deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Duše jinak - Gaadi

I když závodnímu bikingu vládne bezdušové provedení plášťů, drtivá většina jízdních kol stále používá, a bude používat, duši tak, jak ji léta známe. Tedy tubus s konci spojenými k sobě, pro jehož výměnu je nutné demontovat kolo z rámu. Jenže tomu tak být nemusí.

Otestovali jsme duši Gaadi, což je německá značka, která přišla s neotřelým konceptem duše, pro jejíž výměnu vůbec není nutné demontovat kolo z rámu či vidlice. No, a jelikož dnes trh nabízí nepřeberné množství městských kol s řazením v zadním náboji či elektrokol se zadním nábojovým pohonem, je tohle řešení ideální. Hlavní smysl je v tom, že demontáž kola s řazením v náboji vyžaduje odpojení táhla či lanka řadicího mechanismu nebo pojistky protišlapací brzdy a u nábojového elektromotoru na 18mm matice o nutnosti vozit s sebou velký klíč ani nemluvě. Zkrátka všechna tato kola, a klidně i běžná kola s přehazovačkou, můžou pro jejich majitele znamenat v případě defektu nemožnost jej opravit, protože zkrátka kolo neumí nebo nemůže demontovat z rámu.

Duše Gaadi na to jde geniálně jednoduše, protože jde o tubus, jehož oba konce nejsou spojené, ale jen uzavřené, takže netvoří kruh. Na první pohled podivné řešení se dvěma konci, a někdo si pomyslí, že při nafouknutí se musí konce roztrhnout, jenže když duši nasadíme do pláště, jsou oba konce těsně u sebe, nafouknutím se o sebe zapřou, a tudíž se nemají kam dál posouvat, aby se protrhly. Jistě, při nahuštění duše mimo plášť může dojít k protržení stěny, ale toho lze docílit i u standardní duše. Německá firma za svůj vynález získala několik ocenění, ale zajímavostí je, že tyto duše pro ni vyrábí česká firma Rubena, nyní po změně vlastníka už součást švédského koncernu Trelleborg.

Vyzkoušeli jsme šestadvacítkové provedení (vyrábí se 20 – 29“) s auto ventilkem (vyrábí se všechny tři typy), situovaným 26 cm od jednoho z konců 191 cm dlouhého tubusu. Pro montáž do kola je lepší duši lehce předhustit, usadit ventilek a následně v plášti přesně porovnat a usadit konce hezky k sobě, což je zcela zásadní pro funkčnost. Zajímavé je, že tubus není jednodílný, ale tvoří jej hlavní část a na ni navulkanizované kratší koncové části. Hmotnost šestadvacítky za 245 korun byla 226 gramů, tedy žádné „ultralight“ provedení. Nicméně výměna je snadná a po nahuštění na odpovídající tlak plášť nijak neházel a jízda byla v podstatě stejná jako s běžnou duší. Pokud by majitel kola chtěl servis dotáhnout k dokonalosti, ideální je nasadit duše Gaadi do předního i zadního kola a další vozit jako náhradní s sebou. Vyjmout totiž standardní duši před instalací Gaadi totiž znamená buď demontovat kolo z rámu, nebo jen starou duši vytáhnout z pláště a přestřihnout ji, pak už je instalace nové od Gaadi jednoduchá. A geniálně jednoduchá je vlastně celá tahle myšlenka.

(už) 

datum: 28.01.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign