Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Devron Zerga D5.7 - test kola

Černo-žluto-červený 27,5" hardtail Zerga D5.7 je v nabídce značky Devron druhým nejvýše postaveným zástupcem. Na rozdíl od topmodelu Riddle R7.7 však není čistokrevným cross-countryovým bikem, ale spojuje v sobě hned několik kategorií dohromady, jmenovitě XC a trail, přičemž bude mít co říci i hobby jezdcům vyžadujícím maximální jízdní komfort.

 

Je zkrátka zajímavým všeumělem, což ostatně slibuje již jeho kratší geometrie nebo vzpřímenější posed. Technicky vsadil na vyspělou sadu Sram GX, perfektně fungující vidlici Rock Shox Recon Silver se stodvacítkovým zdvihem a především příkladně zpracovaný rám ze slitiny 6061 s dvojitým zeslabením trubek. V cenové relaci kolem pětadvaceti tisíc korun jsme se snad ještě nesetkali s kolem, jež by mělo tak pečlivě zabroušené svary rámu. Zerga je v této disciplíně vyloženým přeborníkem, a dokud nezačnete velmi podrobně studovat napojení jednotlivých trubek, budete nejspíš dlouho přesvědčeni, že máte co do činění s karbonem. Housenky svarů jsou přiznány pouze u středového pouzdra a v napojení patek či můstků – všechny ostatní přechody trubek jsou perfektně plynulé, evokující karbonový monokok. Hlavní designový rys je podtržen matným lakem a líbivou barevnou kombinací.


Primárně je však zásadní technika, tedy zmíněná kratší geometrie, podpořená 120mm předním zdvihem a výše umístěnými řídítky. Přestože u „sedmadvacítek" již na samém počátku testu obvykle nesaháme po radikálním snížení řídítek, jako u některých devětadvacítek, v tomto případě jsme udělali výjimku. Sériově nastavený posed sice nabídl příkladnou ovladatelnost a doslova rozmazlující pohodlí pro naše záda, my jsme se ale rozhodli biku přidat na sportovnosti - nejprve ubráním podložek pod představcem a následně i jeho přetočením do negativního sklonu. První operace s ubráním trojice podložek byla ovšem dostačující pro navýšení vrchařských schopností, a po přetočení představce by již někomu nemusel posed nabídnout onen komfort, který zde byl pro konstruktéry evidentně zásadní. Za zvednutými řídítky testovaného biku jsme si však užili královskou porci zábavy, a byť někdo může namítat, že by v dané třídě měl být bike zaměřen výrazněji na běžné cross-country, nám jeho trailový duch vyhovoval. Pokud byste však vyžadovali více maratonsky laděný stroj, Devron vás uspokojí technicky takřka identickým modelem Zerga D5.9, spoléhajícím ale na devětadvacítková kola, stovkový přední zdvih a posed laděný více výkonnostně. To je ostatně typický znak nabídky dané značky, že většinu modelů můžeme mít ve 29" i 27,5" variantě. Možnost volby je zde nemalou výhodou.
Rám se vyznačuje slopingem, vzpěrou mezi horní a sedlovou trubkou a esovitě prohnutou spodní trubkou. Čistě je vyřešeno vedení řadicích bovdenů i hadičky brzdy zespodu horní trubky, jinak lze konstrukční prvky označit za klasiku, včetně IS úchytu zadní brzdy. V případě osazení se spoléhá na populární sadu Sram GX (s převody 2x10), doplněnou osvědčenými brzdami Tektro Auriga se 180mm kotouči. Převodová skladba je díky převodníkům 38/24 dostatečně univerzální a totéž platí o kole jako celku. Vyhovovalo nám sedlo WTB a tato americká značka dodala i ráfky, obuté pro změnu do českých plášťů Mitas (dříve Rubena). Středně hrubý vzorek modelu Ocelot jsme si oblíbili, neboť nabídl kombinaci dobrého odvalování na tvrdém podkladu a solidního záběru v terénu, a to i na lehce rozmočeném podkladu. Lehce šípovitý, nepříliš vysoký dezén se zkrátka povedl.

Do terénu!

Jak jsme psali výše - Zerga D5.7 není úplně typickým zástupcem své kategorie, což se nám od začátku líbilo. Vzpřímenější jízdní pozice, perfektní točivost a ochota jít kdykoli na zadní, to jsou spíše atributy čistokrevného trailbiku, k němuž má nakonec tento model asi blíže než k puristickému XC stroji. Pokud jej zavedete na klikatící se pěšinu s možností každou chvíli si odskočit nějakou tu terénní hranu, budete z povahy kola nejspíš nadšeni. Chcete-li bike, na němž budete trénovat bunny-hop, jste na správné adrese. K odlepení kol od země testovaný model vyloženě láká, přestože svou hmotností 13,9 kilogramu patří pouze k průměru.


Točité pěšiny a klopenky jsou nejpřirozenějším kolbištěm kola, což ale neznamená, že se nehodí na celodenní jízdu krajinou. Hodí, zvlášť máme-li v plánu ji absolvovat hobby tempem, třeba i s preferencí trochu techničtějších pasáží. Zerga se úplně nevyžívá pouze ve vyloženě chrtím tempu a v hodně prudkých výjezdech, kde vyžaduje přece jen pevnější ruku a citlivější práci s těžištěm. Bohatě to však vynahradí, jakmile se směr obrátí. Z kopce dolů je to s danou geometrií i 120mm předním zdvihem opravdová zábava, vezmeme-li v potaz, že sedláme „pouze" cenově dostupný hardtail.
Příkladná ovladatelnost, jež se pro nás stala synonymem testovaného biku, však není vykoupena přehnanou citlivostí řízení, takže se zde koktejl jízdního projevu podařilo dobře namíchat. Na lesních a polních cestách nepůsobil bike neklidně a jeho „trailové" naladění bylo při XC jízdě znatelné spíše na posedu nežli na tom, že bychom museli výrazněji krotit vrozenou hravost.
K osazení nemáme připomínky, řazení Sram GX fungovalo bezchybně a stejně tak brzdy Auriga se 180mm kotouči předvedly ve sjezdech práci hodnou luxusnějších kousků. Pochvalu zasluhuje velmi kultivovaný chod vidlice Recon, jež dokázala takřka beze zbytku využít valnou většinu svého zdvihu, a spokojeni jsme byli rovněž s tuhostí rámu i kol. Přenos energie byl bezvadný, stejně jako preciznost vedení v zatáčkách. Pevné osy jsou sice populární, ale evidentně nejsou nepostradatelné.
Pokud vás model Zerga D5.7 zaujal, my vám jej schvalujeme. Jen to není klasický XC zástupce své cenové třídy, s kategorií trail však koketuje docela schopně. Mrzí nás snad jedině to, že v nabídce zatím chybí velikost XL. Dlouháni mají zkrátka smůlu.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Alloy 6061 Double Butted
Vidlice: Rock Shox Recon Silver, 120 mm
Kliky: Sram GX 38 / 24
Brzdy: Tektro Auriga, 180 mm
Řazení: Sram GX 2x10 Trigger
Přehazovačka: Sram GX
Přesmykač: Sram GX
Kazeta: Sram PG 1020 11-36 (10)
Náboje: Devron
Ráfky: WTB SX21 27,5"
Pláště: Mitas Ocelot 2,1"
Řídítka: Devron 660 mm
Představec: Devron
Sedlovka: Devron
Sedlo: WTB Volt Sport
Hmotnost: 13,90 kg (vel. L, s pedály)
Cena: 25 890 Kč

datum: 22.06.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign