Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Camelbak H.O.S.S.

Věčný problém

„Flašku nebo kejmla?“ tuto otázku řeší spousta bikerů, neboť každá z variant přináší svá pro a proti. Nápoj v bidonu výrazně zvýší hmotnost kola, do běžných dvou košíků na rámu se vejde maximálně po litru tekutiny a také manipulace s bidonem v náročném terénu není zrovna ideální. Zato batoh s rezervoárem kolo nijak nezatíží, neboť celou váhu nápoje i příslušenství veze jezdec na svém těle, takže ovládání kola je jednodušší. Díky hadičce vyvedené prakticky k ústům je možné pít kdykoli a skoro v jakémkoli jízdním režimu. Navíc batoh pojme do rezervoáru klidně tři litry tekutiny a další litry se mohou případně převážet ve vnitřním prostoru v lahvích. Největším problémem je však přehřívání zad a tudíž jejich následné zpocení.

hosProto je při výběru batohu na kolo parametrem číslo jedna odvětrání zádové části. K tomu se používají různé vzduchové tunely, které zajistí alespoň minimální přístup vzduchu k zádům, ale přesto se nedaří tělo batohu úplně od těla oddělit.

Řešení ventilace á la Camelbak

Lidé z americké firmy Camelbak poté, co dovedli rezervoáry i usazení batohů prakticky k dokonalosti, se tímto problémem zabývali do maximální hloubky. Nakonec pro největší outdoorové a bikové modely představili systém odvětrání zad D.V.I.S., neboli dynamicky ventilovaný integrovaný systém. První vlaštovku jsme viděli již v červnu na prezentaci vidlic Marzocchi v Itálii, ale batoh H.O.S.S. jsme si osobně mohli vyzkoušet až po Sportlifu.

D.V.I.S.

Srdcem systému je ohebná plastová vložka, která tvoří jakýsi krunýř s osmi plochými výstupky, které jsou zadav kontaktu se zády. Mezi jednotlivými opěrkami je dostatek prostoru, kudy může proudit vzduch. Po vsunutí vložky do batohu jsou v místech kontaktu s jezdcem vypolstrované vložky z hrubé síťoviny, které pohromadě drží jemná síťovina. Tou je vidět až na vložku a zároveň i celý prostor mezi výstupky.

Na zádech

Celý systém se na těle vytvaruje podle zad, dobře zkopíruje křivky těla a pomocí bederního a hrudního pásu se zajistí ve správné poloze. Nikde nic netlačí, kontaktní plochy jsou absolutně měkké a posazení batohu je pohodlné. Hlavní popruhy jsou k tělu batohu připevněny pomocí plastových oček, která umožňují jejich částečný pohyb do stran. Tím by mělo být zajištěno ideální obepnutí hrudní části těla. Zároveň i hrudní popruh je výškově nastavitelný. Samozřejmostí je délkově nastavitelný bederní popruh, který je možné díky jeho uchycení pomocí suchého zipu odepnout.

H.O.S.S. pro celodenní výlety

Nový model H.O.S.S. je určen na horské kolo pro celo či vícedenní výlety v jakémkoli počasí. K tomu je uzpůsoben vnitřní prostor o objemu 23 litrů, jenž má nepromokavý zátěr a jeho vstup není řešen klasicky pomocí zipu, ale netradičně zavinovacím spojem se suchým zipem. Po zavinutí spoje se dva popruhy s přezkami na boku batohu postarají o ideální přitažení k tělu batohu, takže dovnitř se skutečně nedostane žádná vlhkost. Mezi hlavní komorou a zádovým větracím panelem je samostatný prostor pro třílitrový rezervoár Omega HydroTanium, na nějž firma poskytuje doživostní záruku. Na plný vak se klidně může postavit devadesátikilový člověk a vak to musí vydržet. Vnitřní stěna je má antimikrobiální potah HydroGuard, jenž chrání před vznikem mikrobů. Na hlavním těle batohu je ještě malá polstrovaná kapsička details voděodolným zipem na MP3 přehrávač či mobil. V přední části je samostatný úložný prostor na zip, jenž je uvnitř roztříděn na spoustu kapsiček, takže pojme většinu důležitých drobností pro celodenní putování. Tento vnější úložný prostor je k hlavnímu připevněn pomocí pružných síťovinových panelů na bocích a popruhů s přezkami, takže do něj lze umístit i běžnou XC přilbu. Tyto popruhy však zároveň při kompletně zapnutém batohu ztěžují přístup do menších kapes a je proto nutné je nejprve rozepnout. Manipulace je tedy například v terénu o něco zdlouhavější než u klasických camelbaků.

schema

V terénu

Po absolvování dvouhodinové jízdy se člověk dostatečně zpotí sám od sebe, ale po sejmutí batohu, v němž byl na počátku jízdy plný rezervoár, náhradní duše, pumpa, sada nářadí, doklady a nepromokavé oblečení, se na zádech objevil pravidelný obrazec. Ten přesně odpovídal oněm osmi kontaktním bodům, kde se výstélky dotýkají zad.  Za rychlé jízdy je patrné menší přilepení batohu a dokonce je cítit i lehké proudění vzduchu. Pokud tedy jezdec nevyrazí ve vlněném či bavlněném tričku, ale skutečně využívá funkčního prádla, batoh se zádovým systémem D.V.I.S. přispěje k rychlejšímu uschnutí zad po jeho sejmutí a tudíž i nižšímu riziku prochladnutí této velmi citlivé partie. Navíc plastová vložka je vyjímatelná, takže nic nebrání ani případnému vyprání batohu.

Cena 3.290,- Kč plně odpovídá kvalitě provedení a vymoženostem, které H.O.S.S. jezdci přináší.+ odvětrání zad, nepromokavost, dostatek prostoru

-  zdlouhavější manipulace

datum: 03.02.08 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign