schindler13 mojekolo.cz/komponenty/plaste/?vyrobce=continental

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Challenge bez kompromisu

Challenge bez kompromisu!

Značku Clément asi nemusíme žádnému silničáři představovat, toto jméno bylo vždy synonymem těch vůbec nejkvalitnějších galusek. Po určitých tahanicích o ochrannou známku s pneumatikářským gigantem Pirelli založil v roce 2003 původní majitel Clémentu Max Brauns se svým synem úplně novou značku Challenge. Ta jde ve šlépějích Clémentu, ovšem vedle tradice sází především na nejmodernější technologie. Ne náhodou v posledních letech vítězí nejlepší světoví jezdci právě na obutí Challenge – například mistrovství světa v cyklokrosu vyhrál na galuskách této značky nejprve Erwin Vervecken nebo posléze náš domácí Zdeněk Štybar. S obutím Challenge je ale spojován třeba i Pro Cycling team RadioShack. Vedle toho Challenge boduje s řadou atypických provedení galusek či plášťů, nabízí například silniční galusku do prašného prostředí nebo zajímavou úpravu proti defektům. U všech modelů je cílem výrobce skloubení perfektních  jízdních vlastností, komfortu a co nejnižší hmotnosti. Současná kolekce pak zahrnuje galusky a pláště v podstatě na kterékoli odvětví cyklistiky, závodní silnicí a triatlonem počínaje, přes dráhové či časovkové modely, až po bikové galusky. My jsme si z nabídky do testu vybrali silniční pláště Challenge Elite Open, které výše uvedené splňují do puntíku. Jednoduše řečeno, jsou to jedny z nejlepších silničních plášťů, které jsme kdy testovali.

Galuska s praktičností pláště

Ručně vyráběné pláště Elite Open s lepenou konstrukcí využívají průřez s přísně kruhovým profilem, který je nejen opticky takřka identický s galuskou, ale především po praktické stránce jsou tyto pláště v reálu s kvalitními galuskami skoro zaměnitelné. A to především nabízeným jízdním pohodlím, tvar průřezu pláště je totiž na nerovnostech velmi poddajný. Hmotnost pláště 230 gramů je pak na úrovni konkurenčních závodních modelů - sice se dají koupit i lehčí pláště, ale většinou ne s takovýmito jízdními vlastnostmi. Challenge tedy nejde cestou co nejnižší možné hmotnosti, ale cestou perfektního vyvážení jízdních vlastností. Námi testovaný model se mohl pochlubit hustotou pletení 260 TPI a z toho vyplývajícím doporučeným provozním tlakem v rozmezí 100 až 145 PSI. Samozřejmostí je kevlarová patka a ochrana proti defektu PPS. Směs s označením Super Poly je pak odpovědí na požadavky skloubení takřka protichůdných požadavků na nízkou hmotnost, optimální adhezi na různém povrchu, dostatečnou životnost a výše zmíněný jízdní komfort, který je pro Challenge v případě konstrukce plášťů evidentně více než důležitý.

Praktická stránka testovaného modelu s sebou nenese žádné složitosti. Pro ručně vyráběné pláště sice všeobecně platí, že je jejich obouvání na ráfek o něco složitější než u standardních modelů, pokud si ale uživatel osvojí základní návyky, je vše otázkou okamžiku. Po nazutí na ráfek a nahuštění na provozní tlak okolo devíti až deseti atmosfér se pláště odmění dokonalým usazením - jakákoli házivost je pro Challenge naprosto neznámým pojmem. Po obutí navíc pláště skutečně vypadají jako standardní závodní galusky. Nejde zde ovšem o pouhou iluzi, společných vlastností s galuskami je totiž mnohem více.

O výborné akceleraci není asi nutné se zmiňovat, ta je podobná jako u konkurenčních, stejně lehkých plášťů. Ovšem kultivovanost odvalování je jiná liga, stejně jako schopnost pohlcovat otřesy od poničeného asfaltu. V obou těchto ohledech se nebojíme napsat, že jsou testované pláště v podstatě téměř shodné s galuskami, alespoň dle naší osobní zkušenosti. V testované šířce 23 mm pak nabídly také velmi dobrou adhezi a jejich další devízou je hodně rovnoměrné ojíždění běhounu. Na rozdíl od většiny plášťů se totiž Challenge Elite Open neojížděly do plošky, takže i více jetý plášť měl v zatáčce stále vhodnou styčnou plochu s asfaltem. A to prakticky při jakémkoli náklonu.

Určitou zajímavostí je absence siliky v použité směsi. Díky tomu má jezdec pocit naprosté „nelepivosti“ plášťů při rychlé jízdě, kdy se kola pocitově odvalují samovolněji než při použití standardních plášťů. I to je důvod, proč testované pláště působily až nebývale rychle. Samostatnou kapitolou je pak životnost. Pokud nyní čekáte, že nebude stát za nic, jako třeba u silničních Hutchinsonů, budete na velkém omylu. Z hlediska odolnosti vůči defektu i rychlosti sjíždění materiálu na běhounu patří totiž testované pláště opět k tomu nejlepšímu. První tisícovka kilometrů dokonce nebyla na pláštích téměř vidět - i jemné drážkování dezénu zadního pláště bylo skoro netknuté. Co je neméně důležité, větší škody nezanechala ve struktuře plášťů ani roční doba testu, s množstvím špíny či drobného štěrku na silnicích Středočeského kraje.

A chcete slyšet nějaká negativa? Najdou se, ale nejsou nijak zásadní. Při teplotách pod pět stupňů a na vlhké vozovce patří přilnavost kvůli absenci siliky pouze k průměru a tu a tam jsme měli v zatáčkách pocit, že pláště chtějí lehce ustřelovat. Závodník tento moment, který je dostatečně zřetelný, dokáže včas rozpoznat, hobby jezdec by se v takových podmínkách měl mít o něco více na pozoru. Ovšem Challenge je obutí především pro závodníky a pokud by někdo požadoval pláště s ještě jistější trakcí ve výrazně nepříznivých podmínkách, i takové má Challenge v nabídce.

Takže pokud shrneme naše dojmy, pláště Elite Open nabízejí rychlost a obratnost Porsche s jízdním komfortem Rolls-Roycu. A to za celkem příznivou cenu 990 korun. V nabídce je provedení s bílým či červeným bokem.

(kad)

datum: 04.06.14 - kategorie: Technika
id

id

id

BP Lumen Teasi One BP Lumen Limar X-Ride
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign