Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

CO se to děje na Českém svazu cyklistiky? Zdeněk Pól požádal o zrušení členství!

Běžný cyklista, hobík, amatérský cyklista Český svaz cyklistiky ke svému životu prakticky nepotřebuje. Alespoň jsme nezaznamenali svazový pohyb ve sférách, ve kterých se pohybuje většina cyklistického národa. Kdysi, při ČSC, existovala komise „Cyklistika pro všechny“, ale ta byla již dávno zrušena. Nutno ale konstatovat, že bez této komise a především bez jejího tehdejšího šéfa, Jaroslava Cihláře, bychom možná dnes třeba kola ve vozech pražského metra nevozili. V současné době plní ČSC především funkci servisní organizace pro zajišťování závodní cyklistiky. Přesnější současný název by tedy měl být Český svaz závodní cyklistiky se zkratkou ČSZC. Nazývejme tuto organizaci i nadále v následujících řádcích, neboť to je přesnější vůči většině cyklistů, které vlastně svaz nijak nezastupuje a ani se o ně nijak zjevně nezajímá.

Běžný cyklista, který se o cyklistiku zajímá hlouběji, než tím, že o víkendu objede svých dvacet kilometrů, jistě sleduje skvělé výsledky třeba Michala Prokopa, Jardy Kulhavého, Zdeňka Štybara nebo Romana Kreuzigera, bez ohledu na jeho nevydařenou letošní Tour de France. Jedná se vždy o cyklisty světové extratřídy, kdy prvně tři jmenovaní těžko hledají v současné době ve své disciplíně konkurenci. Na jedné straně má naše cyklistika světové výsledky, jimiž se jistě bude ČSZC na konci roku chlubit a její prezident bude nasazovat jednomu z nich korunu nejlepšího cyklisty roku. Na druhé straně to v zákulisí kolem ČSZC doslova vře. Zásluhou internetu se můžeme pomalu denně na nejrůznějších internetových stránkách dočítat o pochybnostem vůči svazu, z nichž mnohé jsou velmi adresné. Dočítáme se o původně přesných číslech, které však po projití svazovou kalkulačkou ztrácí svou přesnost a vyvolávají zmatek a zděšení. Běžné jsou polemiky kolem nominací, ale to bývá častý stav i v ostatních sportech. Bez dohadů snad nominovat ani nelze, protože těžko někdo někdy vymyslí dokonalý nominační systém. Na druhou stranu se klidně dočteme o tom, že v nějaké disciplíně a soutěži nikdo skoro ani reprezentovat republiku nechce, což je zarážející a takový stav rozhodně padá na hlavu ČSZC, který nedokáže motivovat a sportovce nasměrovat k určité hrdosti k možnosti reprezentovat.

Faktem je, že těch nejasností kolem některých činností ČSZC v kuloárních i nekuloárních debatách přibývá. Svaz se nebojí ani kritizovat již zmínění mistři světa Prokop s Kulhavým. Ovšem s humorem sobě vlastním, kdy nějaký svaz tyto špičkové jezdce nemůže rozházet, neboť když jejich činnost na mezinárodních soutěžích nezajistí svaz, zajistí je jejich profesionální tým nebo oni sami za pomoci osobních sponzorů. Chovají se i v tomto ohledu jako profesionálové. Nejedná se vlastně ani tak o kritiku, jako spíše o lehkém pozastavení nad mírou potřebnosti pro jejich osoby a o úsměvné historky.

V poslední době se však přitvrzuje. A to ne v kuloárech, ale přímo mezi svazovými funkcionáři. Ještě donedávna byl předsedou komise MTB, jejímž úkolem je řídit vše kolem závodění na horských kolech, Zdeněk Pól. Člověk, který se cyklistikou nejen živí (např. manažer Michala Prokopa), ale který jí doslova žije. Jaké bylo ale pro všechny, i pro něj překvapení, že byl z funkce předsedy komise odvolán dopisem sportovní koordinátorky. Jeho odvolání vzbudilo mezi bikerským národem doslova lavinu nevole. Svaz následně vyzval své členy veřejnost, aby prostřednictvím svých oddílů podali návrh na nového předsedu. Nakonec jím byl do funkce předsedy MTB komise při ČSZC určen staronový předseda Petr Marek.

Celou situací kolem své osoby je ovšem Zdeněk Pól tak znechucen, že v minulých dnech zaslal na ČSZC veřejnou „výpověď“ ze svého členství v této organizaci a vůči jejímu prezidentovi, JUDr. Mariánu Štětinovi jsou jeho slova více než tvrdá a velmi obviňující a kritická, že bude zajímavé sledovat, co se bude dít dál. Těžko předpokládat, že celá kauza skončí pouze Pólovým ukončení svazové příslušnosti.

Dopis zaslaný Zdeňkem Pólem na Český svaz cyklistiky:

Vážení,

Dle ustanovení IV./4/4.1 platných stanov, já, Zdeněk Pól, narozen 3.10.1971, trvalým bydlištěm na adrese Prokopa Velikého 356, 280 02 Kolín 3, tímto po zralé úvaze k 30.9. 2011 ukončuji své členství v občanském sdružení pod názvem Český svaz cyklistiky, sídlem Nad Hliníkem 4/1186, Praha 5 Motol, IČO 49626281.

Požaduji, aby mé jméno bylo neprodleně odstraněno ze všech seznamů členů ČSC.

Odůvodnění:

Český svaz cyklistiky pod vedením prezidenta JUDr. Mariána Štetiny dlouhodobě v řadě bodů neplní, či zcela ignoruje, poslání a cíle zakotvené ve stanovách. Naprosto neprůhledný způsob rozhodování prezídia, ovládaného ředitelem sekretariátu Slavomírem Svobodou. Zatajování výsledků hospodaření. Diletantský přístup ke tvorbě rozpočtu. Zneužívání členství v orgánech ČSC pro soukromé aktivity. Neobvyklá fluktuace pracovníků sekretariátu na pozicích sportovního koordinátora a účetní. Ignorování názorů komisí jednotlivých disciplín. Ale především, naprostá rezignace na názor řadových členů. Tak vnímám výsledek slabého, a po odborné stránce zcela nekompetentního, vedení JUDr. Mariána Štetiny.

Nejsou to však konkrétní jednotlivci ve vedení ČSC, kvůli komu bych opouštěl řady členů ČSC. Ti byli do svých funkcí zvoleni, ať už byla sama volba ovlivněna čímkoli. I já jsem svým hlasem na poslední volební konferenci ČSC přispěl k prodloužení mandátu prezidenta Štetiny v naivním domnění, že jeho slova nejsou jen účelové floskule, a že reforma ČSC je stále možná zevnitř. Bohužel, působení pánů Svobody, Štetiny, Marka a jim věrných, vedlo v konečném důsledku k otupělosti značné části české cyklistické veřejnosti vůči lumpárnám všeho druhu, spojené s čecháčkovským hospodským revolucionářstvím bez jakéhokoli efektu. Jinými slovy, Český svaz cyklistiky vedou takoví lidé, jakým jsme to my všichni umožnili.

Poslední kroky Mezinárodní cyklistické unie UCI vůči mně blízké disciplíně fourcross a následná odezva fanoušků, závodníků, pořadatelů, sponzorů a médií, mne jen utvrdily v přesvědčení, že bez panáků neschopných rozeznat jednu cyklistickou disciplínu od druhé, se náš sport obejde. Já osobně rozhodně.

Zdeněk Pól | Telefon: 725 928 450 | E-mail: info@polis.cz | Skype: zdenek-pol

 

Naše otázka tedy zní jasně: Dějí se skutečně na půdě Českého svazu cyklistiky lumpárny, o kterých píše Zdeněk Pól?

lada

Nakreslil Josef Lada ve velkém časovém předstihu rvačku, která se bude třeba odehrávat kvůli Českému svazu cyklistiky?

zdene_pol

Zdeněk Pól, bývalý předseda komise MTB při českém svazu cyklistiky. Samozřejmě nesměl ani letos chybět na výstavě Eurobike, kde jsme ho tradičně potkali.

datum: 28.09.11 - kategorie: Různé
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign