deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Dlouhodobý test převodníků Gebhardt

Naším dlouhodobým testem prošla kompletní sestava bikových převodníků domácí značky Gebhardt. A již v úvodu je třeba napsat, že tyto převodníky dopadly na výbornou. Téměř pět tisíc kilometrů, což je pro mnohého bikera ročně najetý objem, se na stavu jejich ozubení nijak výrazně nepodepsalo.
Netvrdíme, že po absolvování této zátěže převodníky stále vypadaly jako nové, ale mírné ojetí materiálu a lehké vymačkání zubů nijak nebránilo dalšímu používání.
Vztáhneme-li tento test převážně k prostřednímu převodníku, jenž je logicky nejzatěžovanější, tak si troufneme napsat, že daná dávka kilometrů je zlomkem z předpokládané životnosti převodníku. Na těchto převodnících krátce probíhal i nedávno uveřejněný test řetězu Campagnolo C9, nicméně výraznou část kilometrů testované převodníky Gebhardt absolvovaly v dost náročných podmínkách, tedy přes zimu v mokru, bahně a částečně i soli.
Námi testovaná sestava byla složena z převodníků Gebhardt MTB s roztečí 104/64 mm s 22/32/44 zuby, tedy z nejklasičtější kombinace určené na „čtyřpackové“ kliky rozteče Microdrive. Maloobchodní cena testovaných převodníků je 350 korun (22 z.), 820 korun (32 z.) a 990 korun (44 z.). Výhodou převodníků Gebhardt je ale široká nabídka zahrnující takřka jakékoliv typy a rozteče, a to současná i starší provedení. Od tohoto domácího výrobce tak seženete nové převodníky i na vaše starší kliky Campagnolo, na bikové kliky Shimano Hyperdrive vyráběné do roku 1993 a další „rarity“, které byste jinak mohli hodit do popelnice.
Jako šperk
Nedá nám to a musíme začít popis převodníků od designu. Údaj o síle materiálu (duralu) 3,5 milimetru je sice důležitý, ale tvarové provedení a čistota zpracování musí nadchnout i fajnšmekra zvyklého skoro jen na díly XTR. Díky převodníkům Gebhardt jsme obstarožní kliky Deore LX na testovacím tréninkovém kole proměnili téměř ve šperk. S novými převodníky Gebhardt mohou i obyčejné kliky vypadat hodně luxusně.
Tvar převodníků je jednoduchý, ryze účelový a zároveň velice čistý. Jako materiál výrobce uvádí slitinu ALU DURAL 42 42 01.62 (AA2017A-T4) (DIN 1725). Vzhledu samozřejmě napomáhá i maximální odlehčení, které opticky ještě zvyšují čistě kovové frézované plochy. Jakési výstupky na prostředním převodníku, na nichž jsou částečně umístěny nápisy, nejsou designovým prvkem, který by zbytečně navyšoval hmotnost.
Na jejich zadní straně jsou vyfrézovány náběhy pro snadnější přesun řetězu z malého převodníku na prostřední. Takže každý detail je zde maximálně podřízen funkci a přitom vznikl designově dokonalý produkt. Ale tuningovým nadšencům vychází značka Gebhardt vstříc i jinak, neboť kromě klasického černého či stříbrného provedení jsou v nabídce také převodníky s červenou, modrou nebo zlatou anodizací. A v tu chvíli je slovo šperk asi nejvýstižnější.
Plnohodnotná alternativa
Ale teď již k samotnému testu. U převodníků je zásadní životnost a kvalita řazení. Převodníky Gebhardt neukázaly slabiny ani v jednom z kritérií. Co se týče životnosti, použitý materiál i jeho povrchová úprava prošly evidentně dlouhým a pečlivým vývojem. Ačkoliv byla v minulosti životnost prvních převodníků Gebhardt některými jezdci kritizována, značka od té doby ušla velký kus cesty. Současné převodníky Gebhardt po stránce rychlosti opotřebení považujeme za plnohodnotnou alternativu k nejkvalitnějším produktům řady velkých výrobců, Shimano nevyjímaje. A cena převodníků Gebhardt je přitom výrazně nižší.
Testované převodníky měly v době ukončení testu na kontě 4 890 kilometrů, znovu upozorňujeme, že částečně v opravdu náročných podmínkách. A zaměříme-li se na nejzatěžovanější prostřední převodník, jeho stav byl na konci testu po funkční stránce zcela bezproblémový. Samozřejmě došlo k lehkému vymačkání záběrové části zubů, ale na funkci ozubení, tedy na čistotu nabíhání řetězu, to nemělo sebemenší vliv.
Žádné problémy se nevyskytly ani s „namotáváním“ řetězu souvisejícím s vymačkanými zuby. Na převodnících se vystřídaly celkem čtyři řetězy, kromě již zmiňovaného Campagnolo C9 to byly řetězy Shimano. Po 4 890 kilometrech nastal další interval výměny řetězu a ani celkově již pátý řetěz neodhalil výraznější opotřebení ozubení převodníku. Jakékoliv „střílení“, tedy přeskakování řetězu, se nekonalo. Navíc i na pohled vypadaly všechny převodníky včetně prostředního zachovale a tvar zubů se příliš výrazně od nového převodníku nelišil. Pochvalu rozhodně zaslouží i tuhost převodníků, která je bezproblémová a je opět plně srovnatelná s často dražší konkurencí.
Po stránce funkce řazení prošly převodníky Gebhardt během let vývoje také výrazným zdokonalením. Soustava frézovaných náběhů a nýtovaných ocelových zvedacích kolíčků funguje zcela bezchybně. Frézované vodicí lišty na zadní straně velkého a prostředního převodníku jsou pro snadné přeřazení doplněny ještě o speciální vytvarování některých zubů. Náběhy ovšem nejsou jen jednoduchým prostředkem k „přetažení“ řetězu z jednoho převodníku na druhý.
Zaprvé jsou zcela rozdílné náběhy a kolíčky pro přesun řetězu dolu či nahoru a zadruhé je nutné i jejich správné rozmístění vůči úvrati kliky. A ani zde nemáme připomínky. Řazení probíhá přesně a zároveň relativně tiše. Stačí přesmykač přesunout do polohy, aby jeho vodítko přitlačilo řetěz k vedlejšímu převodníku a o všechno další se již soustava náběhů spolehlivě postará.
Velice čisté je řazení na menší i větší převodníky, na páčku ovládající přesmykač není nutné jakkoliv tlačit a při správném seřízení řazení není potřeba páčku jakkoliv přetahovat přes předem danou polohu.Takže po stránce kvality řazení i životnosti nemáme k testovaným převodníkům Gebhardt žádné připomínky.
(kad)
 
datum: 08.06.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign