Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Brzdy Campagnolo

Record Skeleton
Italské Campagnolo pro letošní sezónu přepracovalo celou řadu komponentů. Mezi ty, které nezůstaly inovacím ušetřeny, patří brzdové čelisti. Kromě xenonu a mirage dostaly všechny vyšší sady úplně novou, výrazně odlehčenou konstrukci brzd. Jejich název Skeleton je opodstatněný, neboť díky patrnému ubrání materiálu zbyla z původního tvaru pouhá kostra. Všechny tyto současné brzdové čelisti, tedy v úrovních Veloce až Record, se navíc po vzoru původní nejvyšší sady vyznačují odlišnou konstrukcí pro přední a zadní brzdu. Vpředu jsou použity klasické dva čepy pro maximální navýšení brzdného účinku při minimální ovládací síle, vzadu je pak jediný centrální čep. Účinnost by tak měla být u všech modelů Skeleton velice podobná, nehledě na kvalitativní úroveň konkrétní sady.

Hmotnostní úbytek je celkem logický, neutrpěla ale kvůli takové dietě funkce brzd? Na tuto otázku měl odpovědět náš dlouhodobý test, k němuž jsme zvolili brzdové čelisti Skeleton v luxusním provedení Record. Ty jsou na rozdíl od nižšího chorusu nabízeny pouze s leskle černou povrchovou úpravou, což sice trochu ubírá na celkové eleganci komponentu, ale k současným trendům se černá bezpochyby hodí.

Jak je to s hmotností?
Původní brzdové čelisti Campagnolo Record (model do r. 2006) vážily v páru 308 gramů, provedení Skeleton, rovněž ve verzi Record, váží v páru 279 gramů. Jedná se tedy o úbytek téměř třiceti gramů. Potěšitelné je, že námi navážené hodnoty se absolutně přesně shodují i s katalogovými údaji. Katalogům Campagnola lze tedy veškeré váhové údaje do puntíku věřit, což se u mnoha jiných výrobců bohužel říci nedá.
Skeleton v praxi
Pro test brzd Record Skeleton jsme využili přímé srovnání s původním modelem, který byl z našeho pohledu po funkční stránce zcela optimální. Provedení Skeleton se i přes celkem značné odlehčení předvedlo v tom nejlepším světle, výkon byl v podstatě totožný jako u původního modelu. Čelisti Skeleton tedy nabízejí příkladné dávkování brzdného účinku, které je podpořené rozdílnou konstrukcí přední a zadní brzdy. Dosednutí špalků na ráfek je vhodně tvrdé a čitelné, ovšem další pozvolný, případně i silnější stisk páky rozhodně nemá za následek nepříjemné blokování kola. Dávkování síly se zkrátka jeví jako ideální. Například oproti čelistem Shimano Dura-Ace nabízejí brzdy Campagnolo Record Skeleton mnohem příjemnější „lidštější“ funkci, což je znát především v případě zadního kola. Obě brzdové páky lze tisknout podobnou silou, jezdec si tedy nemusí tolik dávat pozor, kterou z pák tisknout více. Na mokru nemají skeletony tendenci dostávat kolo nadměrně do smyku, přitom brzdný účinek je i ve zhoršených podmínkách provozu zcela bezproblémový.
Použitá směs špalků je navíc ideální kombinací mezi vysokou účinností a dlouhou životností. Běžnému amatérskému závodníkovi vydrží brzdové špalky Campagnolo několik sezón.
Příjemné maličkosti
Co nejnižší hmotnost si u testovaných čelistí Record vyžádala použití duralových šroubků (či spíše matic) v případě uchycení brzd a brzdových špalků. Aby se předešlo případnému stržení osazení, nejsou zde použity šestihrany pro imbus, ale hvězdičky pro klíč Torx, což rozhodně zaslouží pochvalu. Luxusními prvky jsou i titanové šroubky kotvící lanko či použití kuličkového ložiska u hlavního čepu. Z titanu jsou také malé „červíky“ sloužící k předpětí hlavní rozpěrné pružiny. Těmi se seřizuje poloha čelistí vůči ose.
Nastavování polohy či sklonu špalíků nebo vzájemné polohy čelistí je doslova radostí, máte pocit, že si hrajete s dokonale opracovaným šperkem. Odlehčená konstrukce brzd se negativně projevuje pouze při silnějším dotahování šroubku jistícím lanko, kdy dochází k lehkému torznímu kroucení ramene. Obava z jeho poškození je ovšem zbytečná, použije-li se odpovídající síla.
Brzdy Campagnolo Record Skeleton, nahrazující původní, již mnoho let používané provedení, jsou rozhodně přínosem, a to po stránce hmotnostní i vzhledové. Při zachování původní výborné funkce si nelze přát více.
(kad)
 
 
Plusy: čitelné dávkování, odlišná konstrukce přední a zadní brzdy, životnost špalků
 
Mínusy: pouze v černé barvě
 
 
Brzdové čelisti Campagnolo Skeleton
(hmotnosti i ceny se vztahují vždy k páru)
____________________________________
 
Record              279 g             7074 Kč
Chorus              326 g             5131 Kč
Centaur             334 g             3333 Kč
Veloce               349 g             2528 Kč
datum: 11.10.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign