Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Dámská zóna

Dámská zóna

Vybavení navržené speciálně pro dámy, to nejsou jen doplňky, jako třeba tretry a přilby, nebo textil, respektující křivky ženského těla a často i odlišné nároky na použitou grafiku či barevné kombinace. Tím vůbec nejdůležitějším je samozřejmě volba správného kola odpovídajícího proporcím postavy a vybaveného adekvátně dlouhým, nebo spíš krátkým představcem a pohodlným sedlem. Ženskou část kupní síly už dnes berou výrobci kol i cyklistického vybavení smrtelně vážně a nabízejí proto skutečně široký sortiment. Značkou, která byla jedním z průkopníků čistě dámského vybavení, je americký Specialized. Jeho nabídka zahrnuje nejen široký sortiment kol, ale i veškerých dalších doplňků, charakteristických svou Body Geometry technologií.

My si na následujících řádcích představíme dvojici celoodpružených dámských biků Specialized Myka FSR, které se svým určením výborně hodí na sportovní pojetí horské cyklistiky a nabídnou nadstandardní míru komfortu i v náročnějším terénu. Uspokojí výkonnostní ambice cyklistek, jimž umožní svižné zdolání bikemaratonské tratě, současně se ale výborně hodí také pro dámy, toužící zdokonalovat svou jezdeckou techniku. Tomu ostatně nahrávají jak standardní 26“ kola, tak i zdvih sto milimetrů vpředu i vzadu, nabízející ideální kombinaci rychlosti a pohodlí.

Základem série Specialized Myka FSR se stal duralový rám s typickým čtyřčepovým uložením zadní stavby. Výrazně zkrácený přední trojúhelník využívá skoro až extrémně prohnutou horní trubku, zajišťující nadstandardní prostor nad rámem, potřebný k manévrování. K charakteristickým konstrukčním prvkům patří také miniaturní pomocné ramínko pod tlumičem, jehož pístnice je zasazena přímo do horní trubky. Zajímavě působí i výztuha ve spoji horní a sedlové trubky. Přestože se tedy zdvihově jedná o stroj koncipovaný především pro cross-country a maratony, mnohé detaily rámu svědčí o požadavku na co nejvyšší odolnost. Díky použití pro Specialized typické, esovitě prohnuté spodní trubky, je zajištěn dostatek prostoru i pro uložení láhve s pitím. Precizní provedení rámu podtrhuje propracovaný design. Pohodlný posed zajišťuje vedle již zmíněného zkráceného předního rámového trojúhelníku také krátký představec s výše umístěnými řídítky. Mnoho dam-bikerek si při jízdě často stěžuje na bolest zad a trapéz, přičemž Specialized se snaží podobným nepříjemnostem maximálně předcházet.

Pokud se podíváme na osazení modelů série Myka FSR, tak dražší z dvojice (typ Elite za 46 990 korun) je vybaven vzduchovou vidlicí Rock Shox Recon Gold a stejně tak vzduchovým tlumičem Ario, vybaveným lockoutem. Komponenty jsou mixem sad Shimano SLX a Deore XT, o bezpečné zastavení se starají brzdy Avid Elixir 3.

Levnější verze modelu Myka FSR (typ Comp za 38 990 korun) vsadila na tentýž vzduchový tlumič, přičemž použitá vidlice Rock Shox XC32 je rovněž vzduchová, takže nabídne možnost citlivého nastavení tlaku, a to v závislosti na váze cyklistky. Komponenty kombinují sady Shimano SLX a levnější Alivio, brzdy dodalo Tektro, konkrétně svůj perfektně funkční model Draco 2. Sedlo namontoval Specialized na oba biky čistě dámské, a sice pohodlný typ Riva WMN se šířkou zadní části 155 mm.

Americká značka má ve své nabídce samozřejmě daleko více dámských modelů, námi představená dvojice má sloužit pouze jako příklad, navíc s poměrně univerzálním využitím. Zkrátka nepřijdou ani vyznavačky devětadvacítek nebo podstatně větších zdvihů. Stačí si jen vybrat...

(kad)

datum: 22.05.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign