deluxe-cycling
katalog_elektrokola

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_duben_2019

DedacciaiStrada Nerissimo

DedacciaiStrada Nerissimo

Za tímto kolem se otočí úplně každý a stejně tak každý cyklistický fajnšmekr či závodník ocení jeho skvělý jízdní projev. DedacciaiStrada Nerissimo není obyčejnou karbonovou silnicí - zaprvé může těžit z neokoukanosti samotné značky a zadruhé je hodně nadprůměrná v každém ohledu. Disponuje totiž nízkou hmotností, pohodlím a současně ukázkovou tuhostí, navíc za poměrně dostupnou cenu. Samotný rámový set totiž vyjde na 36 200 korun, což sice není málo, ale mezi přímou konkurencí nabídne jen málokterá značka takto vyvážený závodní stroj. V součtu je tak možné na daném rámu postavit vynikající silniční kolo za nějakých osmdesát až sto tisíc, přičemž kvalitativně odpovídající sériové modely budou pocházet vesměs od mainstreamových značek. Kam italská DedacciaiStrada určitě nepatří a v „přespešlovaném“ světě takový stroj ocení stále větší procento zákazníků.

Kompletní kolo, které vidíte na fotografiích, jsme dostali zapůjčeno společností Airoo, do jejíhož portfolia náleží samé libůstky typu Corima, Bor, Ciamillo či New Ultimate, a přesně tyto značky tvořily osazení testovaného stroje - který, ačkoli nebyl stavěn na váhu, tak se bez pedálů dostal na 6,65 kilogramu ve velikosti M. To znamená, že v případě snahy by nebyl problém atakovat nějakých 5,5 kilo. Díky zmíněnému osazení je přibližná cena tohoto konkrétního kola (které je na prodej) přibližně 115 tisíc korun. Jak už ale bylo zmíněno, současně by se dalo na tomtéž rámu postavit skvělé kolo řádově za dvě třetiny - ne každý totiž musí řadit pomocí „jedenáctkové“ sady Record.

Monokokový rám z uhlíkových vláken T700, vážící 1150 gramů, je doslova uměleckým dílem. Jen přechod horní trubky do hlavové partie jsme dokázali zkoumat ze všech úhlů, podobně zajímavě působí i středové pouzdro s nám sympatickými závity pro misky. Stejně tak jsme ocenili vedení řadicích lanek zespodu dolní trubky, integrace se tedy dotkla pouze lanka zadní brzdy. Současně však model 2014 může disponovat vnitřním vedením pro kabeláž Di2. Jen těžko se dá popsat šestihranný průřez horní trubky, vypadá zkrátka úchvatně. Stejně jako vysoký profil řetězových a výrazné prohnutí sedlových vzpěr. Ke všem zmíněným prvkům se hodí také 410 gramů vážící celokarbonová přední vidlice, jejíž kónický sloupek disponuje 1,5“ ložiskem nad korunkou.

Nasedat, odlétáme!

Extrémně rychlý, skvěle ovladatelný a současně nadstandardně pohodlný. Je vůbec možné tyto vlastnosti skloubit? Ano, je to možné, odpověď se jmenuje DedacciaiStrada Nerissimo! Akcelerace tohoto kola byla přímo návyková, na čemž se vedle samotné tuhosti rámu podílela kola Corima Aero 2D. Jejich vysoké celokarbonové ráfky obuté do galusek Dugast nabídly ve spojení s plochými dráty a nádherně minimalistickými náboji perfektní přenos energie. A také obvodovou hmotnost srovnatelnou s lehkými koly s poloviční výškou profilu ráfku. Jako celek tedy dávala kombinace DedacciaiStrada + Corima opravdu smysl, a to i designově, vysoké ráfky s bílými nápisy rámu prostě neskutečně slušely. Tato sestava však nejen raketově akcelerovala, ale také si držela vysoké rychlostní průměry. Samotná kola pak působila velmi kultivovaně – při jízdě do kopce o sobě nedávala jakkoli negativně vědět a při vysokých rychlostech jezdce neobtěžovala nadměrným hlukem, což bývá u vysokých karbonových kol často vedlejší efekt. A především byla kola k jezdci až nebývale štědrá po stránce tlumení otřesů, což jsme od nich vůbec nečekali. I v tomto ohledu se skvěle doplňovala s rámem, který přes svou neotřesitelnou tuhost pohlcoval nemalé procento rázů. V tomto směru udělala hodně i karbonová sedlovka Deda SuperZero.

Ke geometrii nelze mít připomínky. Vedení přímého směru je velmi jisté, přitom kolo reaguje na jakékoli podněty s přesností chirurgického skalpelu. Řízení je tedy velmi přímé, a to i díky velmi krátkému přednímu rámovému trojúhelníku. Na jakékoli přetahování se s řídítky zde ovšem zapomeňte, DedacciaiStrada reaguje přesně tak, jak po něm v dané milisekundě jezdec požaduje. Současně nebude řízení působit přecitlivěle pro nezkušeného jezdce, byť se mu zprvu může zdát geometrie živější. Nerissimo ale ocení především závodník či zkušenější hobby silničář. Průjezdy zatáčkami jsou totiž velkou radostí, stejně jako pouhé užíváni si vysoké rychlosti. Přitom při jízdě ze sedla, ať už do kopce či ve spurtu, přední kolo přesně vede směr a nevyžaduje neustálé korekce řídítky. Přes primární živost reakcí je tedy jízda velmi kultivovaná, a to i na rozmlácených českých silnicích.

Šperk, kam se podíváš...

Nádherné, červeně anodizované kliky Bor, zde s převodníky Compact, jsou podobným šperkem jako červeno-bílé brzdové čelisti Ciamillo. Pokud si vzpomenete na náš praktický test těchto brzd, jistě si vybavíte naše nadšení pro jejich konstrukci. Naprosto zanedbatelná hmotnost a přitom výkon, jenž zastíní většinu ostatních silničních brzd na trhu, a to se zde bavíme o kombinaci superlehkých čelistí a karbonové brzdové plochy ráfku!

Z dalších detailů zaujme například krásná objímka pro přesmykač, na níž nechybí neméně kultovní logo Tiso. Do celkového konceptu zapadají také bílá řídítka New Ultimate s mělkým obloukem a od stejného výrobce pocházející lehoučký představec s titanovými šrouby. Celek pak dolaďuje perforovaná omotávka Stella Azzurra a červené návleky pár Ergopower.

Pokud shrneme naše dojmy z testovaného kola, tak se lidem z Airoo podařilo s využitím většiny svých značek postavit skutečně skvělé kolo, které podle nás nemá jedinou slabinu. V případě osazení samozřejmě záleží na vkusu každého zákazníka, my bychom se ale určitě přimlouvali alespoň za kombinaci rámu Nerissimo a kol Corima Aero 2D. Ta považujeme za skvělou volbu, a to i díky cenovce pod třicet tisíc korun. A jeden důležitý detail na závěr, rám Nerissimo je možné mít ve čtyřech různých barevných variantách, takže ladiči mají dostatek prostoru pro svou kreativitu.

 Technická specifikace

Rám: Carbon monocoque HM T700

Vidlice: Carbon monocoque 410 g

Kliky: Bor R688  50/34

Brzdy: Ciamillo SL

Řazení: Campagnolo Record

Přehazovačka: Campagnolo Record

Přesmykač: Campagnolo Record

Kola: Corima Aero 2D

Kazeta: Campagnolo Record 12-27 (11)

Galusky: A. Dugast 23

Řídítka: New Ultimate Evo

Představec: New Ultimate

Sedlovka: Deda SuperZero

Sedlo: Pro Turnix

Hmotnost: 6,65 kg (vel. M)

Orientační cena: 115 000 Kč

Rámový set: 36 200 Kč

 

 

datum: 10.06.14 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign