Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Duratec Sendic

thumb_80x60_send1.jpg(1787KB)Domácí scéna v posledních letech začíná produkovat mnohé zajímavé celoodpružené stroje, které si už neříkají o pozornost jen tím, že vznikly u nás. Jejich technická vyspělost je už podstatně dál, než tomu bylo u prvních domácích „sekaček na trávu“, používaných v DH pelotonu v polovině devadesátých let. Dnes tu máme rámy koncipované pro špičkové závodní nasazení na světových pohárech ve sjezdových disciplínách, ale také mnohé projekty zohledňující touhu po oboustranném odpružení u jezdců XC a maratonů. Právě pro tuhle sortu bikerů vznikl i Sendic F10, domácí výrobek, kterému plzeňský Duratec dal do vínku nejednu technickou specialitku.

Sendic je v podstatě klasickým jednočepovým odpruženým rámem, jen s několika drobnými, avšak zásadními změnami.

Nejvýraznější na rámu je pochopitelně vpravo umístěný tlumič a do leva vychýlená sedlová trubka, přesně tak totiž vypadá nový Eccentric Concept, kterým je F10 vybavena. Ten si klade za cíl být nejen originálním řešením obcházení tlumiče sedlovou trubkou, ale navíc se na F10 prolíná jak snaha o aktivní a citlivé odpružení, podpořená mírným skloněním tlumiče směrem dopředu, tak dokonalé technické a řemeslné zpracování. To zahrnuje zabroušené sváry, profilované trubky nebo velmi zajímavě tvarovaný úchyt tlumiče na rámu. Zadní stavba dotváří kolo použitím hodně silných trubek na celém trianglu, ale aby to nebylo málo, jsou tu i složitě tvarované zadní patky. V Duratecu vyvinuté integrované hlavové složení, vlastní objímka i neotřelý monochromaticky vyvedený závodní design, který ovšem námi testovaného decentně šedého Sendica nezdobí, jen podtrhují vysokou známku, kterou si tento rám rozhodně zaslouží. Vyjet do terénu znamenalo na tomto kole udělat hodně radikální přenastavení posedu, ale na fotografiích vidíte morbidně velkou šestapadesátku v plné kráse. Zajímavé je i to, že Sendic má svojí dámskou sestru s názvem Butterfly, jejíž geometrie je přizpůsobena bikerkám mimo jiné i průchozí sedlovou trubkou, aby bylo možné v malých velikostech zasunout sedlo na patřičnou výšku.

Osazení vytáhlého elegána je střídmé, ale na první pohled je patrná snaha o radikální snížení váhy. Vedle odpružených jednotek Rock Shox Duke C100 a Fox Float R je na rámu partička moderních komponentů ve složení: kliky FSA, brzdy Avid Single Digit 7 a řazení Shimano XT. Poněkud historické jsou sice původní kola Mavic CrossMax s keramickými brzdnými plochami, kulatými dráty a stříbrnými nálepkami, ale po pravdě, kdo z nás před pár lety netoužil mít právě tyhle kola na svém biku.

Tlačit váhu biku dolů je jistě chvályhodná věc, ale na tomhle kole bylo myšleno i na pevnost a spolehlivost. Možná i proto se zde snoubí pedály Crank Bros. a pneumatiky Hutchinson Python Air Light s nerozbitnými doplňky Ritchey Pro.

Dost zkoumání od psacího stolu. Sendic si zaslouží pořádně projet a tak jsem se s chutí vydal hledat ty méně mokré stezky lesem. Na nich se plně prokázalo, že F10 je klasickým bikem vhodným pro maratony nebo závody v XC, ale rozhodně mu nelze změnou komponentů pomoci mezi biky kategorie enduro, neboť rám je limitován zdvihem 80 nebo 100 milimetrů, podle toho, jaký použijete tlumič. Náš testovací Sendic měl zdvih deset čísel, a tak se skvěle doplňoval se vzduchovou vidlicí Duke C100 nastavenou na stejný zdvih.

Ideálně postavené kolo pro rychlou a pohodlnou jízdu je skvělé na silnici i v terénu a přesně tak se chová i Sendic, jehož tuhá zadní stavba i rám jsou ve spolupráci se závodně nafoukanými tlumiči i delším posedem skvělým náčiním pro závody. Jízda na Pythonech byla tradičně skvělá všude tak, kde byl podklad tvrdý a alespoň v rámci možností suchý, jenže běda, došlo-li na pořádné bláto nebo sníh. Pak jsou Pythony hodně rychle zanesené a pokud si troufneme tvrdit, že jsou to pneumatiky pro léto naprosto ideální a nemají problém provést vás i občasným bahýnkem, v zimě se jejich použití příliš doporučit nedá. Pokud máte ovšem ve zvyku jezdit lehce severským stylem, užijete hodně zábavy.

Rozumné odpružení žehlilo nerovnosti jako o život, ovšem Sendicu náleží jízda v duchu XC a tak se v radikálně drsném terénu se svými zdvihy už příliš nechytá a tak opět musíme opakovat: Pro XC nebo maraton skvělé kolo, ale rozhodně na něm nejde freeridovat. Jsme stále v sedle závodního XC stroje.

Poměrně vysoká citlivost na podněty k zatáčení byla u relativně dlouhého Sendicu překvapivá, ale do prudkých kopců jsem rozhodně překvapen nebyl, i když i tady se F10 chovala poslušně a přední kolo se s klidem drželo na zemi.

Hodně specifická sada si perfektně rozuměla a musíme také díky dobrému výběru komponentů, který se podařil chlapcům od Roberta Štěrby, konstatovat, že Duratec Sendic F10 je po neméně skvělém RB Speedster dalším domácím celoodpruženým XC strojem, který se může postavit na start kteréhokoliv závodu se vztyčenou hlavou.

Text a foto: Mara

thumb_80x60_send2.jpg(2422KB)thumb_80x60_send3.jpg(2295KB)thumb_80x60_send4.jpg(2237KB)thumb_80x60_send5.jpg(2195KB)
datum: 05.03.03 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign