)

datum: 09.04.12 - kategorie: Technika

Komentář:

  1. [1] Replica Rolex

    Pokud na tom má být něco pravdy, pak jedním z důvodů bude zcela určitě excentrické uložení středového složení. Rám z duralu má horní, spodní a sedlovou trubku včetně středového pouzdra ze speciálně upravené slitiny AN-6

    20.06.13, 11:38:14
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign