katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Cyklistika a právo

thumb_80x55_aaa.jpg(2328KB)Cyklistika nejsou jen radosti, které začínají nákupem nového kola a jarními vyjížďkami voňavým lesem. Cyklistika můžou být i starosti. Někdy dost velké, které zavánějí přestupkovým nebo i trestním řízením. Určitě jste se mnozí z vás dostali do situace, třeba dopravní, kdy jste buď jako postižení, nebo dokonce i viníci řešili věci dost nepříjemné.

Pohybovat se dnes na veřejných komunikacích chce obvykle dost pevné nervy, které musíme udržet na uzdě i při řešení problému, který nám nastal. Po silnicích se dnes pohybují nejen řidiči dost nezodpovědní, ale i odrostlí teenageři, kteří si pořídili vozidla se zatmavenými okny a ukazují, jak jim ten „hmyz“ cyklistický na silnicích překáží. Občas dojde i na pěsti. Cyklista se tak v poslední době zařadil mezi druhy skutečně ohrožené a zranitelné. Na druhou stranu si musíme dát ruku na srdce a zamyslet se nad tím, jestli i cyklisté jezdí podle předpisů, jestli i oni nedělají na silnicích nepořádek a nevyvolávají situace, na které většinou doplatí jen oni.

Když už se něco vážnějšího stane, mnozí jsou nuceni vyhledat právní pomoc, neboť ve spleti paragrafů se laik jen tak nevyzná. Jste-li na straně postižených nehodou, budete si chtít pro sebe zajistit co největší náhradu škody a odškodné, ale také samozřejmě dokázat, že jste nehodu nezavinili. Když nehodu zaviníte, budete zase potřebovat zmírnit následky svého chování. Ať při přestupkovém řízení nebo dokonce při trestním. Potom většinou následuje občansko právní řízení, které vás může doslova zruinovat na celý život. Ale nemusí, jestliže si zajistíte tak kvalitního právníka, který udělá všechno pro to, aby vás z průšvihu „vysekal“.

Jízda na kole s sebou nese opravdu nepřeberné množství situací. Většinou každou, která může nastat, řeší právo. Můžete porazit starou babku, trefí se do vás opilý řidič dodávky, ze střechy vám ulítne špatně připevněné kolo, jezdí se na kole po chodnících, často jezdí cyklisté s nějakým tím promilem v krvi, jezdí se po přechodech pro chodce, může vás napadnout rozzuřený řidič a vyrazit vám zuby. Stát se může opravdu cokoliv a mnozí se přesvědčili, že se to stane v nejneočekávanější chvíli a v setině sekundy. Říkat si, mě by se to nestalo, je příliš krátkozraké.

Protože sami v redakci na kole hodně jezdíme a známe spousty situací, z nichž mnohé skončily tím nejhorším, chceme vás postupně seznamovat s tím, jak byste se měli v různých situacích zachovat, snažit se vám poradit jak co řešit a nastínit jaká máte práva a povinnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o dost odborné záležitosti, vzali jsme si na pomoc renomovanou advokátní kancelář Krofta & Korčák. V pravidelné rubrice, která bude každé sudé vydání Cykloservisu, budeme probírat všechny možné situace, do kterých se může cyklista dostat. Advokáti JUDr. Jiří Krofta a JUDr. Michal Korčák, kteří pro vás budou do Cykloservisu psát, patří mezi ty, pro které jsou kauzy spojené s dopravními nehodami a podobnými nepříjemnostmi denním chlebem. Ne každá advokátní kancelář se jimi totiž zabývá, specializuje se na ně. Zastupují klienty jak postižené, tak i viníky. Musí se orientovat ve spleti předpisů a zákonů. Nejen spojených s přímou souvislostí nehody, ale i s těmi, které řeší náhradu škody. Mají samozřejmě i případy, kde figuruje cyklista. Při naší schůzce, kdy jsme se s nimi bavili o náplni pravidelného sloupku, jsme narazili na skutečně velké množství situací, o kterých lze napsat a poradit.

I když máme dopředu připravená témata, už teď nám můžete posílat do redakce dotazy, které se této problematiky dotýkají. Nebudeme ale řešit konkrétní případy, co se komu kdy stalo a proč to dopadlo tak, jak dopadlo. To by vyžadovalo nejen prostudování spisu, ale také skutečnou právní pomoc s udělením plné moci advokátovi a podobnými formalitami. Můžete se ptát na věci, které vám nejsou jasné a které jsou většinou obecné. Pokud máte skutečně seriózní dotaz, zašlete jej na e-mailovou adresu miloskaspar@seznam.cz nebo poštou na adresu redakce.

Jak jsme již předeslali, prvé povídání o vztahu práva a cyklisty bude již ve 4. vydání. A začneme skutečně neobyčejným, ale běžným tématem, které je mnohým blízké: cyklista a alkohol v krvi. Určitě vás bude zajímat, jak je tomu třeba se zadržením řidičského průkazu, pokud vás při jízdě na kole zastaví policie a nechá vás dýchnout do balónku, který se zazelená jako tráva na louce. Jaké může mít tato situace právní následky, se tedy dočtete ve 4. vydání Cykloservisu.

(red)

datum: 08.02.04 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign