Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Corratec Revolution XT

CorratecRevolution XT

Biky Corratec byly vždy trochu jiné, což platilo hlavně o Bow provedení rámů. Testovaný Revolution sice z boku tak trochu připomíná onu netradiční konstrukci, ve skutečnosti jde ale o klasický rám, jen s originálně upravenými tvary.

Prohnutí pro komfort

Rám díky obloukovitému prohnutí horní trubky a sedlových vzpěr, vytvářejících plynule navazující celek, na první pohled zaujme. Rozdělení horní trubky vedví bychom však hledali marně. Rámu dominuje spodní trubka masivního profilu s rozšířením ve spodní třetině, která se plynule napojuje na středové pouzdro a z něj vycházející řetězové vzpěry. Technologie TCM+ by měla díky napletení vláken kolem pouzdra v jednom celku na řetězové vzpěry zajistit výraznou tuhost této partie, což můžeme potvrdit. Naproti tomu horní trubka a sedlové vzpěry mají za úkol lépe rozložit rázy a vibrace, to se rovněž beze zbytku podařilo, a hodně zajímavá je partie přechodu sedlových vzpěr do sedlové trubky, kdy profil tak trochu supluje monostay. Sedlová trubka, výrazně přesazená nad horní, upozorňuje nápisem na zadní straně na minimální míru zasunutí sedlovky. Posledním originálním prvkem jsou LPC řetězové vzpěry s výrazným prohnutím směrem dolů před patkami. Díky tomu jsou dále od řetězu, který do nich tolik netluče.

corratec_revolution

Vedení bowdenů a hadičky po spodní trubce nelze díky celistvému provedení kritizovat, na servis je to ideál. Přesmykač umístěný na dvojici čepů na sedlové trubce sice nenabídne možnost regulace, ale v reálu to nebylo třeba. Dost ale teorie, vzhůru do sedla, protože tento bike ihned po nasednutí ukázal, že patří mezi ty kousky, jež padnou okamžitě do ruky. Díky podložkám byl představec celkem vysoko, takže posed nenutil příliš ohýbat záda. Délka rámu usadila jezdce rovnoměrně na střed, kdy šlape lehce před sebe. Kompromis mezi závodním a pohodlným posedem by se v tomto případě dal označit za téměř ideální, což platilo i pro celkový jízdní projev.

V první řadě musíme zmínit akceleraci, která byla ze sedla doslova raketová. Jemnější vzorek plášťů, tuhá partie rámu kolem středového pouzdra a hlavy, kliky XT a vidlice DT s nepatrně tvrdším projevem z kraje zdvihu udělaly při rozjezdu svoje. Bike jede až neskutečně lehce a zrychlit v nízké nebo vysoké rychlosti je doslova radost. Nepatrná boční flexe rámu byla patrná jen při silovém šlapání v sedle, kdy jsme schválně zkusili rámem kroutit do boků, ale ten pouze mírně propružil v oblasti horní trubky a vrchní třetiny sedlové trubky, zbytek byl perfektně tuhý.

corratec_revolution_test Jakmile jsme vjeli do terénu, ukázala se další dominantní vlastnost rámu, dokonalé tlumení, kdy i přes použití duralové sedlovky bylo znát vysoké procento rázů zaoblených zadní stavbou. Kdo hledá pohodlný hardtail, pak v tomto rámu jej určitě najde, navíc kdybychom ještě použili karbonovou sedlovku, byl by efekt hodně nadstandardní. Chválu zaslouží také ovladatelnost, protože bike poslouchal na slovo, jde o kousek, který miluje technickou jízdu, dravé zatáčení, hbité proplétání se po úzkých stezkách a raketové výjezdy ze zatáček, a to díky nízko posazenému těžišti. Nehledě na jeho skokanské ambice, kdy dostat jej do vzduchu bylo hračkou, což jsme ocenili i ve sjezdech. I přes vrozenou hravost ale nevyžaduje ruku příliš zkušeného jezdce, protože je stále ještě v kategorii poslušných strojů, které ve větší rychlosti jsou sice dost obratné, ale ne jankovité. I přes všechny technické přednosti neztrácí geometrie ve výjezdech, kdy ani s výše posazenými řídítky nebyl problém s výraznější tendencí stavění kola na zadní. Jen mírné nalehnutí na řídítka stačilo v hodně prudkých výjezdech, aby přední kolo zůstalo přilepené k povrchu. Stoupání po silnici byla díky úplnému lockoutu vidlice lahůdkou, ovšem jeho drobná páčka zrovna nepatří mezi ty s pohodlným ovládáním. Citlivost vidlice bude vyhovovat spíše závodníkům, protože z kraje zdvihu zbytečně nehoupe a vůči nejmenším nerovnostem nebyla tolik vnímavá. Větší rázy už ovšem žehlila bez problémů a dopady ze skoků byly pro ni corratec_revolution_zadekbonbónkem.

Celkový dojem z tohoto biku byl až příliš pozitivní ve všech směrech, což platilo jak pro rám, tak komponenty z řady XT a brzdy Elixir s ostrým účinkem. S citlivější vidlicí by byl komfort maximální, takto ovšem jde o stroj se závodními ambicemi, který nabídne dokonalou ovladatelnost a skvělý výkon.

Technická specifikace

Rám: TCM CarbonMonocoque

Vidlice: DT Swiss XRM 100 Single Shot

Kliky: ShimanoDeore XT, 24-32-42

Brzdy: AvidElixir 5, 180/160

Řazení: ShimanoDeore XT

Přehazovačka: ShimanoDeore XT

Přesmykač: ShimanoDeore XT

Ráfky: Zzyzx

Pláště: Continental Race King 2,2“

Náboje: Zzyzx

Kazeta: ShimanoHG81, 11-34/10

Sedlo: Selle Italia X1

Sedlovka: Zzyzx

Řídítka: Zzyzx

Představec: Zzyzx

Hmotnost: 10,97 kg

Cena: 74 999 Kč
datum: 15.05.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Replica Rolex

    V první řadě musíme zmínit akceleraci, která byla ze sedla doslova raketová. Jemnější vzorek plášťů, tuhá partie rámu kolem středového pouzdra a hlavy

    20.06.13, 11:07:49
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign