penco_unor_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Čtvrt století s Authorem

Sezóna 2018 znamená pro největší českou značku významné jubileum, neboť představuje svou již pětadvacátou kolekci. Author však rozhodně nepolevuje ve svých inovacích a pro zákazníky přichystal řadu důležitých, a především povedených novinek. Nejenže vychází vstříc neustále početnější skupině elektro-bikerů, pro něž připravil třeba nový devětadvacítkový e-hardtail Elevation 29, ale největší inovace se dotkly primárně cross-countryové, maratonské či trailové kategorie. Velmi lehké celoodpružené biky řady A-Ray se čtyřčepovou koncepcí byly opravdovým šperkem při prezentacích nové kolekce. Mezi vyložené „designovky“ pak zařadíme špičkový gravel bike Ronin SL, postavený z tenkostěnných trubek Reynolds a osazený sadou Sram Apex s převody 1x11. Zajímavostí nové kolekce je však daleko více, takže se na ni podívejme pěkně popořadě. Již pětadvacetileté výročí značky je jistě důkazem, že dělá věci dobře. Alespoň my jsme o tom přesvědčeni.

 

Znovuzrozený A-Ray

V loňském roce jsme při představení kolekce 2017 psali hlavně o boostových osách, optimalizaci šíře „pluskového“ obutí a řadě dalších detailů. Nynější novinky série FSX však rozhodně nejsou pouhým pilováním již využívaných řešení, ale jedná se o zcela nové rámové platformy s charakteristickým rukopisem konstruktérů Authoru. Jméno A-Ray bylo s kompletním odpružením u české značky provázáno již pěknou řádku let, ovšem poslední vydání těchto fullů je odpovědí na nejnovější trendy - konstrukční, jízdní a v neposlední řadě designové.

 

 

Trojice verzí, konkrétně A-Ray 29 Team, A-Ray 29 a A-Ray se od sebe odlišuje nejen zdvihově, ale především materiálem rámu. Nejluxusnější „týmová“ varianta vsadila na karbon s označením Author high modulus T-800 monocoque, naopak dostupnější závodní maratonská devětadvacítka již pro stavbu rámu využila slitinu 6061 a totéž platí o trailbiku A-Ray se sto třicítkovým zdvihem na obou osách. XC a maratonské verze spoléhají svorně na stovkový zdvih. Čtyřčepovou koncepci doplňuje tlumič uložený rovnoběžně pod horní trubkou, nemohou chybět boostové osy a hlavně maximální snaha po dosažení ideálního poměru mezi nízkou hmotností a co nejvyšší tuhostí. Velmi sympatické je také použití standardních dvojpřevodníků.

Podíváme-li se detailněji na celoodpružený topmodel A-Ray 29 Team s cenovkou 102 990 korun, tak na jeho parádně zpracovaném karbonovém rámu nalezneme pružící jednotky Fox, špičková zapletená kola Mavic CrossMax Pro a kompletní sadu Deore XT. Výrazně dostupnější alternativu téže koncepce představuje A-Ray 29, s jednotkami Rock Shox, sadou SLX a cenou 61 990 korun. Oba tyto stroje budou plnohodnotnými členy rodiny ryze závodních maratonských speciálů a mohou se měřit s ikonami typu Specialized Epic či Scott Spark. Trailová verze A-Ray za 65 990 korun samozřejmě spoléhá na výrazněji modifikovaný rám s hravou geometrií, teleskopickou sedlovkou, jednotkami Rock Shox a komponenty SLX. I zde je chvályhodně použit dvojpřevodník, a to s nadstandardním rozsahem 36-26 zubů.

Všechny nové modely řady A-Ray byly při prezentacích kolekce 2018 v neustálém obležení, a to zcela zaslouženě. Provedením jednotlivých detailů, tedy čepů, minimalistického ramínka přepákování a všech dalších částí patří ke špičce. Vězte, že se tyto novinky budeme snažit otestovat při první možné příležitosti.

Mezi fully řady FSX i nadále zůstává osvědčený, perfektně fungující Patriot, jenž byl ovšem zredukován na dvojici modifikací Evo Team a Evo. Změn doznaly designy, naopak osazení zůstává velmi obdobné, což se ostatně týká rovněž sjezdových a freeridových strojů Ninja - tedy Ninja DH Team, Ninja DH a Ninja FR.

 

 

Ronin SL, Elevation 29 a další novinky

Gravel bike Ronin v posledních sezónách oslovil početnou skupinu zájemců z řad dálkových cyklistů, cykloturistů i sportovních, či naopak městských jezdců. Zařazení do kategorie Adventure je velmi výstižné a k dobrodružství tento model přidává výjimečný design, tedy částečně transparentní povrchovou úpravu ocelových trubek s retro nádechem. Nezaměnitelná červená „broušená“ varianta se sadou Tiagra zůstává nadále v nabídce, doplní ji však již výše zmíněná, výrazně odlehčená verze SL. Toto je skutečně imageová záležitost, nabízející vydařenou kombinaci silničního kola a expedičního speciálu. Čistě kovový vzhled rámu vypadá v reálu snad ještě lépe než na fotkách a spokojeni budou také ti uživatelé, kteří si nepotrpí na výrazná loga. Ronin, případně nový Ronin SL, to je natolik specifický model, že jej dokážou cyklističtí nadšenci identifikovat již z dálky, aniž by k tomu potřebovali vidět nápis Author.

Přesuneme-li se ke sportovním e-bikům, byť může spojení sportu a elektro-cyklistiky stále působit trochu zvláštně, pak je nejdůležitější novinkou devětadvacítková verze úspěšného modelu Elevation. Ta využívá prakticky totožné prvky jako výchozí 27,5“ verze, tedy osvědčený středový pohon Shimano Steps E6001 a lehoučkou vzduchovou vidlici RST F1RST 29, i když se zdvihem sníženým na sto milimetrů. Vrcholem i nadále zůstává Elevation+ s vidlicí Fox, komponenty SLX a pohonem Steps E8000. Zmínku zasluhují také krosová či cestovní elektrokola, kdy k modelům Empire a Enigma přibyly cestovní varianty Element a Elektra, případně typ Elan s nízkým nástupem.

 

Kompletní přehled kol Author na firemních stránkách www.author.eu

 

Důležitých novinek je samozřejmě více, byť rámové platformy klíčových sportovních a závodních 29“ i 27,5“ hardtailů zůstávají z hlediska konstrukce a geometrií pro sezónu 2018 zachovány bez výraznějších změn. Výraznou evolucí prošly designy základnějších biků, které působí hodně vesele, což se týká třeba i dámských modelů. Designéři Authoru se zkrátka nebojí, což je určitě dobře, zvlášť v nižší střední třídě. Podobně se nám líbí také důraz na převody. Od doby, kdy se výrobci rozhodli zredukovat převodníky, většina uživatelů neřeší skoro nic jiného, než který že (jediný) převodník pro ně bude optimální. Ve většině případů tak musí obětovat rychlost, aby dokázali vyjet příkrá stoupání. Hobby jezdec zkrátka není tolik trénovaný jako závodník, a u většiny sportovních hardtailů Author proto najdeme trojici či alespoň dvojici převodníků. Za nás rozhodně palec nahoru!

 

 

(red)

datum: 07.03.18 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign