Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Drážkovaný disk XLC

U brzdových kotoučů už jsme si zvykli na ledacos, od klasiky, plovoucího provedení, sendvičových „Ice“ verzí, přes kombinaci s karbonem či obrovskými otvory, až po obvodové drážkování. Právě tahle poslední verze je nejméně vídaná a v nabídce ji má komponentový gigant XLC.

My jsme otestovali kotouč XLC BR-X58, který je standardním nerezovým kotoučem, ovšem postrádá ventilační otvory a namísto nich má z obou stran po obvodu vyfrézovanou čtveřici drážek. Mírné vlnkování obvodové hrany už je jen drobný detail, my jsme byli zvědaví především na funkčnost drážkovaného provedení, které by mělo snížit nežádoucí teplo. Vždyť motokrosové kotouče nemají tak velké otvory jako některá lehká biková provedení, ale naprosto plný kotouč, to jsme tu ještě neměli. Verze s průměrem 180 mm ukázala bez šroubů hmotnost 160 gramů, což je vyšší průměr, tloušťka brzdné plochy je 1,8 mm a uchycení je samozřejmě na šestici šroubů, které jsou součástí balení.

Červeně lakovaný kotouč, samozřejmě s broušenou brzdnou plochou, jsme nasadili na zadní brzdu Shimano Deore a jali se testovat. Nový kotouč vyžadoval jen nepatrné dorovnání a jeho celkovou tuhost bychom přiřadili někam mezi kotouče Magura, tedy extra tuhé, a Avid, což je standard. V tomto směru tedy chválíme, není to žádné bláto, ani zbytečně tuhý kousek. První kilometry se sintrovanými deskami přinesly jediné, po sjezdu zadní brzda pěkně zavoněla, protože se vypálila červená barva v drážkování a kotouč chytil lehce fialový nádech hezky zahřáté oceli. Zbývající lakovaná plocha vydržela i během dalších testů. Zajetí na plný výkon ale trvalo jen chvilku, pak už byl projev naprosto standardní, což nás vzhledem k absenci otvorů překvapilo. Výkon nebyl o nic horší než u původního kotouče Hayes, a to i za mokra a v blátě. Pokles výkonu ve sjezdu jsme nepozorovali, takže v tomhle směru vše v pořádku, a co se týče výchylek, kotouč držel spolehlivě. Jediná drobná obava tak převládá z toho, že jakmile se destičky víc obrzdí, začnou se postupně dostávat i do drážek a brzdit i v zeslabeném místě kotouče, což může vést k jeho i jejich rychlejšímu opotřebení. Každopádně, absence otvorů v kotouči nevadí, takže za přibližně pět set korun je to trochu exoticky vyhlížející, ale funkční kousek.

(už)

 

datum: 19.11.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign