Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

DirtParade Disident - test kola

Kola určená hlavně pro mladší jezdce vyznávající spíše jízdu z kopce, skoky a agresivnější design, to je ve stručnosti značka DirtParade, jejíž XC full Disident je designem rovněž v mladém duchu.

DirtParade Disident

Živější komfort

Bílý základ s šachovnicovými poli je poměrně netradiční, ale k divočejšímu projevu kola se hodí dokonale. I přes zdvihy sto milimetrů má jezdec okamžitě po nasednutí dojem mnohem vyšších hodnot. Blíže situovaná řídítka, komfortní posed a úhel vidlice ideálně na hbitější manévrování. To vše je cítit už po několika metrech jízdy. Vzduchové jednotky jsme chvilku ladili, než se podařilo najít tlak dávající jim vzájemnou shodu, ale nakonec bylo třeba nahustit tlumič výrazně více než vidlici, protože čtyřčepová zadní stavba poskytla zadní partii přece jen vyšší citlivost, než nabídla přední vidlice. Ta ovšem vzhledem k ceně ukázala velice jemný a kultivovaný chod, navíc s možností postupného přidávání tlumení komprese páčkou lockoutu z řídítek, RST First si tedy jedničku v názvu rozhodně zaslouží. Tlumič Rock Shox Bar je sice levnějším kouskem v nabídce, ale ani on nijak negativně neovlivnil chod zadní stavby, naopak plynulá regulace odskoku i jeho projev byly na úrovni dražších kousků.

DirtParade Disident

S vyladěným odpružením jsme za jízdy pocítili jedno, zdvih vypadá vyšší, než je, ale kolo není zase tak velká houpačka, co se týče jízdy v sedle do kopce. Samozřejmě, lehké pohupování do rytmu šlapání bylo cítit, ale nešlo o žádný extrém, což platí i pro jízdu ze sedla. Po rovině nás velmi mile překvapila lehkost, s jakou bike i přes svoji průměrnou hmotnost a tuhost rámu uháněl kupředu. Velmi lehký jízdní projev tedy určitě potěší vyznavače švihového tempa. Sice aktivnější odpružení nenabídne takový výkon jako systémy s regulací komprese u tlumiče, ale v této cenové kategorii kolo jede opravdu výborně.

DirtParade DisidentV terénu se ukázala citlivost odpružení jasnou výhodou, vyzobání veškerých nerovností bylo zcela samozřejmé. Díky kratší horní trubce kolo dost lákalo k vytažení do vzduchu či provádění rychlých manévrů, ke kterým má veškeré předpoklady. Okamžitá změna směru je doslova ukázková, stejně jako výjezd z ostřejší zatáčky s vyšší rychlostí. Jen ruka jezdce musí být trošku znalá, protože živější projev dokáže začátečníka trochu zaskočit.Obzvláště v rychlých sjezdech byla znát lehká vrtkavost kola, kdy stačila minimální pobídka do řídítek a už bychom odbočovali. Jakmile ale jezdec tento bike zkrotí, dokáže díky geometrii dostat maximum z jeho hravého temperamentního chování. Na odrazech ke skoku či odskocích z hran bylo kolo vyvážené a stačilo jen lehce přitáhnout řídítka, abychom dopadli vždy na zadní. S ohledem na kratší geometrii ovšem bylo třeba v prudších pasážích výrazněji přesunout těžiště za sedlo, protože kratší rám se snadněji stavěl na předek a například ostřejší brzdění v sedle přední brzdou znamenalo citelnou tendenci přenést hmotnost jezdce nad řídítka. Vše je tedy o navyknutí si na hravý projev, pak je jízda zábavou.

DirtParade DisidentCo se výjezdů týká, tam jsme neměli problém, snad jen úplné zamčení vidlice trochu neladí s otevřeným tlumičem, kdy zadek stále pruží a předek je tuhý. V sedle byla v prudších výjezdech znát lehčí tendence kola stavět se na zadní, ale nešlo o žádný extrém, stačilo jen lehce se přesunout nad řídítka.

Vzhledem k ceně těsně nad osmnáct tisíc bylo osazení kola poměrně nadstandardní, díky celoodpruženému provedení. Komplet pohonu fungoval bez problémů, kliky na čtyřhran jsou sice už trochu archaické provedení v kategorii „full“, ale jinak nemáme výtek. Projev plášťů nebo výkon brzd byly naprosto profesionální a cyklistu perfektně podrží. Rám byl svojí tuhostí výraznější u předního trojúhelníku, zadní stavba dala pocítit slabší kroucení na pozici vahadla přepákování k tlumiči. V oblasti středového pouzdra a hlavního čepu pak nabídla konstrukce vyšší střední tuhost, takže vše zcela v pořádku.

Pro sportovní ježdění v terénu je tento bike rozumnou volbou pro vyznavače hravějšího stylu jízdy, kterým nabídne dokonalou odezvu na každý povel, ovšem musí jej nejprve dokonale dostat do ruky, chováním to rozhodně není žádný lenoch.

 

Plusy: lehkost jízdy, cena/osazení, chod odpružení

Minusy: čtyřhran klik

 

Rám: Alloy 6061, 100 mm

Tlumič: Rock Shox Bar

Vidlice: RST First, 100 mm

Kliky: ShimanoAlivio, 22-32-44

Brzdy: Shimano M445

Řazení: ShimanoDeore

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: ShimanoDeore

Náboje: Shimano RM66

Ráfky: RemerxMasterdisc

Pláště: SchwalbeRacing Ralph 2,1“

Kazeta: Shimano HG-50, 11-32/9

Sedlo: Selle San Marco Ponza

Sedlovka: TruvativStylo

Řídítka: TruvativStylo

Představec: TruvativStylo

Hmotnost: 13,9 kg

Cena: 18 230 Kč

 

datum: 04.06.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Replica Rolex

    Po rovině nás velmi mile překvapila lehkost, s jakou bike i přes svoji průměrnou hmotnost a tuhost rámu uháněl kupředu. Velmi lehký jízdní projev tedy určitě potěší vyznavače švihového tempa.

    20.06.13, 10:47:22
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign