deluxe-cycling
katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Dětská elektrokola

Jestliže se v tomto vydání věnujeme dětským kolům, testujeme dětskou šestadvacítku od RB a také rubrika Hobbybastler se zaměřila na seřízení brzd kvůli dětem, tak ani elektrokola nemohou jinak a budou dětská.

Jakkoliv je toto téma diskutabilní, a nejen v řadách odpůrců elektrokol vyvolává doslova bouře nevole, aby pak ti, jež přijali myšlenku elektrokola, při představě dětské verze téhož také váhali nad vhodností, nachází své příznivce. Jinak by totiž dětská elektrokola nemohla vzniknout a ve finále si přiznejme, že argumentů pro a proti je zde asi stejně tolik, jako v případě dospělých elektrokol. Dobře, mezi dětmi jen stěží najdeme tolik těch, kdo jsou na tom s fyzičkou a zdravím tak špatně, jako starší generace, pro níž jsou elektrokola doslova „elektrošokem“ navracejícím je zpátky k cyklistice, delší vyjížďkám, případně samostatnosti při přepravě. Pro dítě se zdravotním omezením je elektrokolo dokonalým pomocníkem pro možnost vyrazit na kolo plnohodnotně spolu s rodiči. Pro děti bez jakéhokoliv omezení je to pak hračka suplující třeba dětskou elektro či běžnou motorku a pro ty, které doma jen sedí u tabletu a všech elektronických vymožeností je to možná jediné lákadlo k úniku z domácí ulity někam ven. Schopnosti dítěte stačit na běžném kole svým postarším rodičům na elektrokolech věří jen málokdo, takže i zde je asistence motoru ospravedlnitelná, ale takhle bychom si mohli hledat důvody proč ano asi do nekonečna. Dětská elektrokola jsou prostě tady, byť v opravdu hodně omezené šíři nabídky, a musíme s nimi počítat.

Když se podíváme podle abecedy, má v této kategorii zástupce i domácí Apache se svým modelem Tate 24, tedy elektrokolem na čtyřiadvacítkách. Mimochodem dostupná je i verze na sedmadvacítkových kolech a nízkém rámu. Čtyřiadvacítka na hliníkovém rámu s výškou 13,4 palce má zadní nábojový motor Bafang s točivým momentem 32 Nm, baterii v rámovém trojúhelníku a přední odpružení SR Suntour. Motor je klasikou s krouticím momentem 32 Nm, ovšem baterie má oproti standardu jen 374 Wh, což by ale vzhledem ke hmotnosti jezdce mělo být podobné nebo možná ještě lepší než pětistovková dospělácká baterie. Přední vidlice je model XCT, ovšem ve verzi Jr., tedy juniorská s měkčí pružinou. Zajímavé je použití kotoučů s průměrem 180 mm, které občas nebývají standardem ani na dospělých kolech. Osm převodů s rozsahem 13-34 zubů v kombinaci s převodníkem se 32 zuby a motorem by mělo nabídnout dostatečné rozpětí, ovšem dojezd za svoje s vybitou baterií bude asi noční můrou. To ale platí pro všechna zde představená elektrokola, protože hmotnost je jen o něco nižší než u dospělých verzí. Tate váží v kompletu s baterií 18,6 kilogramu a dodejme jen cenu 29 990 korun.

 

Haibike míří dětským ebikem SDuro HardFour 2.0 už na vyšší level, protože sází na středový pohon Yamaha. Design 13,5 palce vysokého rámu na čtyřiadvacítkách vychází z dospělých modelů, takže nechybí typický hydroforming a všechny charakteristické detaily, ovšem patky jsou na rychloupínací osy standardních parametrů. V rámovém trojúhelníku sedí 400Wh baterie a jezdec vše ovládá přes tlačítka integrovaná na bok malého displeje v dosahu palce levé ruky. Motor PW-SE je upraven pro maximum 110 otáček za minutu a maximální rychlost 20 km/h, přičemž jeho výkon je standardních 250 wattů. Vidlice SR Suntour XCR má upravený zdvih na 63 mm a hydraulické brzdy Tektro tentokrát spoléhají na 160mm kotouče. Devítka převodů kombinuje vpředu 32 zubů a vzadu kazetu rozsahu 11-36, přičemž řetěz je vpředu jištěn vodítkem. Hmotnost celého kola je dvacet kilogramů a cena 52 999 korun.

Třetím dětským ebikem dostupným na našem trhu je KTM Macina Mini Me 241, který sází rovněž na čtyřiadvacítková kola, ovšem středový pohon je od značky Bosch. Jde o verzi Active Line s nižším točivým momentem 40 Nm a větším převodníkem s osmatřiceti zuby. Rám s výrazným slopingem má výšku 13 palců, 135mm rozteč patek na rychloupínák a vpředu vzduchovou vidlici SR Suntour XCR. Hydrauliky Tektro brzdí 160mm kotouče a pohon sází na devět pastorků s rozsahem 11-34 zubů, tedy nejtěžší převodový poměr ze všech tří kol. Co se týče rychlosti kola, je nastavena na standardních 25 km/h a motor krmí 400Wh baterie. Hmotnost je 18,72 kg a cena se pohybuje kolem 59 000 korun.

To jsou tedy tři zástupci dětských čtyřiadvacítek na našem trhu, ale pokud bychom chtěli jít do nějakých kutilských pokusů či přestaveb běžných čtyřiadvacítek či dokonce dvacítek, určitě by se také něco našlo. Sami jsme měli možnost být u přestavby dětské celoodpružené šestnáctky na zadní nábojový motor, takže kutilství kvete i v tomto směru.

(už)

datum: 10.12.18 - kategorie: Elektrokola (i testy)
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign