Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Devětadvacítka od Leader Foxu

Leader Fox Casper

Devětadvacítky budou v nabídce domácí značky Leader Fox příští sezónu novinkou a po testu dražší z nich musíme přiznat, že celkem povedenou. Kombinace hravosti, dobrého vedení směru, lehkého jízdního projevu a slušné ovladatelnosti totiž nabídla velice příjemný jízdní dojem.

leader_fox_casper

Zítra je již včera

Otestovat touto dobou model 2013 není příliš standardní (testovali jsme začátkem června), takže naše zvědavost byla o to větší. Spodní trubka má hladký čtyřúhelníkový profil a mírné prohnutí pod hlavou doplněné výraznějším před středovým pouzdrem. Netradiční je prohnutí horní trubky, která tvoří dvojitou vlnu, takže zatímco za hlavou prohnutí nahoru ničemu nevadí, opačné prohnutí před sedlovou trubkou nabídne víc místa pro manévrování s koleny nad rámem. Řetězové vzpěry nabídnou velkou světlost pro průchod pláště, takže zanesení prostoru blátem je minimalizované, navíc spodní můstek je zavařen až ke středovému pouzdru. Sedlové vzpěry mají esovité prohnutí a trojúhelníkový profil doplněný tradičním čtverhranným můstkem.

Zajímavé je použití hlavové trubky v oversize průměru, bez dnes tak často implantované „tapered“ verze pro vyšší tuhost při zatáčení. V tomto případě chybí i pevná osa přední vidlice, takže model RST F1RST 29 spoléhá na leader_fox_vidlicerychloupínák. Na celkově velice slušném chování kola se to ovšem nijak negativně neprojevilo. Stěžejní je vždy geometrie a ta se konstruktérům docela vydařila, protože jezdec sedí mírně vzadu, šlape před sebe a ruce má na řídítkách pohodlně vysoko. Skoro jsme měli chuť nějaké podložky pod představcem ubrat, abychom nastavili sportovnější posed. První kilometry potvrdily solidní tuhost rámu a překvapivě lehký jízdní projev, který tento model směle řadí mezi mnohem dražší kousky s velkými koly. Odvalování plášťů, perfektní přenos síly a vyšší míra tuhosti rámu nabídly slušnou akceleraci i ze sedla a velice příjemný pocit ve výjezdech nebo i při okamžitém zvýšení tempa na rovině. Komfortnější posed v tomto případě nebyl na obtíž, rám je dostatečně dlouhý, aby jezdec mohl za řídítka pořádně zabrat.

To bylo ve výjezdech znát hlavně v prudších koncovkách, kdy stačilo jen mírně přesunout těžiště dopředu a kolo nemělo snahu zvedat se na zadní. Navíc sedlo s protiskluzovou úpravou drželo jezdce perfektně na zvoleném místě. Sice bylo třeba při změně posedu nadlehčit výrazněji sedacím partiím, ale na zvoleném místě už jsme seděli jak přikovaní. Větší míra komfortu by sedlu neškodila, zadní partie sice byla pohodlnější, ale tvrdší skelet nenabídl ve střední části takovou pružnost, navíc v kombinaci se sedlovkou průměru 31,6 mm tak byly sedací partie více vystaveny rázům od terénu. Z nich se sice část ztratila v rámu, ale přece jen byl projev trochu sportovnější. Naproti tomu ve sjezdech jsme ocenili slušnou kopírovací schopnost vidlice, která dokázala pohltit i silnější nárazy a přitom nabídnout citlivost i z kraje zdvihu. Lockout z řídítek pak fungoval stoprocentně, takže ve spurtech se dala kola roztočit během okamžiku.

Jestliže na rovině a do kopce jede bike naprosto lehce, pak ve sjezdech jsme rovněž nenašli žádné omezující vlastnosti. Úhel přední vidlice není tak ostrý jako u některých devětadvacítek, ale zároveň nabídne perfektní leader_fox_predtočivost v kombinaci se stabilním držením zvoleného směru. Ačkoliv rám působil delším dojmem, tak nebyl problém hbitě zatočit i v uzavřených zatáčkách nebo se lehce proplétat po klikatých stezkách. Předek točil velice hbitě a zadní partie rámu celý projev jen nepatrně umírňovala k celkové vyváženosti. Nepatrně vyšší těžiště tak bylo jediným lehce omezujícím prvkem pro ostré zdolávání zatáček „pod plynem“, takže bylo třeba bike o něco více do zatáčky sklopit, když jsme ji chtěli projet agresivněji. Dostat pak kolo na zadní vyžadovalo razantnější přitažení řídítek, ale nebyl problém vyskočit do vzduchu a občas si třeba přeskočit z jedné koleje do druhé.

Velice slušná ovladatelnost jde tedy s lehkým jízdním projevem ruku v ruce. Navíc v kombinaci s trojpřevodníkem a desítkovou kazetou sad Deore a SLX byla funkčnost na všech stranách. Možnost přitvrdit u přehazovačky odpor ramínka, jako u typu XTR, pak byla na rozbitém podkladu příjemnou výhodou. U Leader Fox tedy rozhodně bude důvod, proč se na příští rok těšit, navíc v nabídce bude i jedna levnější verze tohoto modelu.leader_fox_zadni

Technická specifikace

Rám: Alu

Vidlice: RST F1RST Air, 100 mm

Kliky: Shimano Deore, 24-32-42

Brzdy: Shimano BR-M445

Řazení: Shimano Deore, 3x10

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Shimano Deore

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: Remerx Masterdisc

Pláště: Schwalbe Racing Ralph, 2.1“

Kazeta: Shimano Deore 11-34/10

Sedlo: Selle San Marco Concor

Sedlovka: Truvativ Stylo

Řídítka: Truvativ Stylo

Představec: Truvativ Stylo

Hmotnost: 12,89 kg

Cena: 21 500 Kč

datum: 14.08.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] rolex replica

    To bylo ve výjezdech znát hlavně v prudších koncovkách, kdy stačilo jen mírně přesunout těžiště dopředu a kolo nemělo snahu zvedat se na zadní. Navíc sedlo s protiskluzovou úpravou drželo jezdce perfektně na zvoleném místě. Sice bylo třeba při změně posedu nadlehčit

    20.06.13, 09:19:04
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign