Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Corratec X-Force 0.2 - test kola

Corratec je i po dvaceti letech svojí existence stále něčím výjimečný, to platí jak pro hardtaily s dvojitou ohnutou horní Bow trubkou, tak pro celoodpružené biky s originálním uchycením tlumiče ve volném prostoru předního rámového trojúhelníku.

Corratec X-Force 0.2

Trend tuhosti

Corratec X-Force 0.2X-Force je all mountainovým strojem se zdvihem 140 mm na obou osách, které jsou navíc v pevném provedení. Rám nese kruhové profily trubek předního trojúhelníku, kterému dominuje doslova obří hlavová trubka.

Zadní stavba je jednočep s nízko umístěnou řetězovou vzpěrou a přepákováním na tlumič. Miniaturní přepákování je ukryto v otvoru v sedlové trubce, kde je zároveň také duralový úchyt předního oka tlumiče. Díky tomu se tlumič při každém propružení vychyluje nahoru a dolů. Proti případnému kontaktu s rámem je horní strana otvoru chráněna našroubovaným plastem a pod pístnicí je v opěrce spojovací šroub s gumovým převlekem.

Pro tvrdší nasazení kola hovoří i bytelné patky na pevnou osu Maxle, která má průměr 12 mm a šroubuje se do závitu ve výměnném dílu u přehazovačky. Proti standardu X-12 je nevýhodou absence naváděcích drážek pro osu náboje, takže trefit se osou přesně do otvoru je trochu obtížnější. Celková tuhost zadní stavby je na velmi slušné úrovni a totéž lze říci o spojení předního kola a vidlice DT Swiss. Ta je sama o sobě dost tuhá, díky dvoudílnému lepenému můstku, a pevná osa 15 mm při točení pod brzdou na tuhosti ještě přidá.

Hračka pro zkušené

Geometrie kola je z těch, které jezdci okamžitě sednou. Posed je endurově napřímený, kratší horní trubka nabídne jezdci maximálně pohodlnou pozici. Těžiště je položené více dozadu a díky výrazně zahnutým řídítkům ruce nebolí ani při delší vyjížďce.

Corratec X-Force 0.2S nastavením tlumiče na tlak 170 PSI pro 85kg jezdce má tlumič zhruba čtvrtinový Sag. Při jízdě po asfaltu je znát jemné propružování v záběru, nicméně při výrazném tahu řetězu se zadní stavba spíše zamyká a přituhuje. Na tlumiči lze navíc přitvrdit kolečkem citlivost komprese téměř do úplného uzamčení, ale nebylo to nutné.

Vidlice je při odpovídajícím tlaku zprvu trochu tužší, ale po deseti kilometrech se zajela a fungovala bez problémů, pouze s nepatrně slabší vnímavostí vůči jemnějším nerovnostem. Lockout s drobnou páčkou je trochu hůře ovladatelný, pro odjištění bylo občas třeba kolečko lockoutu na vidlici rukou vrátit do výchozí pozice.

Kolo díky hravé geometrii jezdce poslouchá téměř na slovo a okamžitá změna směru, výskok do vzduchu nebo proplouvání klikatými stezkami, to je samozřejmost. Začátečník asi bude v rychlých sjezdech hledat trochu jistější vedení, ale jakmile kolo dostane do ruky, využije jeho potenciál na maximum. Skákání z jedné stopy do druhé nebo ovládání kola ve vzduchu či v ostrých zatáčkách, to je pro zkušeného jezdce perfektní zážitek.

Corratec X-Force 0.2I přes šířku plášťů 2,4‘‘ je jízdní projev velmi lehký a kolo má velice slušnou akceleraci, a tak udržet ostré tempo není problém. Rychlé úseky i mírná stoupání zdolává hladce, odpružení nebudí vzadu bezedný dojem a předek se zanoří do hlubšího zdvihu pouze při jízdě ze sedla či při dopadu ze skoku. Po rovině jsme na kořenech či na zmrzlých stopách zaznamenali spíše střední citlivost obou jednotek, na druhou stranu je tento projev dobře vyvážený i pro rychlou jízdu do kopce, kde kolo zbytečně neubírá energii.

Prudká stoupání už mají svůj limit kvůli vyšší pozici řídítek, naopak v prudkých sjezdech si jezdec s kolem dokonale vyhraje, ale nečekejte stabilní tank, který projede všude, hravá geometrie vyžaduje zkušenou ruku.

Komponentové osazení sadou Deore XT nesnese žádné výčitky a na adresu brzd Avid Code lze pět pouze chválu, jejich výkon je i s jedním prstem na páce ohromující. Rovněž pláště Continental jsou v každém terénu jako doma a na trávě či jehličí se do podkladu zakusují doslova vražedně. Vlastní doplňky či kola zzyzx působí neokoukaným dojmem a fungovaly spolehlivě.

Pro vyznavače náročného terénu, kteří chtějí hravý stroj pro využití každé nerovnosti ke skákání a zároveň netouží vydat ve stoupáních nebo na rovině moc energie, je tento bike určitě tím pravým nástrojem.

 

Plusy: hravost, výkon, ovládání, tuhost

Minusy: ovládání lockoutu

 

Rám: Alu 7005, 140 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch RT

Vidlice: DT Swiss XMM 140 mm

Brzdy: Avid Code 203/185 mm

Kliky: Shimano Deore XT 22-32-44

Kazeta: Shimano SLX 11-34/10

Řetěz: Shimano HG74

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kola: zzyzx

Pláště: Continental Mountain King 2,4‘‘

Sedlo: Selle Italia Shiver

Sedlovka: zzyzx

Řídítka: zzyzx

Představec: zzyzx

Hmotnost: 13,65 kg

Cena: ???

datum: 20.04.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign