Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Bikové aditivum od RSP

S příchodem zimy jsme zvyklí přidávat různá aditiva třeba do nafty, aby nám nezamrzla, ale že by i pro cyklisty existovalo nějaké speciální aditivum pro kola? V případě odpružení určitě, protože není olej jako olej a netýká se to zimního, ale celoročního provozu, který můžeme aditivem zlepšit.

Rakouská značka R.S.P. Má v nabídce aditivum No Stick Slip, určené pro smíchání s tlumičovým olejem. I ten má totiž určitou míru tření, a proto řada výrobců odpružení používá různé speciální oleje, které nabídnou kromě základního parametru hustoty (označení wt) pro odpovídající tlumení také další schopnosti. Měla by to být odolnost vůči napěnění, nízká hmotnost nebo právě nižší tření. Zní to trochu jako nesmysl, chtít po oleji aby byl hustý, čímž bude hodně tlumit a přitom aby „nedrhnul“. Jenže ve světě špičkového odpružení to tak je a ta správná chemie je zde důležitá, i když to leckdo na funkci vidlice téměř ani nezaregistruje.

Aditivum v 50ml balení s kapátkem je určené ke smíchání s tlumičovým olejem v přibližně 3-5% poměru, kdy by mělo následně vytvořit jemný film na povrchu všech součástí uvnitř tlumicí patrony či nohy vidlice. Fungovat by mělo i v případě olejů pod velkým tlakem a snižovat tak opotřebení součástek a hlavně zjemnit chod vidlice či tlumiče. Použít se tedy může jak v tlumicí části vidlice, tak ve vzduchové komoře, má-li v ní být přítomno malé množství tlumičového oleje pro krytí pístku či domazávání. Za 269 korun tak lze pomyslně ochránit jednak součástky tlumicího systému, ale zlepšit i projev vidlice, navíc pokud máme vidlici se systémem využívajícím menší množství oleje, bude aditivum stačit na vícero vidlic. Přidat jej můžeme buď při samotném odměření tlumicího oleje v nádobce nebo při jeho nalévání do tlumicí nohy, pro funkci je jen třeba pružit, aby se olej a aditivum promíchaly.

(už)

datum: 11.03.19 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign