Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Cyklistické rychlokvašky (2) - rady pro absolutní cyklistické začátečníky

Budeme si povídat o brašničkách pod sedlo a jejich „náplni“. Z této kapitole by měli určitě radost Rychlé šípy, protože brašnička pod sedlem je vlastně jejich krabička poslední záchrany. Akorát s rozdílným obsahem. Co tedy do ní? Nejdříve stručný přehled toho, co můžete případně na svých cestách nutně potřebovat. Jezdit jen tak bez nářadíčka, bez dušičky nebo lepeníčka se nevyplácí.
 
 
1.                  náhradní duše
2.                  montpáky
3.                  multiklíč
4.                  centrklíč
5.                  lepení na duše
6.                  náhradní lanka
7.                  kus tvrdšího papíru
8.                  kovová padesátikoruna
9.                  redukce na autoventilek
 
To by asi stačilo. Pořadí důležitosti si určete sami, stejně jako si určujete, jestli je pro vás důležitá tvář, nohy, prsa, zadek nebo obsah mozku. Ale bez náhradní duše a montpák vyjíždí do lesa jen šílenec, který se chce případně hodně daleko projít pěšky. Trochu se jednotlivé části naší „nádivky“ v brašničce přibližme a přidejme pár poznatků z dlouholetých zkušeností.
Náhradní duši si pořiďte raději s galuskovým ventilkem. A to i v případě, že máte na kole duše s autoventilky. Galuskový ventilek neklade při pumpování tak velký odpor. Pokud máte na kole galuskové ventilky a budete mít v brašničce duši s autoventilkem tak budete mít v případě defektu smůlu. Autoventilek galuskovou dírou v ráfku neprotáhnete. Na galuskovém ventilku nechte čepičku, která zabrání prodření zabalené duše o ostřejší špičku ventilku. A vůbec, při balení dbejte na to, kde a jak je uložen ventilek a také aby se duše neprodřela o ostatní věcičky v brašničce.
Vyzkoušejte si, jestli vám na stažení pláště z ráfku stačí jedna nebo dvě montpáky. Ale dvě jsou lepší.
Multiklíč zvolte co nejlehčí a především s inbusovými klíči. Stranové klíče jsou v dnešní době celkem na nic. Omrkněte šrouby svého kola a zjistíte, jaké se na něm vyskytují. Také volte typ s nýtovačem řetězu. Je velmi nepříjemné stát dvacet kiláků od domova s rozpojeným řetězem v ruce a bezradně krčit rameny.
Třeba seženete multiklíč i s centrklíčem. Pokud ne, určitě si extra centrklíč také přibalte. Po pádu můžete mít z kola ne osmičku, ale klidně šestnáctku. Sice se vám asi nepodaří dokonale kolo vycentrovat, ale většinou to jde alespoň tak, že ráfek projde brzdou, případně mezi rozpojenou brzdou. Majitelé kotoučových brzd to mají jednodušší.
Lepení na kolo nezabere místo a třeba jako naschvál budete mít během jedné jízdy dva defekty. Viděli jsme u jedince i čtyři během padesáti kilometrů. Dejte pozor na samolepící záplaty, které jsou dnes v módě. Naše zkušenost říká, že někdy drží a někdy ne. Bez rozdílu výrobce. Není nad klasické lepidlo a záplatu.
Náhradní lanka pro někoho zbytečnost, protože se dá dojet i třeba s jednou brzdou, nebo na jeden zafixovaný převod. Pokud se vám ale lanko přetrhne na začátku vyjížďky, je škoda se vracet. Rozhodně si nedávejte do brašničky lanka, která mají na každém konci jinou koncovku. Ta nesprávná se při montáži v dílně odcvakne. V lese ale nebudete mít cvakat čím. Volte jednoduché lanko, vždy v delší verzi (pro zadní brzdu a pro přehazovačku).
Na co kus tvrdšího papíru? Na vyspravení natrženého boku pláště. Až to třeba někde seknete kolem ostrého kamene, tak se vám to třeba stane. Nebo ho můžete „načít“ i mezi vzorkem pláště. Nevěřili byste, jak lze takovou díru pro dojetí tuhým papírem vyspravit. Prozradíme vám také, že lze použít i složenou bankovku. Vyzkoušeli jsme to a nic se jí nestalo.
Kovová padesátikoruna pro všechny případy taky není k zahození. Nerozmočí se a minimálně tři, čtyři pivka za ní budou. Určitě si jednou peníze zapomenete.
Redukce na autoventilek stojí pár kaček a oceníte jí, až se budete s autoventilkem prát při pumpování. Taková redukce se na autoventilek našroubuje, zmačkne ho a gumička v redukci ihned nahradí ventilek. Pumuje se možná o 200% lépe. Nebo o víc? Že jste si ji chtěli koupit, ale v obchodě žádnou takovou redukci neznají? Tak to raději příště jděte jinam. Tomuto obchodu se už z dálky vyhněte.
A jakou vlastně brašničku na všechny ty krámy? Tu si vyberte sami. Podle barvy, tvaru, velikosti a ceny. V obchodech jich jsou miliony typů. Když budte chtít vypadat „rychle“, zvolte co nejmenší.
A co dát do brašničky si opravdu zvolte sami. Ale potom nebrečte, že vám něco chybí. Pokud jste zruční, tak s tím, co jsme vám naservírovali, opravíte většinu běžných závad na vašem dvoukolém miláčkovi, které se vám mohou během vyjížďky přihodit. A jestliže nejste zruční, tak určitě někoho najdete, kdo vám s vaším vybavení pomůže z lesa ven. A jako další možnost je mobil v kapse a volání o pomoc.
datum: 12.04.07 - kategorie: Rady pro začátečníky

Komentář:

 1. [1] Vendula

  To je asi hodně starý..tři, čtyři pivka za pade :D

  22.06.09, 19:42:13
 2. [2] Fucker

  [1] Seš normální?Zajeď si do Kauflandu a najdeš tam pivo i za 5,-...takže jestli neumíš počítat,koupím si za pade 10 kousků !

  28.08.09, 18:16:01
 3. [3] Peťka

  Proč jí nadáváš, ty když jsi na kole tak se stavuješ na občerstvení v Kauflandu? Já teda ne. V hospodě ano a tam máš za to tak dvě a možná ještě malý. Tak se uklidni.

  30.09.09, 12:17:41
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign