cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pells_07_2022.png

Chytré hodinky Garmin Epix Pro (Gen 2)

Asi každý sportovec dobře ví, že Garmin nabízí mnoho typů chytrých hodinek, které vám sdělí i to, co jste o sobě vůbec netušili. Taková už je doba. Mnohým už nestačí obyčejné cyklocomputery, potřebují více informací. Především proto, aby nezabloudili nebo aby zvyšovali svou výkonnost. Jedny takové velmi sofistikované hodinky od Garminu jsme měli delší dobu možnost testovat.

 

Unboxing

Kdo sleduje prezentační kanály na YouTube, jistě ví, že v oblibě jsou (nepochopitelně) videa ukazující vybalování různých produktů. Je to taková produktová svlékačka. Já takové video nenatočil, ale hodinky jsem musel, samozřejmě, vybalit. Vybalování čehokoliv není rozhodně žádným dramatem, zakončeným šokem. Ten v tomto případě nastal v okamžiku, když jsem hodinky poprvé zapnul. Rozsvítil se nádherně graficky provedený displej hodinek velikosti 1,3“. Garmin u tohoto typu hodinek použil brilantní, vysoce jasný displej Amoled s vysokým rozlišením, který je samozřejmě i dotykový. Je výborně čitelný i na slunci. Design hodinek je velmi elegantní. Pouzdro je vyrobené z černěného titanu, a je tedy velmi lehké. Váha ukázala hmotnost hodinek 70 gramů. Zajásal jsem nad velikostí hodinek. I když jsem si je nasadil na mé menší zápěstí, nedělaly dojem, že bych si na ruku nasadil budík. Na bocích hodinek je pět tlačítek, na spodním víčku samozřejmě senzor tepu, a jak už to bývá u těchto výrobků od Garminu zvykem, řemínek je patentovaný systém quickfit, tedy jednoduše a okamžitě odnímatelný. Pásek má dostatečný počet otvorů pro zapnutí řemínku, jak přesně potřebujeme.

 

 

 

Co ta věcička umí?

Mým štěstím je, že píši o zařízení, které znám z minulých testů, protože architektura ovládání hodinek Garmin je samozřejmě podobná. A to znamená i velmi jednoduchá, uživatelsky velmi přívětivá. Přesto jsem si vytiskl návod. Držte se, návod má poctivých 130 stran velikosti A4. A nastal problém. Jaké všechny funkce hodinek a jak podrobně popsat, abych nepopsal celý Cykloservis, abych vypíchl to nejdůležitější a abych nezačal psát návod? Hodinky toho totiž umí strašně moc a opravdu moc vám toho o vás řeknou, ale řeknou vám dost i o okolí, kde se právě pohybujete. Informace, kterými mě hodinky zásobovaly, by se daly rozčlenit do tří témat: Navigace, zdraví a trénink. A když je všechny sloučíte, a jako nadšený sportovec budete poslouchat, co vám hodinky říkají, stane se z vás, třeba i za jejich pomoci, šampion. A nemusíte být zrovna zažraný sportovec sledující každý svůj tep a stav těla a duše. Hodinky využijete i jako hobík, lyžující, běhající, na kole jezdící nebo holdující rekreačně mnoha sportům. Použijete je na svých turistických cestách nebo i procházkách městem, nebo dokonce jako prostředek k přivolání pomoci.

 

 

Baterie

Mnozí si jako základní otázku položí, jak dlouho hodinky vydrží nabité. Má zkušenost z testování mi sdělila, že pokud jsem používal hodinky s použitím všech tří systémů navigace dvě hodiny denně (jízda na kole nebo chůze), tak hodinky vydržely nabité šest dnů. Můžete si ale sami nastavit, které funkce budou zapnuté, a které ne. Buď proto použijete několik továrních přednastavení, nebo si sami vše zvolíte a personifikovaně uložíte. V tom případě délku nabití baterie prodloužíte. Na displeji uvidíte, kolik času hodinkám ještě zbývá do úplného vybití. Když ale GPS a další momentálně nepotřebné funkce vypnete a hodinky budete používat jen jako běžné chytré hodinky, vydrží vám nabité až 16 dní provozu. A naopak, když hodinky pojedou na plný pecky, zapnete vše a pojedete nonstop aplikaci využívající navigaci, baterka bude schopna fungovat asi 42 hodin.

 

 

Navigace

Začnu navigací, ta mě nejvíce baví. Kde jste, nebo kam půjdete, vám hodinky samozřejmě sdělí na základě satelitní navigace. Epixy umí všechny tři systémy, tedy nejstarší GPS, evropský Galileo nebo ruský Glonass. Můžete si z nich vybrat, nebo pro větší přesnost si zapnout všechny najednou. Výběr je na vás. Příjem signálu ze satelitu je okamžitý. Zažil jsem podobné výrobky jiných značek, kde jsem se opravdu načekal, než začaly přijímat satelitní signál. Do hodinek si můžete nahrát mapy Topoactive (nenahrát si je by byl absolutní nesmysl) celého světa. Jsou velmi podrobné, a především na displeji hodinek velmi dobře čitelné. Lyžaři jistě využijí předinstalované lyžařské mapy SkiView, kde naleznou mapy neuvěřitelných 2 000 lyžařských středisek po celém světě. Hodinky lyžaře seznámí s názvem a obtížností uvedených sjezdových tratí. Golfisté mají zase k dispozici mapy 42 000 (!) golfových hřišť. Mapy si můžete na displeji zvětšit a zmenšit, jak potřebujete. Stahovat mapy i aktualizace můžete přes Wi-Fii i bez počítače.

Výborný pro navigaci je dotykový displej pro nastavení bodu, do kterého se chceme dostat, protože si bod nastavíte prstem a pak už jen odkliknete start a hodinky vás nekompromisně přesně vedou do cíle. To mě bavilo nejvíce. Mého psa také, protože je vždy nadšený, když sejdeme v lese z cesty. Našel jsem si neznámý cíl v krajině. Pomalu jsme se k němu blížili a jako odměna byla hospoda, která se tím cílem předem stala. To samé jsem praktikoval mnohokrát na kole. Je celkem osvobozující vybrat si cíl a neblížit se k němu po známé trase, ale kudykoliv. Ještě dobrodružnější to je, když Epixy použijete jako buzolu. Zafixujete si na kompasu azimut a jdete rovně a jdete, a když se odchýlíte od kurzu, hodinky vás na to upozorní. Ano, právě jste zjistili, že hodinky mají samozřejmě i kompas. Ale disponují i barometrem. Ten je důležitý při výpočtu správné nadmořské výšky, ve které se právě pohybujete. Nebo i při odhadu budoucího počasí. To ocení zvláště horolezci, pro které je počasí a dosažená výška občas doslova e především, mapa je na ciferníku hodinek velmi dobře vidět, je dostatečně veliká, abyste na ní mohli opravdu pohodlně sledovat průběh své trasy. Otáčení hodinek na zápěstí má na mapu okamžitou odezvu, a tak podle zvolené trasy – barevné čárky vyznačující trasu na mapě – se pohybujete opravdu snadno. Za to vše může ten neuvěřitelně zřetelný Amoled displej.

 

Trénink

V Epixech je mnoho funkcí pro vyhodnocení vašeho tréninku. Změření hodnoty výkonnosti VO2 MAX je samozřejmostí. Bez toho by to nešlo. Především jsou v nich předdefinované algoritmy sledování vašeho organizmu pro mnoho sportů, aktivit. Základní sporty jsou samozřejmostí, ale našli jsme předdefinované funkce pro gravel kola, cyklodojíždění, elektrokola, cyklotúru, cyklokros, bouldering, paddelboard, sněžnice, kiteboard i jógu a další, méně obvyklé aktivity. Každý sport má svá specifika, ke každému sportu se musí při měření přistupovat individuálně při měření, a tedy i 

k vyhodnocení. Každý sport má samozřejmě jinou možnost nastavení zobrazovaných údajů na displeji. Některé aktivity mají dokonce speciální funkce sledování určitého stavu. V aplikaci pro horská kola jsou například vloženy funkce Grit a Flow, které hodnotí obtížnost trati a plynulost sjezdu. To je třeba výborná funkce pro jízdu na oblíbených trailech. Běžci na lyžích zase mají možnost zjistit dynamiku běhu, která poskytuje podrobnější analýzu běžeckého stylu a tréninku.

Vyhodnotit trénink, naplánovat jeho další průběh, spočítat regeneraci a „zbytky“ sil znamená vysát z vašeho těla a z okolí potřebné údaje. Těmi jsou například tep, výkon, nadmořská výška, frekvence 

dýchání atd. A to všechno tyto hodinky umí. A na základě měření a znalosti vašeho organizmu z předchozích měření vám řeknou, jak na tom jste, jaký máte zvolit trénink, jak máte odpočívat. Graficky vám sdělí, kolik procent denní energie jste právě již vyčerpali, jak dlouho máte regenerovat. Vypadá to jednoduše, prostě si na chvíli lehnu, ale fígl je v tom, že jiný odpočinek bude vyžadovat dálkový běžec a jiný golfista. Jsou to zcela odlišné sporty. Vysoce technický sport má na regeneraci jiné nároky než vytrvalostní sport.

Výsledkem je, že hodinky, až o vás zjistí z mnoha tréninků, jak váš organizmus funguje, dokážou podle jeho stavu předpovědět váš výkon v závodě, nebo vám dokonce určují závodní nebo tréninkové tempo, abyste se třeba hned na začátku „nezatáhli“. Když teď o tom píšu, tak mě tato oblast začala dost silně zajímat. Až budu někdy psát test nějakých dalších Garmin hodinek, 

pokusím se o této oblasti zjistit nějaké bližší informace. Samozřejmě, že algoritmy, podle kterých hodinky pracují, pro jednotlivé sporty je Garminem silně chráněné know-how, ale 

základní informaci o tom, jak se takové algoritmy připravují, by někdo mohl pustit.

V oblasti tréninku jsou tyto hodinky opravdu dokonalé zařízení. Samozřejmě, trénink je o mnoho složitější záležitost než sledovat číselné a grafické údaje, ale rozhodně po nějaké době tréninku, i bez trenéra, zjistíte, jak jde vaše výkonnost nahoru. A to je dobrá zpráva třeba i pro hobby cyklisty, kteří se během roku chtějí připravit třeba jen na dva cyklomaratony. Někdo ho chce jen přežít, někdo porazit kamaráda a někdo se umístit. K těmto cílům vám Epixy určitě pomohou.

 

Zdraví

Jak jsem předeslal, hodinky sledují i to, jak jste na tom zdravotně. Sledují nejen vaši tepovou frekvenci, ale mají i integrovaný pulzní oxymetr, na měření periferního nasycení krve kyslíkem. Ten využijí především horolezci, aby zjistili, jak jsou na danou výšku aklimatizováni, ale hodnoty se využívají i v lékařství. Jak jsem napsal, hodinky sledují frekvenci vašeho dechu, stres, variabilitu srdečního tepu, monitorují vás při spánku. Mají o vás tedy dost informací na to, aby vám dali vědět, že je něco s vámi v nepořádku. Mají dokonce na to speciální funkci Healt Snapshot, kterou se v klidu dvě minuty měříte, a hodinky vám pak ve statistice sdělí výsledek měření.

Výborné jsou také bezpečnostní funkce hodinek. Upozorňujeme ale, stejně jako upozorňuje Garmin, že na ně nelze spoléhat jako na jediný způsob zajištění pomoci. Je také při nich nutné být napojeni na aplikaci ve všem smartphonu. Funkce detekce nehod pak při určitých outdoorových aktivitách zaznamená vaši případnou nehodu a vyšle automatickou zprávu na předdefinované kontakty s vašimi souřadnicemi. A nemusí se to týkat jen sportovní aktivity. Když váš starší příbuzný vyrazí do lesa s těmito Garminy na ruce, vy máte možnost ho průběžně sledovat. Jakmile vidíte, že už hodinu je na jednom místě, asi vám dojde, že něco s ním není v pořádku, a okamžitě vyrážíte za ním. Zní to hypoteticky, ale víte, kolik takových lidí se podobně ztratí? Ale nestrašme.

 

A co na kole

Jsme především cyklisté, a tak cyklistické funkce byly důležité pro mě a asi jsou důležité i pro vás. Samozřejmě hodinky nahradí cyklocomputer. Pro cyklistiku si můžete vybrat některou z mnoha předinstalovaných aplikací. To je důležité, protože jinak probíhá jízda na horském kole, jinak při jízdě na cyklotrenažeru nebo při cyklokrosu. Jako při každém jiném sportu, který na hodinkách sledujete, si můžete zvolit počet displejů, mezi kterými budete přepínat. Buď dotykem prstu po displeji, nebo tlačítkem. Já mám v případě jízdy na kole raději tlačítka, protože než šmrdlat po sklíčku prstem, je jednodušší a bezpečnější zmačknout tlačítko. Na každém displeji si můžete zvolit údaje, které chcete sledovat. Na první si dáte třeba základní údaje (rychlost, ujeté kilometry, čas, tep…), na druhý údaje týkající se nadmořské výšky a na třetí údaje o počasí. Je to jen na vás. Ujišťuji vás, že každý večer si to změníte. Jako jsem měnil já. A nebojte, časem vás to přejde.

Na kole je displej dobře čitelný. I v případě mapy, když se navigujete po nějakém okruhu nebo k cíli.

 Epixy samozřejmě umí komunikovat a využívat oblíbený radar na kolo Garmin Varia nebo řazení Shimano Di2. Samozřejmě berou údaje z pedálů s měřením výkonu Garmin Rally nebo Vector.  Radar Garmin Varia vlastním a je skvělé, když vám hodinky na ruce zavibrují, že se k vám zezadu blíží jinak neslyšitelné auto. To se pak klidím co nejvíce k okraji vozovky.

Na kolo jsou hodinky ideální. Já osobně neholduji neustálému sledování displeje cyklocomputeru. Raději se dívám po krajině. V případě navigace se na hodinky občas mrknu, jestli se pohybuji správným směrem. Není potřeba neustále „čumět“ do mapy.

 

Co ještě umí?

Umí ještě mnoho. Umí přehrávat hudbu třeba z aplikace Spotify. Samozřejmostí je napojit se na bluetooth sluchátka. Na hodinkách si přečtete zprávy z notifikací, tedy textovky, a maily.  Mají v sobě animovaná cvičení. Panáček na displeji vám ukáže, jak přesně máte cvičit, jak intenzivně a jak dlouho máte mezi cviky odpočívat. Funkce ClimbPro poskytuje přesné informace o výškovém profilu naplánované trasy. Napovídá vám, kolik metrů vám ještě na daném úseku zbývá nastoupat a jak dlouho to potrvá. Samozřejmostí je funkce pro placení hodinkami Garmin Pay. Nahrajete si do hodinek vaše platební karty a pak při placení už jen stačí vyhrnout rukáv a hodinky přiložit k terminálu. Umí navrhovat okružní trasy, ty nejlepší na základě posbíraných od uživatelů. Do hodinek si můžete stáhnout různé ciferníky. Garmin tomu říká vzhledy. Na některých si sami můžete navolit údaje, které mají zobrazovat, nebo jejich barvu. K dispozici jsou i různé aplikace. Třeba jedna velmi vtipná, když si můžete na hodinkách zaznamenávat počet vypitých piv. Jak probíhá zaznamenávání po desátém pivu, když už je obtížné vůbec zjistit, na jaké ruce hodinky máme, ale netuším. K dispozici máte desítky až asi stovky aplikací a ciferníků, které si můžete stáhnout v aplikaci Garmin ConnectIQ.

Základní aplikací je ale Garmin Connect. V této aplikaci se vám budou shromažďovat veškeré údaje z hodinek včetně mapy, kudy jste daný trénink absolvovali. Máte v ní všemožné statistiky a její pomocí hodinky můžete i nastavovat a obsluhovat. Můžete také své údaje sdílet s podobně postiženými kamarády.

 

Jaké tedy jsou?

Už jsem jednou u testu podobných hodinek napsal, že to je továrna na informace. Všechny modely chytrých hodinek Garmin umí mnoho. Některé modely jsou zaměřené na určité činnosti, a mají tedy speciální funkce. Tyto Epixy jsou ale multifunkční hodinky pro všechny sporty. Jsou to hodinky pro univerzály, kteří mají rádi sport, kteří jsou aktivní. Jsou určeny jak pro profesionální sportovce, tak i pro amatérské milovníky sportu. Jsou ale využitelné i pro „málosportovce“, kteří si chtějí sledovat své procházky, nebo, jak jsem již uvedl, je budou chápat jako částečný bezpečnostní prvek při aktivitě. Mají vynikající displej, který mě uchvátil. Nebojím se napsat, že mě doslova dostal. Jsou samozřejmě vodotěsné. A navíc elegantní. Můžete si k nim přikoupit řemínek v několika barvách.

Zbývá už jen cena. Samozřejmě je vyšší. Tento model s pouzdrem Titan Black stojí 24 990 Kč. Můžete ho mít ale i s koženým řemínkem za 26 990 Kč, nebo naopak levnější model s ocelovým pouzdrem za 21 990 Kč.

 

(kany)

 

 

 

 

 

 

 

datum: 14.07.22 - kategorie: Technika
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign