katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Deda Elementi SL45 Carbon

Od dovozce italské klasiky Deda Elementi jsme si do testu zapůjčili silniční karbonová kola s označením SL45 Carbon. V nabídce jsou stále do jisté míry novinkou, navíc nabízenou v klasické i diskové verzi. My jsme vyzkoušeli první zmiňovanou variantu, jež se může pochlubit hmotností páru 1390 gramů. Vzhledem k výšce profilu ráfku 45 milimetrů a k výborné tuhosti celku je váha velmi příznivá a luxusní aerodynamika v tomto případě neznamená ústupky z hlediska akcelerace či univerzality. Jaká jsou ale kola s cenovkou 39 990 korun jako celek, pakliže bychom je rádi nasadili nejen na závodní tratě, ale nastálo? Na to odpoví následující řádky vzniklé na základě delšího společného soužití.

 

 

Z hlediska konstrukce výpletu i profilu ráfku lze model SL45 označit za klasiku své kategorie, to platí jak o šířce a vytvarování průřezu karbonového ráfku, tak počtu plochých „aero“ drátů, kdy jich vpředu napočítáme osmnáct a vzadu čtyřiadvacet. Úplně nová je konstrukce nábojů využívajících superlehké tělo a špičková keramická ložiska s označením Enduro® Ceramic, z nichž vyplývá naprostá minimalizace tření, která je v reálu skutečně znatelná. Tvarování přírub nábojů vychází z použití radiálního výpletu vpředu a na levé straně zadního kola, zatímco vpravo nalezneme hvězdicovou přírubu. Pro co nejvyšší pevnost při záběru byla použita také patentovaná koncepce 2:1, tedy s dvojnásobným počtem drátů vpravo oproti straně levé. Tvar nábojů vyrobených ze slitiny 6061 je velmi puristický a v reálu vypadá parádně, což platí také o provedení páček rychloupínáků. Samozřejmostí je kompatibilita se všemi aktuálními systémy, tedy se sadami Shimano/Sram i Campagnolo.

 

 

Ráfky z materiálu High Modulus Carbon UD mají šířku 25 milimetrů a můžeme volit buďto designově hodně výraznou variantu s bílými polepy Deda Elementi a červeno-bílým označením modelu, případně mnohem decentnější verzi s leskle černými logy. Jedinou možností je galuskové provedení ráfku, což jasně vypovídá o plánovaném určení kol pro závodní nasazení. Zajímavostí je kombinace několika druhů karbonu, konkrétně UD vláken s 3K pleteninou, jež je dobře patrná na brzdových plochách. Ráfky logicky vyžadují speciální směs brzdových špalků, koncipovaných pro karbonové ráfky. Set těchto špalků je dodáván ke kompletu kol, stejně jako pevné transportní vaky.

 

 

Jak už bývá u podobných karbonových kol s vysokým profilem ráfku běžné, i v tomto případě začínáme jejich přínos při jízdě vnímat nad hranicí třiceti kilometrů za hodinu. A čím rychleji jedeme, tím jsou SL45 návykovější a skoro si až říkáme, proč jsme doposud jezdili klasická univerzální kola. Aerodynamika zde funguje na výbornou, přitom jsme v  jarních větrných vyjížďkách nepozorovali, že by kola trpěla nadbytečnou náchylností k reakcím na boční poryvy. Samozřejmě, celková boční plocha se ošálit nedá, ale boubelatější profil ráfku společně s tenkými dráty redukují nepříjemné reakce na boční vítr na samé minimum.

 

 

Kde leží parádní disciplína modelu SL45? Z našeho pohledu ve skloubení rychlosti a univerzality. Díky nízké obvodové hmotnosti se totiž kola v kopcích chovají až nečekaně sebevědomě a kupodivu jim vůbec nevadí ani silovější jízda. Přenos energie je vynikající a z hlediska celkové tuhosti bychom je řadili k tomu nejlepšímu ve své třídě. Ani ostré nástupy je nerozhodí a čím rychleji jedeme, tím jakoby kola chtěla více a více zrychlovat. Zde je největší rozdíl oproti klasickým modelům – i ve čtyřicítce jakoby nás SL45 na rovině nabádal k dalšímu zrychlení.

 

 

Pravá nirvána však přichází v mírných táhlých sjezdech či na rovinách s větrem v zádech. Letíme padesátkou či ještě rychleji a skoro máme pocit, jakoby byl v nábojích maličký elektromotor. Přitom ani v hodně vysokých rychlostech nejsme rušeni nějakým aerodynamickým hlukem či rezonancí, na níž jsme byli dlouhá léta u vysokých karbonových ráfků zvyklí. Vzhledem k tomu, jak exkluzivně se kola chovají ve vysokých rychlostech, skutečně překvapí jejich výsledná univerzalita, kdy ani v táhlých stoupáních nemáme pocit, že s sebou taháme jakýkoli materiál navíc. A tak to má být!

(kad)

 

 

datum: 22.03.20 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign