katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Cube AMS WLS Pro - test kola

Dámský, maratonsky zaměřený full, se stovkovými zdvihy a s velice příjemnou geometrií, tak bych mohla stručně charakterizovat testovaný bike německé značky Cube. Model AMS WLS Pro vsadil na klasickou čtyřčepovou koncepci s vodorovně umístěným tlumičem. Výrazný sloping, podpořený průhybem horní trubky a celkově zkráceným předním trojúhelníkem, nabídne maximální pohodlí a zároveň perfektní ovladatelnost i v náročnějším terénu. Současně ale nestrádá ani výkonnostní stránka kola, celková hmotnost 12,4 kilogramu (bez pedálů) je zárukou dostatečně svižné jízdy a další gramy by se daly jednoduše uspořit například záměnou 2,25“ širokých plášťů za užší. V případě osazení ovšem není kolu co vytknout, vzhledem k cenovce 54 490 jsou více než adekvátní nejen pružicí jednotky nebo přehazovačka a kliky Deore XT, ale také skvěle funkční kotoučovky Magura MT2. A pak jsou zde díly, za které by se nemusel stydět ani stotisícový bike, mám na mysli například luxusní řídítka a představec Syntace. Už od pohledu tak dámský Cube nabídne za vynaložené peníze hodně muziky...

Cube AMS WLS Pro - test kola

Když jsem od kluků z Cykloservisu dostala možnost dlouhodobě otestovat právě tohle kolo, musím přiznat, že jsem měla radost. Nejen že mi hned velikostně dokonale sedlo, protože délka jeho 17“ rámu jako by přesně pasovala k mým necelým sto sedmdesáti centimetrům, ale navíc se mi Cube od prvního pohledu hodně líbil. Co si budeme namlouvat, holka prostě vždycky nejdříve kouká na barvu, a to i v případě, že o kolech něco ví. Prostě to tak máme. A kombinace matné černé s výraznou zelenou, použitou mimo jiné také na anodizovaném těle nábojů, vypadá opravdu parádně. I když třeba praktičnost bílého sedla je v případě horského kola minimálně sporná.

Cube AMS WLS Pro - test kola

Pokud si prohlédneme rám, konstrukčně vycházející ze standardního pánského typu AMS, tak provedení všech jeho částí jako by vypovídalo o určení pro tvrdší jízdu, než jaká bývá typická pro XC či maraton.Skoro až extrémně široký průřez spodní trubky doplňuje mohutný, rozšiřující se profil trubky sedlové, maximálně dimenzovaně se ovšem tváří také partie hlavy, všech čepů nebo zadních patek. O pojmu „nedostatek torzní tuhosti“ tento rám nikdy neslyšel, všechny zde použité konstrukční prvky by se daly rovnou přenést na trailově zaměřený stroj se zdvihem 120 až 130 milimetrů.Současně ale vynikne i propracovanost jednotlivých detailů, ať už se zaměříme na vedení řadicích bovdenů vnitřkem spodní trubky, Post Mount úchyt zadní brzdy nebo třeba maximálně odlehčené vahadlo. Němci jsou zkrátka precizní, a přestože nemusí být tento národ každému sympatický, kola dělat rozhodně umí.

V případě pružicích jednotek vsadil výrobce na kombinaci Rock Shox / Fox, konkrétně na vidlici Reba RL s ovládáním lockoutu na řídítkách a na tlumič Float CTD, tedy novinku letošní kolekce, s přednastavenými hodnotami kompresního tlumení.

AMS WLS Pro koho?

Sériově nastavený posed s širšími, výše umístěnými řídítky jako by kolo více předurčoval pro trochu techničtější ježdění než pro zápolení na maratonských tratích. Perfektní ovladatelnost a stabilita ve sjezdech však nejsou na úkor ochoty zrychlovat a vzpřímenější pozice se stává určitou nevýhodou až v prudkých stoupáních. Pokud se tedy majitelka kola ráda vyžívá ve výjezdech různé náročnosti, nebude od věci ubrat podložky pod představcem, eventuelně vyměnit řídítka za rovný model. Jestliže ale hledá univerzál, na kterém si svižně objede maratonskou trať a současně na něm bude s přítelem na společných vyjížďkách posouvat své limity ve sjezdech, určitě nebude od věci ponechat sériové nastavení kokpitu.

Cube AMS WLS Pro - test kola

Usazení za řídítka informuje o pohodlném, celkově nikterak nataženém posedu. Navíc dámský Cube AMS od první chvíle mile překvapí také svou až nečekanou obratností. Perfektně zatáčí a bez problémů se proplete i hodně zatáčkovými úseky. A k tomu se s ním dá otočit prakticky na pětníku, což bikerka ocení například při nutnosti obrátit se do protisměru na klasické lesní či polní cestě.

Pokud se zaměříme na samotný komfort jízdy, tak kombinaci pružicích jednotek není moc co vytknout. Přední vidlice dokáže vyžehlit téměř všechny nerovnosti a trojice poloh páčky tlumiče zase dovoluje operativní úpravu charakteristiky, v závislosti na terénu.Je ale více než pravděpodobné, že většina majitelek kola nechá páčku nastálo v prostředním módu „trail“. Ten totiž nabídne dostačující citlivost, v kombinaci s výrazným potlačením sklonů k nežádoucímu pohupování. Pro plné využití schopností tlumiče by ale nebyla od věci ovládací páčka na řídítkách. Zapamatovat si jen po hmatu, na kterou stranu se páčkou ovládá plná aktivita („descend“), nebo naopak mód „climb“ s výrazným přitažením komprese, je zbytečně složité.

Cube AMS WLS Pro - test kola

Zrychlení je na velice dobré úrovni. Výbornou tuhost rámu sice většina majitelek tohoto kola nejspíš nedokáže plně zaznamenat, ale věřte, že je to právě ona, kdo se podílí nejen na optimálním přenosu síly, ale také na skvělém pocitu z reakcí na podněty od řídítek.

Pokud vás, milé kolegyně, dámský celoodpružený Cube zaujal, tak si můžete vybírat ze dvou velikostí, 15 a 17 palců. A to je také jediné větší minus, holky s výškou blížící se 180 centimetrům mají v tomto případě prostě smůlu.

(kat)

 

Plusy: ovladatelnost, stabilita ve sjezdech, komfortní posed, vyvážené osazení

Minusy: chybějící větší velikost rámu, absence dálkového ovládání tlumiče

 

Technická specifikace

Rám: HPA 7005 Advanced Hydroform, 100 mm

Tlumič: Fox Float CTD

Vidlice: Rock Shox Raba RL, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT 24-32-42

Brzdy: Magura MT 2, 180/180 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano SLX

Kazeta: Shimano SLX 11-36 (10)

Kola: Sun Ringlé Radium

Pláště: Schwalbe Rocket Ron/Racing Ralph 2,25“

Řídítka: Syntace Vector 2014

Představec:Syntace F149

Sedlovka: RFR Prolight

Sedlo: Selle Italia X1 WLS

Hmotnost: 12,4 kg (vel. 17“, bez pedálů)

Cena: 54 490 Kč

datum: 07.03.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign