Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Brýle Salice 014 IR

Z nabídky italské značky Salice jsme vybrali jednu z novinek - brýle s označením 014. Tento model osloví jak vyznavače designové klasiky, tak uživatele upřednostňující univerzalitu. „Nula-čtrnáctky" se vedle cyklistického použití hodí rovněž pro civilní nošení a veškeré outdoorové aktivity, o čemž ostatně vypovídá jejich zařazení do kategorie Multisport. Stylový vzhled a pro značku typické špičkové zpracování však nejsou jedinými přednostmi, maximálně jsme ocenili velmi kvalitní usazení na obličeji či vyšší provedení zorníků zasazených do celoobvodové obruby. Zde použitý tvar a výška skel jsou totiž zásadní z hlediska ochrany očí proti větru, takže zdaleka nejde jen o design.


Z hlediska konstrukce se jedná o klasiku s bytelným rámečkem, sklopnými bočnicemi a integrovaným nánosníkem. Velmi důležitá je houževnatost použitého materiálu zaručující odolnost vůči mechanickému poškození
či pružnost a z ní vyplývající tvarovou přizpůsobivost v závislosti na šířce konkrétního obličeje. Nemůže chybět pryžová dosedací plocha nánosníku či protiskluzová úprava nožiček. Zajímavým detailem je tvarování bočnic, na nichž nelze přehlédnout šikmé plošky s plastickým logem Salice. Nejdůležitější je však samotná kvalita usazení i dostatečná tvarová univerzalita, za něž od nás model 014 dostává plný počet bodů. Podobnou pochvalu zaslouží již výše zmíněná ochrana očí před proudícím vzduchem.


Zásadním detailem testovaných brýlí jsou však nová skla s označením IR neboli „InfraRed". Tyto zorníky, nabízené také u dalších brýlí Salice, mají celou řadu unikátních vlastností. Jejich úprava blokuje pronikání nejen ultrafialového záření (UV-A, UV-B, UV-C), ale rovněž modrého světla, způsobujícího fotochemické poškození sítnice. Dále zabraňuje pronikání infračerveného záření (IR-A), jež může způsobit například šedý zákal, poškození rohovky a sítnice. Skla Salice IR chrání zrak také před takzvaným „syndromem suchého oka", přínos unikátní úpravy by tedy měl být zcela neoddiskutovatelný. Z praktického hlediska skla zaujmou dobře patrným rozjasňujícím efektem a velmi příjemným hnědozeleným kouřovým zabarvením, se zatmavením kategorie 2. Výrobce avizuje vhodnost zorníků s úpravou IR nejen pro cyklistiku, ale i pro řízení auta či pro většinu sportů. Musíme potvrdit, že jsou skla v praxi skutečně velmi příjemná a oddalují únavu zraku. Současně se nám osvědčila i svou univerzalitou, kdy jsme byli spokojeni jak za zhoršených viditelnostních podmínek (mlha, zataženo), tak i slunečného počasí. Takže z naší strany maximální spokojenost.
Brýle Salice 014 se cenově pohybují v rozmezí 2190 až 2890 korun, v závislosti na použitých sklech a barevném provedení obruby. Připlatit si za skla InfraRed ale určitě doporučíme.
(kad)

Plusy: vlastnosti skel IR, usazení na obličeji, zpracování, univerzalita

Minusy: nenalezli jsme

datum: 20.06.16 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign