Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Delty inspirují…

Přestože můžeme v poslední době hovořit doslova o boomu silničních kol na kotoučových brzdách, stranou zájmu konstruktérů nezůstávají ani standardní ráfkové modely. Ty navíc musí zůstat v nabídce v co nejkvalitnějším provedení již z důvodu, že jsou v profipelotonu kotoučovky, kvůli nebezpečnosti, při hromadných pádech zakázány. Takže se i v následujících letech budeme setkávat se silničními čelistmi, ať už klasickými s centrálním úchytem, nebo s provedením Direct Mount, určeným pro dvojici čepů na vidlici či vzpěrách zadní stavby. Nespornou zajímavostí pak mohou být modely s centrálním tahem, jež můžeme nalézt i v poměrně dávné historii silniční cyklistické techniky, ať už u značky Shimano, či Campagnolo. Nejspíš právě legendární výrobce z italské Vicenzy a jeho dodnes nezapomenutelný (a sběratelsky stále více ceněný) typ Delta se dost možná stal inspirací pro jednoho ze současných největších výrobců brzdových systémů jízdních kol – pro Tektro. Čelisti TRP s označením T860/T861 svým aerodynamickým tvarem i zakrytováním vnitřního mechanismu skutečně jako by „deltám“ téměř z oka vypadly, samotné přepákování uvnitř se však od prapředka, jehož výroba skončila přesně před dvaceti lety, značně liší.

Zatímco Italové použili miniaturní paralelogram, jehož přepákování postupně upravovali pro navýšení brzdného účinku, TRP spoléhá na výškově se pohybující dílec sloužící jako klín roztahující od sebe dvojici ramen. Tento díl, do nějž ústí lanko, se pohybuje ve dvojici drah a zboku na něj doléhají miniaturní válečky uchycené na samotných koncích ramen. Zboku pak nechybí seřizovací šroubky sloužící pro vystředění brzdy v závislosti na pozici ráfku.

Design zde byl rozhodně prioritou a kompaktnost tvaru je dokonalá, a to i z hlediska čistoty napojení předního zakrytování na viditelnou spodní část ramen nesoucích standardní brzdové špalky. Jako materiál brzdy posloužila především kovaná slitina hliníku, a hmotnost jedné čelisti 233 gramů pak logicky není nejnižší, stejně jako tomu bylo u předobrazu. Celková složitost mechanismu i dokonalé zakrytování si logicky musely vybrat svou daň. Model T860 se od druhé nabízené verze odlišuje přítomností horní opěrky pro bovden, tedy větší výškou těla, jinak jsou obě varianty identické. A komu jsou tyto brzdy vlastně určeny? Nejvíce si je dovedeme představit na časovkových a triatlonových speciálech, které dnes však v mnoha případech mají čelisti integrované do útrob rámu. Takže se jedná spíše o zajímavost a určité připomenutí legendy nežli o produkt, který by se měl prodávat jako housky na krámě…

(kad)

datum: 28.03.17 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign