Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Cratoni AllSet

Když německý výrobce přileb Cratoni vyrukoval se svojí trojicí enduro-all mountain přileb, nabídl díky provedení a cenovému odstupňování možnost výběru odolné přilby téměř každému, kdo se nespokojí se standardní ochranou hlavy. Zatímco nejdražší model směřuje na závodní enduro a nejdostupnější je spíše trailovým kouskem, prostřední model AllSet je vynikající univerzál, který získal řadu nejvyšších známek v testech renomovaných zahraničních magazínů. A to rozhodně právem, protože nabízí skvělý poměr výkon/cena, jenž ukazuje, že i cenově příznivá přilba pro náročný biking nemusí stát přehnané peníze.

AllSet je samozřejmě vyroben Inmold technologií a pro vyšší odolnost je použita ABS skořepina, jejíž jeden díl pokrývá horní část přilby a druhý spodní okraj včetně týlní partie. Čisté zpracování je zde samozřejmostí a na odolnost je myšleno třeba i v uchycení popruhů ve vyztužených otvorech na spodní straně přilby. Co je důležité, je možnost nastavit výškově štítek, protože jeho délka přece jen při skloněném posedu může omezovat výhled, a takto je to díky vyklopení nahoru naprosto v pořádku. Štítek otvory koresponduje s čelními průduchy a přilba má celkem čtrnáct ventilačních otvorů, přičemž trojice čelních je krytá síťkou.

Přilba získala ocenění za příkladné usazení na hlavě a míru ochrany, což můžeme jen potvrdit, protože hloubka je opravdu nadstandardní a uchycení rovněž patří k těm propracovanějším. Plastová stahovací čelenka je tenká, takže zbytečně netlačí, nepřekáží a navíc lze zadní stahovací mechanismus výškově nastavit. Stahovací kolečko je menší, ale perfektně přístupné, a to i v zimních rukavicích. Celek pak doplňuje jednodílná výstelka pokrývající celou čelní a temenní partii, naopak vzadu je pouze malé polstrování na stahovacím mechanismu. Hlava je ale uvnitř přilby doslova jako v bavlnce, a kdo dosud jezdil XC klasiku, hloubkou tohoto modelu a mírou zakrytí hlavy bude docela překvapen. Tady se nehraje na minimalismus, ale na maximální ochranu hlavy, což je díky silnějším bokům, které nejsou na spodním okraji nijak zeslabené, splněno do puntíku. A přestože se zrovna nepočítá s nějak výrazným použitím na silnici, i tak nechybí vzadu malé reflexní logo. Vše má samozřejmě svoji hmotnost, i když 298 gramů není vzhledem k míře ochrany moc. Velikostně pak testovaná M-L (58-61 cm) zvládne dost velkou hlavu a možnost stažení nabízí o něco širší rozpětí, než bychom dle údajů čekali. Doplňme ještě cenu 2490 korun, která vzhledem k míře ochrany, stylovosti přilby a hlavně perfektnímu usazení patří k hodně slušným.

A jak se v přilbě vlastně jezdilo a jezdí? Bezpečně, tedy co se týče celkového pocitu, jinak to v ní můžete sázet všude na maximum. Dokonalé usazení a krytí lehce nad obočím nedává moc prostoru k pochybnostem o bezpečnosti. Ventilace je hodně solidní, i když velká výstelka vpředu přece jen v teplejších dnech proti děravým XC kouskům trochu ztrácí, ale v segmentu enduro/trail patří přilba k těm lépe odvětraným. Samotný tvar uvnitř nikde neomezuje a netlačí, jen je třeba si zvyknout na tu hloubku. Chválíme provedení řemínků se stavitelnou přezkou, kterou lze rozepnout jen zatažením za poutko a polstrování pod bradou je pak hodně příjemné. Stavitelný štítek jsme zmiňovali, to je hodně praktická věc, ovšem sjezdové brýle pod něj neodložíte, to je výsada pouze nejdražšího typu AllTrack. Na tenhle model pouze můžete upevnit kameru, tvar skeletu s ní počítá, takže sice není na závodní enduro, tedy pro ty, kdo vozí sjezdové brýle, ale vzhledem ke zpracování a míře ochrany bychom jej tam v kombinaci s klasickými brýlemi neváhali použít. Vynikajícím hodnocením v testech se tedy nedivíme, AllSet na to rozhodně má.

(už)

 

datum: 08.10.17 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign