Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Cube Reaction GTC PRO 29 - test kola

Závodní geometrie, dobrá ovladatelnost a rozumný mix tuhosti a komfortu, navíc v hodně povedeném designu. Cube zkrátka umí udělat pohledná kola, která nabídnou velice příjemné svezení a slušný výkon.

Nejvyšší ambice

Karbonový rám v matném laku na první pohled budí rozpaky, zda nejde o dobře profilovaný dural, ale poklepání na trubky a celková hmotnost kola jasně potvrdí, že stavebním materiálem je kompozit. Spodní trubka je u hlavy vyšší, ovšem její šířka u středového pouzdra patří k těm nejmasivnějším, jaké jsme viděli. Samozřejmě skrývá řadicí bovdeny, ale díky hliníkové vložce před středovým pouzdrem je případná výměna lanek velice jednoduchá. Konická hlavová trubka plynule přechází v horní, na níž navazují kolem sedlové trubky doširoka roztažené vzpěry zadní stavby. Ty jsou kvůli tlumení o něco subtilnější, naopak řetězové vzpěry jsou standardního bytelného průměru. Originálně pojaté jsou zadní patky, tedy hlavně levá s postmount úchytem brzdy. I přes současné trendy jsou zadní patky na klasický rychloupínák a vpředu platí u vidlice Manitou totéž.

Přední odpružení této značky dnes není zase tak časté, jako kdysi, ovšem tento konkrétní model nabídl velice slušnou citlivost z kraje zdvihu a plynulý nárůst progresivity. Spolu s lockoutem z řídítek je to slušná volba pro dostatečný komfort, byť by trocha konstrukční tuhosti navíc neškodila.

Komponentové osazení je vzhledem k ceně lehce přes čtyřicet tisíc na slušné úrovni, což platí hlavně pro kola Sun-Ringlé, jejichž hlasitá volnoběžka hodně připomíná zvukový projev rohatek DT Swiss. Design ráfků do barvy k rámu a šedé pláště Schwalbe pak jen dokreslují celkovou sladěnost. Rychlejší vzorek plášťů je v kombinaci se sportovními geny kola zcela na místě, navíc na tvrdším suchém i mokrém podkladu je to dostatečně univerzální volba, která ukáže slabiny jen v blátě a na mokré trávě. Mix komponentů XT a SLX je funkčně naprosto spolehlivý, což platí i pro brzdy, ovšem zvolený typ patří v hierarchii značky mnohem níže, takže zde konkrétně se i přes dostatečně přesvědčivou funkci šetřilo a v kombinaci s luxusní značkou nábojů to lehce kazí jinak perfektní celkový dojem.

Kde se ale šetřit rozhodně nesmí, to bude na jezdci, který ze sebe totiž musí dostat maximum. Geometrie a sportovní posed totiž vyloženě svádějí k jízdě na maximum. Pozice jezdce s rukama nataženýma rozumně dopředu, ale zároveň i s negativně sklopeným představcem ideálně vysoko totiž vybízí k pořádnému záběru do pedálů. Ne, že by to bylo vzhledem k rozumné akceleraci kol a celkově lehkému jízdnímu projevu nutné, ale bike má zkrátka závodní geny. Tuhá partie kolem středového pouzdra perfektně přenáší sílu z pedálů a pouze v sedle je znatelná opravdu nepatrná flexe rámu jako celku. Kolu to ovšem na celkovém výkonu nijak neubírá, naopak i s vidlicí nastavenou na citlivější chod byla radost pořádně se do toho opřít a užívat si lehkou jízdu jak na rovině, tak do stoupání. Geometrie rámu nabídne možnost vyjet prakticky cokoliv, jen s mírným přesunem těžiště na špičku sedla, takže vrchaři budou spokojeni na maximum, navíc účinný lockout nahrává i v závěrečných spurtech.

Ve sjezdu a v technických pasážích je znatelné XC zaměření, kdy kolo velice dobře vede směr při vyšších rychlostech a dovolí sem tam nějakou tu parádičku nebo seskok z hrany, ale dominantní je držení směru a předního kola na zemi. Na zadní je tedy potřeba pořádně přitáhnout řídítka, pokud chceme překonat nerovnost vzduchem a pokud si ve sjezdu hodlá jezdec užívat technické pasáže, musí přesunout těžiště rovněž více dozadu. To ale neznamená, že by byla v prudkých úsecích znatelná tendence kola stavět se při dobrzďování na přední, v tomto směru je vše v pořádku. Stejně tak točivost je díky úhlu vidlice a nízko posazenému těžišti na velice slušné úrovni, takže i v nižší rychlosti bike nabídne dobrou manévrovatelnost, podpořenou řídítky šířky 720 milimetrů, která jsou hodně silným kormidlem.

Pro závodní pojetí maratonu či méně technických XC okruhů je tento bike vzhledem k ceně solidní volbou a nabídne jak vyrovnaný projev, tak design, za nějž by se nemusel stydět ani jednou tak drahý stroj.

 

Plusy: výkon, stoupání, ovladatelnost

Minusy: levnější brzdy

 

Technická specifikace

Rám: GTC Twin Mold Monocoque Technology

Vidlice: Manitou Marvel, 100 mm

Kliky: Shimano SLX, 24-32-42

Brzdy: Shimano M395

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano XT

Přesmykač: Shimano XT

Náboje: Sun-Ringlé

Ráfky: Sun-Ringlé

Pláště: Schwalbe Rapid Rob, 2.25"

Sedlo: Selle Italia X1

Sedlovka: Easton EA30

Řídítka: RFR Flat Race Bar

Představec: Easton EA30

Hmotnost: 12,45 kg

Cena: 41 490 Kč

datum: 26.08.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign