Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Bike Manual

Bike manuál

Přiznám se, že pokud se mi dostane do ruky kniha o cyklistice, snad s výjimkou cestopisů, cítím lehké mrazení. Ne z toho, že si zase počtu, ale z toho, co „zajímavého“ se zase dozvím. Někdy mám dojem, že o cyklistice může psát každý, aniž by ji skutečně znal. Tentokrát tomu ale bylo zcela jinak.

Kniha Freda Milsona vyšla u nás poprvé u nakladatelství Grada. Je to již páté aktualizované vydání a ve světě se jí prodalo 750 000 výtisků. To svědčí o její oblíbenosti. Již její název napovídá, že si v ní počtete především, vlastně pouze, o údržbě jízdního kola a jeho opravách. Více jak 180 stran s osmi sty fotografiemi vás provede celou záludností techniky kola. Naučí vás měnit lanka, duši, seřizovat brzdy, kotoučové nevyjímaje, a další dovednosti, které se vám mohou hodit nejen v domácí dílně, ale i na cestě v lese. V knize nechybí nic, co je k opravě kola potřeba. Vynikající fotografie dokumentují postupy, které jsou také dobře popsány. Jasně stručně a přehledně.manvelky Dokonce zde naleznete návody pro zapouzdřené řazení, montáž zarážek do pedálů na boty a podobné záležitosti. Dokonaleji vše nemůže být popsáno.

Samozřejmě jsem hledal chyby. Jak už je u české povahy zvykem. Ale musím konstatovat, že moc jich v knize není. Maximálně bych někde změnil názvosloví. Lehkou výhradu mám k odvzdušňování kotoučových brzd. Ale to je operace, kterou si většina lidí nechá udělat v servisu, a navíc v knize nelze popsat všechny systémy, které dnes existují. Při pročtení příslušné kapitoly ale rozhodně budete vědět, o co se vůbec jedná a co taková práce, která patří na kole k těm náročnějším, obnáší. Práce s hydraulickými brzdami by zabrala snad jednu samostatnou publikaci.

Pokaždé, když si novou knihu o cyklistice přečtu, zamyslím se nad tím, pro koho je vlastně určena. I když se různě po internetu všude píše, že Bike manuál je určen i pro servismany, tak to rozhodně není. Servisman musí vše, co kniha nabízí, již dávno umět. Pokud ne a knihu začne používat, pak rozhodně nedoporučuji si do takového servisu, kde pracuje servisman-začátečník-čtenář, vůbec dávat kolo. Kniha je určena především pro ty, kteří začali bádat nad technikou jízdního kola a vedle domácích prací se chtějí naučit i něco na svém stroji opravit, a nezničit to. Nebo i pro ty, kteří se chtějí v opravách zdokonalit, a ještě jim něco chybí v jejich vědomostech.

Bike manuál je rozhodně výborná kniha. Má pěkné úvody k jednotlivým kapitolám, a jak jsem se již zmínil, pěkné a názorné fotografie. Při čtení je cítit, že autor o kole opravdu něco ví, nebo vše pečlivě konzultoval. Několikrát jsem se až divil, na co si autor vzpomněl. Nejsou v ní žádná zbytečná slůvka, aby se „vycpaly“ stránky.

Já si ji do své cyklo-knihovničky zařadím a rozhodně ji nevěnuji známému s upozorněním „pozor ale, jsou tam hrozné bláboly“. V Bike manuálu „bláboly“ nejsou. Vše je popsáno tak, aby laik a méně znalý pochopil.

Cena knihy, podle studování internetových knihkupectví, se pohybuje od 400 Kč výše.

(kany)

datum: 01.12.08 - kategorie: Technika

Komentář:

 1. [1] pavel.fru

  Po přečtení Vašeho článku jsem si knihu objednal pod stromeček a těšil se. Po prolistovaním knihy jsem mírně znejistěl a další čtení mě zklamalo. Kniha je dobrá jako všeobecný přehled na netu zcela běžných informací. Že by dokonaleji vše popsáno býti nemohlo se nedomnívám. Informace typu "NA ZADNíM KOLE jsou malá kolečka na težké převody a velká pro lehké převody." mi přijdou pouze vyplněným místem stránky obdobně jako v rubrice CO JE TO ? popis autoventilek - je větší než silniční ventilek Apod. Domnívám se, že pro tuto knihu platí věta na konci prvního odstavce Vašeho článku s opačným závěrem.
  Kniha je vhodná pro někoho kdo kolo vidí poprvé v životě nebo se o kola vůbec nezajímá. Servisních informací natož technologických postupů s jasným grafickým zobrazením v této knize není.Knihu nemohu doporučit pouze snad jako první info pro úplného laika.

  25.12.08, 08:36:40
 2. [2] kany

  Nevím co jste od knihy očekával a nevím do jaké kategorie cyklistů, znalých problematiky jízdního kola, patříte. Ale v mé recenzi je jasně napsáno, že se jedná o knihu pro začátečníky nebo pro ty kteří se chtějí zdokonalit. Ti zdokonalit, kteří neumějí skoro nic. To jste možná přehlédl. Tady se to píše: "Kniha je určena především pro ty, kteří začali bádat nad technikou jízdního kola a vedle domácích prací se chtějí naučit i něco na svém stroji opravit, a nezničit to". Z toho vyplývá i to, že laikovi se řekne, že menší kolečko je na těžší převod a větší na lehčí převod. Sám jezdím na akce s lidmi, kteří jsou občasnými cyklisty a pojem těžší a lehčí převod jim není dodnes jasný, i když jsem jim to vysvětloval mnohokrát:) A autoventilek je skutečně větší než silniční ventilek. To také laik neví. Zkuste se nějakého zeptat, jaký je rozdíl mezi autoventilkem a galuskovým. Nebude vědět.
  Jestli jste očekával knihu, která vám dokonale ukáže, jak se co na kole dělá, tak vás asi zklamu. Já ještě nikdy takovou neviděl. Žádná kniha to vše nepostihne. Buď to bude manuál s důrazem na nářadí určité značky nebo manuál na určitou značku součástek apod. A navíc, ještě nikdo se nestal profíkem za pomoci knihy, ze které by se naučil kolo dokonale opravovat. Většina knih bude pro začátečníky. I z komerčního hlediska. Jestli je Bike Manuál pro začátečníky, prodá se ho na světě stovky tisíc kusů. Kdyby byl pro profíky, prodá se pár kusů. Tak to prostě je. nehledejte v knize zbytečně chyby, které v ní nejsou. Asi jste si jen koupil knihu špatně, neboť jste za zenitem znalostí v ní obsažených, tudíž víte víc než je v knize. 25.12.08, 09:36:11

 3. [3] Pavel.fru

  Proti tomu ja je recenze napsaná nemám nic naopak si myslím, že účel splnila ve smyslu, že mě upozornila na knihu a podle popisu jsem usoudil, že to bude pěkný dárek.Neštve mě to, je to další zkušenost. Avšak teď když ji mám tak s tím zcela nesouhlasím tak to prostě je. Domnívám se, že pokud se už někdo chce zmiňovat třeba o tom ventilku a nechce to příliš rozpitvávat mohl by uvést druhy ventilků třeba s fotkou a popisem, galuskový ventilek vypadá takto,veloventilek takto,motoventilek takto.... a co já vím jaký ventilek ještě. A čtenář může být laik a podle fotky s popisem zjíská informaci CO JE TO a jak to vypadá. Popis, že autoventilek je větší je tak neuchopitelná informace, že kdyby tam autor nenapsal nic udělá lepší, protože velo ventilek třeba z kola liberta je taky větší než galuskový a autoventilek to není. Tuplem, když v nadpisu rubriky se píše o technických výrazech. Bohužel z informace, která je v knize uvedena se nezdokonalí ani laik ani začátečník a jak píšete vědět to nebude nadále.
  Chápu, že každý se věnuje něčemu jinému, ale když něčemu nerozumím očekávám jasně zřetelnou a zcela blbuvzdornou informaci, abych v tom měl jasno. Zkuste se toho laika zeptat jestli z toho vysvětlení co jsi přečetl je moudrý. Chyba není v laikovi, ale v autorovi knihy.Má to popsat tak, aby to bylo jednoznačné nejlépe s fotkou a když ne tak to nemá psát vůbec. To je můj názor.
  Nemyslím si, že by byl problém vzít kolo celé ho rozebrat a vše nafotit.
  Ale jak píšete, knihy se prodalo 800 tis výtisků a třeba jsem jediný kdo má výhrady.

  25.12.08, 21:22:39
 4. [4] Albion66

  Ohledně těch ventilků. Pozor. Galuskový ventilek není až zas tam o moc menší než tzv. autoventilek. Pravda je že největší z výše popisovaných je velo ventilek. Pozor to co vidíte trčet z ráfku kola NENÍ úplně zcela ventilek, ale tělo v němž se ventilek nachází.

  18.07.09, 19:11:21
 5. [5] Paja

  Musím si ji koupit a podívat se jak je to s těma ventilkama ! :-)

  05.11.09, 18:38:17
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign