deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Dirt Parade Extaze

Dirt Parade Extaze

Zatímco až doposud šlo u Dirt Parade hlavně o pevné modely pro street dirt či freeride nebo celoodpružené stroje s nižším zdvihem, pro příští rok si tato značka nachystala doslova lahůdku. A to jak cenovou, tak konstrukční. My jsme měli to štěstí otestovat sjezdový model Extaze, určený na příští sezónu jako první, a rozhodně to byla jízda.

dirt_parade

Vyzrálost a lahůdky

V první řadě musíme ocenit vyzrálost zvolené rámové konstrukce, dávající na zadní ose zdvih 180 mm. Duralový rám má spodní trubku celistvou, zatímco horní zdobí nahoře i dole po celé délce masivní housenka svaru.

Výrazné rozšíření trubek u hlavy s průměrem 1,5 palce jen přidává na jistotě, stejně jako vysoké profily trubek zadní stavby. Ta vyznává čtyřčepové provedení s hlavním čepem spodní kyvky za sedlovou trubkou pod úrovní převodníku. Velký průměr všech čepů je zárukou dostatečné tuhosti a odolnosti. Přepákování na tlumič dvojdílným vahadlem má čep před sedlovou trubkou, ovšem ta není průchozí až dolů, takže sedlovka se zastaví zhruba v místech zmíněného čepu. Tlumič Rock Shox Vivid s regulací odskoku a komprese patří rovněž k lepšímu dirt_parade_zadekstandardu.

Co je ovšem nadstandard, je jednokorunková vidlice Totem od stejné značky jako tlumič. Tento masivní kousek s průměrem vnitřních nohou 40 mm je zárukou tuhosti a jistoty. Jeho zdvihu 180 mm odpovídá průměr sloupku 1,5 palce a samozřejmě patky na pevnou 20mm osu. Jeden ventilek plní spojenou pozitivní i negativní vzduchovou komoru a citlivost pružení je i přes vzduchové médium naprosto perfektní. Navíc lze nastavit nízko i vysoko rychlostní kompresi a samozřejmě odskok.

Další méně obvyklé komponenty jsou náboje a komplet řazení Shimano Saint, tedy to nejlepší pro sjezd a freeride od japonského giganta nebo sedlo San Marco Zoncolan.

Jako v rauši

Přesně jako pod vlivem extáze se může cítit jezdec na tomto kole. Prvotní sladění obou jednotek je více než důležité, aby si pružina se vzduchem ve výsledku navzájem naprosto perfektně notovaly, pak už stačí si jen hrát. Kolo je totiž i přes dané zdvihy velice hravé. Kratší geometrie a středně vysoko položené těžiště umožní dělat si s kolem takřka co chceme. Na zadní se dostane okamžitě, není problém jej vytáhnout do vzduchu, a to přitom hovoříme o téměř sjezdovém stroji. Spíše by se hodilo označení slopestyle bike nebo freeride určený do dirt_parade_vidleparku, tam totiž bude jeho místo. Chování i zdvihy jsou totiž kompromisem, zvládajícím téměř vše.

Úhel přední vidlice a posed jsou dostatečně stabilní i pro sjezdové nasazení, ovšem kratší geometrie vyžaduje zkušenějšího jezdce, aby kolo dokázal krotit ve vyšších rychlostech a ve vzduchu při skocích. Není tedy problém pustit to prudkými pasážemi dolů, stopa předního kola spolehlivě vede. Ve vysoké rychlosti už by se hodil nepatrně delší rozvor a trochu širší řídítka. Stoprocentní sjezďák to tedy není, ale pro jezdce menší postavy či juniory je zcela bez problémů, navíc tomuto využití odpovídá silniční kazeta, krátké ramínko přehazovačky nebo napínák a vodítko řetězu bez chrániče převodníku. Chod odpružení pak spolehlivě a citlivě vyžehlil i hodně rozbitou sjezdovou trať.

Na druhou stranu pro skákání z lávek v bikeparku a na hliněné dirty je hravější geometrie naprosto perfektní. Pro různé triky naopak přijdou užší řídítka vhod a možnosti naladění vidlice dokážou upravit její chod od citlivého a rychlého pro sjezd až po tvrdší pro dirtování. Na freeride je to tedy perfektní kousek, kde bychom snad jen nasadili klasickou bikovou kazetu pro širší dojezdové možnosti v terénu.

Tenhle hravý kousek nás opravdu nadchnul, každá hrana si říkala o seskočení, přičemž ovládat kolo ve vzduchu je opravdu radost, protože neustále vybízí k různým parádičkám. Samozřejmě odolnost má své stinné stránky ve vyšší hmotnosti, ale zde nemluvíme o enduro kole, ale o univerzálním stroji pro freeride a sjezd, který je nároky na materiál o dvě třídy výš.

Díky dozadu posazené geometrii není problém protáhnout se jakoukoliv zatáčkou a samozřejmě „pod plynem“ dirt_parade_tlumz ní vystřelit. Těžiště tomu jen nahrává, takže ani ve smyku se jezdec nemusí bát, že by jej kolo poslalo, kam nechce. V každém případě jde vzhledem k ceně o vyspělý stroj, s až nadstandardním osazením. Jediným komponentem, kde se šetřilo, jsou brzdy, byť mají s velkými kotouči dostatečný výkon, pro sjezdové použití bychom asi vsadili na dražší model. Celkově jde o perfektně provedený bike, který musí chytnout všechny vyznavače sjezdových disciplín, kteří mají rádi hravější geometrii pro maximální zábavu. Rozhodně bychom doporučili takovýto bike prohnat v některém ze známých bikeparků, kde jsou různé obtížnosti a styly tratí, tam doslova nadchne.

Technická specifikace

Rám: Alu 180 mm

Tlumič: Rock Shox Vivid R2C

Vidlice: Rock Shox Totem RC2 DH 180 mm

Kliky: Truvativ Ruktion

Brzdy: Shimano M 575 203/185 mm

Řazení: Shimano Saint

Přehazovačka: Shimano Saint

Náboje: Shimano Saint

Ráfky: Remerx Extreme Jumbo

Pláště: Schwalbe Big Betty 2,4‘‘

Kazeta: Shimano 12-25

Sedlo: San Marco Zoncolan

Sedlovka: Truvativ

Řídítka: Truvativ Hussefelt

Představec: Truvativ Holzfeller

Cena: 45 000 Kč
datum: 14.09.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign