katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Český Apache

Novinek kolekce Apache 2017 je opravdu hodně, a to nejen mezi stále populárnějšími elektrokoly, jejichž nabídka se s každým dalším rokem znatelně rozrůstá. Řada sportovních i závodně koncipovaných hardtailů, velmi úspěšných již v loňské sezóně, byla doplněna o kompletně přepracované krosové modely, jejichž zcela nové rámy se konstrukčními prvky inspirovaly právě u MTB segmentu. Typický rukopis značky Apache je tedy na první pohled zřetelný jak z použité grafiky, tak především z konstrukce samotné. My jsme během loňských testů hardtailů tohoto domácího výrobce nešetřili slovy chvály a zdá se, že nové krosy půjdou přesně v jejich šlépějích. Ale abychom neodbíhali od elektrokol, která jsou v posledních letech takřka synonymem značky Apache. Novinek je zde celá řada, ať už se středovým pohonem Bosch či Bafang, případně i cenově dostupných modelů s klasickými motory. Apache - to je dnes primárně špičková elektro-cyklistika. My jsme na téma nejzásadnějších novinek kolekce 2017 vyzpovídali Lukáše Bártu a Michala Zrnečka ze společností BP Lumen a BP Daj, tedy osoby nejpovolanější, mající z velké části na svědomí podobu nových modelů.

 

Začněme klasickými koly, jaké novinky můžeme v kolekci 2017 očekávat?

Po loňském představení zcela přepracovaných sportovních biků jsme zaměřili pozornost ke krosovým modelům, jež mají nejen zcela nové rámy, ale navíc používají širší pláště, jejich konstrukce je celkově robustnější, a kola jsou proto skvěle použitelná i v lehčím terénu. Univerzalitou jsou tedy o něco blíže horským kolům. Jinak jsme u řady modelů změnili třeba i značení, které by mělo být přehlednější, ale to už zabíháme do detailů...

 

Kterému modelu byste pro příští rok předpověděli pozici bestselleru?

Hodně úspěšná bude jistě nejvýše postavená devětadvacítka Hawk A Zero, vybavená velmi lehkým a tuhým rámem, vynikající vzduchovou vidlicí SR Suntour Axon a takřka kompletním ikstéčkem. Je to bike koncipovaný pro závodní nasazení, a to s hodně příznivou konečnou cenou 35 990 korun. Prodejně velmi úspěšných modelů bude ale jistě daleko více.

 

Zaměřme se na elektrokola, jaké jsou zde nejdůležitější inovace?

Začal bych úplně novými rámy pro horská i krosová elektrokola. Nově nabízíme třeba i hodně sportovně vypadající rám pro středový pohon Bafang Max Drive, jenž je ekonomičtější alternativou k systémům Bosch, ovšem s velmi podobným výkonem. Změny se dotkly také rámových baterií, které jsou nyní kompaktnější, současně s rozšířenou kapacitou, a to až 20 Ah. Dále se pracovalo s umístěním baterií, které zůstaly „postaru“ v nosiči pouze u městských kol, všude jinde najdeme baterie v rámu. Tím se nejen výrazně snižuje těžiště, ale především se dostává do středu kola, čímž se jednak navyšuje jízdní stabilita, ale současně i zlepšuje celková ovladatelnost.

 

Všiml jsem si také nových LCD displejů.

Ano, to je také důležitá inovace. Na většině modelů jsou nové kompaktní LCD displeje, které jsou umístěné u levého gripu, takže se nejen dobře ovládají, ale zároveň uvolňují místo na středu řídítek, kam se dají snadno instalovat různé doplňky jako navigace, osvětlení nebo brašna.  Současně jsme se zaměřili i na vyložené detaily - například na kryty konektorů baterie, precizně řešené vnitřní vedení vodotěsné kabeláže nebo nově klíčky s logem Apache.

 

Zajímavě vypadají také městské elektro-modely typu cruiser.

Takový model jsme nabízeli již loni, modely 2017 však mají rozšířené převody a ještě propracovanější rámy i designy. Je to taková stylovka, která však oslovuje čím dál větší procento zákazníků. Cílíme jimi především na mladší klientelu z měst. A je pravda, že naše elektro-cruisery na sebe přitahují pozornost všude, kde se objeví. To je samozřejmě vždycky příjemné. (smích...)

 

Geometrie vašich horských elektrokol se středovými motory odpovídají běžným hardtailům Apache?

V mnoha ohledech ano. Určitě jsou tyto modely laděny více do sportovna, než bývá v daných cenových kategoriích běžné. Současně však bez kompromisů z hlediska komfortu - jsou zde širší řídítka, kratší představec nebo vyšší hlavová trubka. Opět tedy maximum pro komfort, ovšem bez okleštění sportovního naturelu a ovladatelnosti.

 

U několika modelů s pohonem Bosch se vám pro sezónu 2017 podařilo dostat cenu pod padesát tisíc korun.

Je to tak, chtěli jsme nabídnout kolo s tímto pohonem za co nejrozumnější cenu. Bosch je pro zákazníky určitá modla a je pravda, že funguje dokonale. S motorem Active a baterií 300 Wh se u krosů dostaneme na cenu 48 990 korun, biky jsou o tisícovku dražší. Jinak u řady E3 a u pohonu Max Drive nabízíme zákazníkovi také možnost výběru z různé kapacity baterie, konkrétně 13 nebo 17 Ah. Cenový rozdíl je zde tři tisíce korun.

 

Od jaké ceny nabízíte středový pohon Bafang?

Od částky 44 990 korun. Určitou zajímavostí naší nabídky jsou třeba i samostatné rámové sety se středovým pohonem Max Drive, u nichž je finální osazení již na fantazii a možnostech zákazníka. Přibývá totiž velmi náročných uživatelů, kteří si chtějí nechat postavit elektro-bike přesně podle svých představ – třeba s požadavkem co nejnižší finální hmotnosti a s použitím špičkových závodních dílů.

 

A co nového ještě můžeme očekávat u přestavbových elektrosad?

Stávající nabídku sad se zapleteným i středovým motorem rozšíříme o další typy. Konkrétně o zapletené motory s výkonem až 350W přičemž v jednom případě je sada vybavena velmi citlivým torzním snímačem ve středové ose. Nabídku středových motorů rozšíříme o verze s výkonem 500 W (špičkově až 750W) a 1 kW. To jsou motory určené na kola mimo silnici pro lidi, kteří vyžadují větší výkon a nekoukají na spotřebu a celkový dojezd.

 

Pokud se nepletu, tak některé modely elektrokol Apache disponují „offroad“ režimem s vyšším výkonem.

Je to tak, týká se to řady E3 u horských i krosových modelů. Uživatel má možnost vědomě, tedy mimo komunikaci, přepnout do tohoto režimu, nabízejícího výkon 350 W oproti běžné hodnotě 250 W. Je to samozřejmě hodně znát, nárůst výkonu je v takovém případě skutečně výrazný. Znovu ale opakuji, tento mód je možné použít pouze mimo veřejné komunikace. Splnění související legislativy je vždy nezbytné, současně však „offroad“ režimem dokážeme uspokojit uživatele,kteří chtějí pro jízdu mimo komunikace vyšší výkon.

 

Za poslední roky se vaše značka vyprofilovala v jednoho z největších výrobců elektrokol, nejen v rámci českého trhu. Čím vším jste oslovili tolik nových zákazníků?

Myslím, že vedle bezkonkurenční nabídky elektrokol Apache je to jejich poměr cena/výkon. Při vývoji nových modelů se zaměřujeme na funkční geometrii rámů a smysluplnou volbu elektrických i mechanických komponentů tak, abychom dali dohromady funkční celek, který bude nejen spolehlivě fungovat, ale dostaneme se s ním také na rozumnou cenu. Další silnou stránkou je naše široká prodejní a servisní síť, díky níž jsme zákazníkům velmi blízko. A do třetice je to určitě servis. Skladem vedeme kompletní sortiment náhradních dílů na všechny modely pět let dozadu. Ale bez problému si poradíme i se staršími modely.

 

 

Děkuji za rozhovor.

 

Jan Kadečka

datum: 23.03.17 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign