deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

CTM Rawer 2.0 - test kola

V široké nabídce celoodpružených modelů slovenské značky CTM se trail bike Rawer právem řadí mezi univerzály pro švihové ježdění v náročném terénu. Prostřední ze tří verzí jsme prohnali v jarním terénu a svezení to bylo více než příjemné, hravé a hodně zábavné.

CTM Rawer 2.0 v lese

Cíleně Trailový Model

CTM Rawer 2.0 predekHned po osedlání dá bike jasně najevo jednu věc, a to velice příjemný posed, který se i přes pohodlí enduro stylu díky vyšším podložkám pod představcem dokáže přizpůsobit i ostřejšímu tempu jízdy. Jezdci bike okamžitě padne do ruky, a to jak zahnutím řídítek, posedem, tak dokonalou ovladatelností. S prvními metry je cítit, že ačkoliv přední vidlice ctí úhel pro jistější zdolávání technických pasáží směrem dolů, tak točivost bude spolu se středně vysoko posazeným těžištěm a obratným rámem jednou z dominantních vlastností.Okamžitá změna směru, proplétání se úzkými stezkami či raketový výjezd z rychlé zatáčky pod plným záběrem, to všechno jde tak nějak samo. Geometrie se tedy směle může srovnávat s biky mnohem zvučnějších značek.

Každopádně hravý projev jezdce nadchne, protože kolo neprotestuje proti žádnému povelu, vyjma výjezdu strmějších stoupání, kde se v sedle velice snadno dostane na zadní, tam by ale pomohlo ubrání podložek pod představcem či výraznější nalehnutí na řídítka. Hlavní slovo má v tomto případě jízda po a ne proti směru gravitace. Provokace jezdce, ve smyslu neustálých choutek něco přeskakovat, odskakovat z hrany či projíždět zatáčky na hraně, neznamená v tomto případě mít nohy po několika kilometrech totálně prošité, protože tomuto biku je vlastní i celkově velmi lehký jízdní projev, který bychom od zdvihů 140 mm na obou osách nečekali.

CTM Rawer 2.0 tlumic

Ruku v ruce s velice slušnou ovladatelností jde i celková vyšší tuhost rámu a také sladěná funkce odpružení. Přestože je vzadu tlumič Rock Shox a vpředu vidlice Suntour, obě jednotky si po naladění vzájemně notovaly. CTM Rawer 2.0 prehazovackaZadek byl kvůli čtyřčepovému provedení o něco citlivější než přední vidlice, takže jsme tlumič nahustili na trochu vyšší tlak, aby se při zatížení pedálů obě jednotky nořily do zdvihu současně. Při šlapání ze sedla byl vyrovnaný projev znát, ve sjezdech pak měl zadek i tak lehce navrch co do pocitové hloubky zdvihu. Na druhou stranu, v opačném směru bylo ku prospěchu delší ramínko zadní patky mezi osou zadního kola a spodního čepu zadní stavby, kvůli čemuž se pružení ve výjezdech na malý a střední převodník částečně zamykalo. Po lockoutu tlumiče jsme tedy sahali jen minimálně, při delších výjezdech po silnici. Zato nové provedení lockoutu vidlice, které principem připomíná variaci značky Fox, doslova lákalo k neustálému cvakání. Ne snad kvůli houpání vidlice, ta byla poměrně kultivovaná, byť kraje zdvihu nešloo tak máslovitý projev, ale spíše kvůli ergonomii ovladače, která se rozhodně povedla.

Hbité prohnutí

Tvarování rámu je vzhledem k ovladatelnosti naprosto účelné, protože místo nad horní trubkou umožnilo dokonalé manévrování s koleny. Konická hlavová trubka přidala na tuhosti v zatáčkách, ačkoliv tam bychom navíc ocenili i pevnou osu předního náboje. Čepy s průměrem zaručujícím jistotu nebo originálně tvarované řetězové vzpěry zadní stavby, to jsou jen drobné detaily na celkově funkčním rámu, který ctí i tažení bowdenů v jednom kuse. Prohnutí spodní trubky za hlavou i před středovým pouzdrem patří mezi klasiku, v tomto případě celkový tvar rámu přidal ve sjezdech na jistotě při přesunu těžiště za sedlo i manévrování na hranici pádu přes řídítka.

CTM Rawer 2.0 rizeni

Komponentové osazení sází na jistotu a sada Deore na postu řazení a nábojů doplněná přehazovačkou SLX rozhodně neurazí. Pláště Schwalbe Racing Ralph bychom možná vyměnili pro tvrdší terén za hrubší model, ale v tomto případě šlo o univerzály na většinu povrchů. Výkon brzd Avid se ostrým projevem přesně hodil k charakteru kola, takže nemáme výtek.

Technika a švih

Rawer patří na klikaté stezky i delší výjezdy, je rovnoprávným mladším bratříčkem endura a přesně vystihuje pojem trail bike, ze kterého nejenže nijak nevybočuje, ale naopak v této kategorii určitě nadchne.

 

Plusy: ovladatelnost, hravost, funkce odpružení, výkon

Minusy: prudké výjezdy

 

Rám: Alu 6061, 140 mm

Tlumič: Rock Shox Ario

Vidlice: Suntour Epicon X2/RL-R, 140 mm

Kliky: Shimano FC-M521, 22-32-44

Brzdy: Avid Elixir 3

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Sram X.7

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: WTB Speed Disc

Pláště: Schwalbe Racing Ralph 2,25“

Kazeta: Shimano HG-50, 11-32/9

Sedlo: WTB Vigo

Sedlovka: Truvativ Hussefelt

Řídítka: Truvativ Stylo

Představec: Truvativ Stylo

Hmotnost: 13,85 kg

Cena: 34 990 Kč

datum: 01.06.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Replica Rolex

    Provokace jezdce, ve smyslu neustálých choutek něco přeskakovat, odskakovat z hrany či projíždět zatáčky na hraně, neznamená v tomto případě mít nohy po několika kilometrech totálně prošité

    20.06.13, 10:52:38
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign