deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Designovka od Salice

Rozměrné zorníky, výrazný rámeček, bytelně působící bočnice – přesně takto vypadají současné designové trendy mezi cyklistickými i univerzálně sportovními brýlemi. Luxusní italská značka Salice pak nenechává nic náhodě, a její novinka kolekce 2017 je přesně taková, jak si nároční uživatelé přejí. Model s kódovým označením 016 je však primárně maximálně praktický, neboť nabídne velmi precizní ochranu našeho zraku, a to i proti nepříjemnému větru. Některé trendy zkrátka mají své praktické opodstatnění a použití velkoplošných zorníků je jedním z nich.

My jsme měli k testu zapůjčenou variantu s dodatkem „Ita“, charakterizovanou italskou trikolorou ve střední části rámečku. Jinak může uživatel vybírat z nespočtu variant – jak jsme ostatně u Salice zvyklí. Takže buďto černý, nebo bílý rámeček a zrcadlová či fotochromická skla u verze Ita, případně modely RW či CRX. Ty jsou již bez trikolory, ovšem v tolika barevných variantách, že se lze jen těžko rozhodnout. Umožňují kombinovat jak „samozabarvovací“ či zrcadlové zorníky, tak především odstín horní a spodní části rámečku zvlášť. Je proto více než pravděpodobné, že totožné brýle s těmi vašimi jen těžko potkáte, zvlášť popustíte-li při výběru barevné kombinace lehce uzdu své vášni. Variabilitu zvyšuje i zdánlivá drobnost, tedy že je v balení vedle náhradních skel přiložen i samostatný nánosník. Ten použijeme v případě, kdy zcela demontujeme spodní díl obruby, čímž se designově brýle změní mnohem více, než bychom čekali. Zvlášť při volbě výraznější barvy rámečku.

Samotný tvar a celková šířka obruby testované brýle předurčují pro středně široký či užší obličej. Robustněji působící rámeček se sklopnými bočnicemi je výhodou pro usazení na hlavě, které je nejen velmi jisté, ale především pohodlné. Ideální zahnutí i délka nožiček, protiskluzová úprava jejich kontaktní části a anatomické zahnutí obruby dokonale kopírují jak linii čela, tak lícní kosti. Uživatel má pocit, že mu brýle perfektně sedí a výše zmíněná ochrana očí je skutečně bezchybná. Ani ve vyšších rychlostech na silničním kole nemá proudící vzduch šanci se k očím dostat, a spokojeni budou proto také alergici, kteří od brzkého jara na kole trpí kvůli slzícím očím.

Co se týče zabarvení zorníků, měli jsme k dispozici dostupnější variantu se zrcadlovou povrchovou úpravou základních skel. Velmi nám vyhovoval jejich lehký zelenohnědý nádech, který moc nevadil ani při zatažené obloze. Pro zhoršené viditelnostní podmínky jsou však v balení přiloženy úplně čiré a hnědooranžové zorníky, takže jsme s těmito brýlemi vybaveni na jakékoli počasí, jakoukoli denní či noční dobu i roční období. Brýle si podle nás oblíbí jak silničáři, tak i bikeři. Právě pro MTB použití bude výhodou možnost sejmutí spodní části rámečku, čímž uvolníme více prostoru mezi okrajem skel a lícními kostmi, takže budou brýle ještě více imunní vůči zamlžování při jízdě zimní krajinou, hodně pomalou rychlostí.

Samotná výměna skel je bezproblémová, nicméně logicky o něco málo zdlouhavější nežli v případě pouze horního rámečku. Na druhou stranu drtivá většina cyklistických brýlí s celoobvodovou obrubou výměnu skel vůbec nenabízí, takže Salice zaslouží pochvalu.

Testovaný set obsahuje brýle s trojicí skel, již zmíněný samostatný nánosník, velmi bytelné přepravní pouzdro se zapínáním na zip a lešticí textilii. Ceny se pohybují v rozmezí od 2690 do 3990 korun, v závislosti na modelu a typu skel.

(kad)

 

 

datum: 18.04.17 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign