deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Bianchi Specialissima - test kola

Italské Bianchi pro letošní sezónu připravilo nový silniční topmodel nazvaný výstižně – Specialissima. Je totiž skutečně speciální jak svými parametry, tak i astronomickou cenou. Námi zkoušená verze s „mechanickou" sadou Campagnolo Super Record a karbonovými koly Bora Ultra vyjde na 331 990 korun, s elektronikou EPS pak stojí bez desetikoruny rovných čtyři sta tisíc. Samotný rám má v nejmenší verzi vážit pouhých 780 gramů, při zachování extrémní tuhosti a vysokého stupně jízdního komfortu daného použitím technologie Countervail. Nicméně, je nutné podotknout, že podobně nízké hmotnosti již nejsou mezi superkoly ničím výjimečným, rám Specialissima totiž váží v podstatě to samé co konkurenční SuperSix Evo Hi-Mod, zcela nová Merida Scultura by měla mít ještě o sto gramů méně. Pohybujeme se v nejlepší společnosti, mezi stroji z říše snů...


Hned zkraje musíme přiznat, že jízdní projev modelu Specialissima je skutečně fantastický, a není mnoho kol na trhu, která by s italskou novinkou plnohodnotně držela krok. Bianchi připisuje hlavní zásluhy technologii Countervail, tedy jejímu poslednímu evolučnímu stupni. Jde o patentovaný „viscoelastický" kompozitní materiál využívající unikátní strukturu vláken, jejíž hlavní schopností je absorpce vibrací. Výrobce ve svých materiálech udává až 80% schopnost jejich pohlcení a současně má Countervail zvyšovat celkovou pevnost.


Hned první metry jízdy dávají jasně najevo, že kvalita přenosu síly je absolutní. Jak boční tuhost oblasti středového pouzdra, tak i torzní tuhost vypovídají o nekompromisním závodním určení. Monokokový, v Itálii ručně vyráběný rám v sobě spojuje odpovědi na protichůdné požadavky, to jest nízkou hmotnost, vysokou tuhost a k tomu ještě pohodlí. Nezapomnělo se ani na estetiku, vyplývající z ryzí funkce. Tvarová čistota rámu je příkladná, což ještě podtrhla typická barva Celeste. Profil spodní i horní trubky vychází z kapky, a nejsou zde vymýšleny jakékoli designové, rádoby aerodynamické zbytečnosti. Veškeré prvky odpovídají zadání – minimální váha při maximální tuhosti! Nepříliš hezkým detailem je snad jen nanýtovaný držák přesmykače. Sice lehký a pevný, ale na kole za tři sta tisíc bychom si dokázali představit propracovanější detail.


Řetězové vzpěry zadní stavby mají za středovým pouzdrem vysoký obdélníkový profil, aby se za polovinou výrazně zúžily, což může připomínat konstrukci, s níž přišel před lety Cannondale Synapse. Minimalistický oválný profil mají sedlové vzpěry, u nichž je použita dvojitá konstrukce (s klasickým brzdovým můstkem), až k napojení na sedlovou trubku. Tedy žádná monostay, jež s sebou mnohdy přináší nižší schopnost absorpce rázů. Estetika nešla stranou, pokud s ní nesouvisí jakýkoli gram navíc – řadicí lanka tedy vedou vnitřkem spodní trubky a středové pouzdro využívá integrovaná ložiska. Čistě vypadá rovněž přední vidlice, která v době supermohutných korunek působí přímo minimalisticky. Zásadní je zde opět absorpce rázů, proto i ona využívá technologii Countervai,l a hlava má dole 1,4" ložisko namísto dnes všudypřítomného 1,5", což opět snižuje hmotnost a má vliv na lepší pohlcení otřesů. Přední vidlice ve srovnání s přímými konkurenty vypadá trochu jako z jiného světa – nebyl u ní zbytečně přidáván materiál, který v reálu mnohdy ani nebývá potřeba. Což je podle nás správná cesta.

Šest kilo karbonu!

Celková hmotnost 6,05 kilogramu bez pedálů sama o sobě ještě nic zásadního nevypovídá. Mnohem důležitější je zde již zmíněná tuhost, společně s příkladnou obvodovou hmotností kol Campagnolo Bora Ultra. Jejich 35 mm vysoký karbonový ráfek je doplněn galuskami Vittoria Corsa CX a akcelerace je naprosto omračující, zvlášť ve spojení s nabídnutým přenosem energie. Mnozí dnes chtějí vysoký karbonový ráfek, protože se jednoduše líbí, ale pro běžné závody bývá často zbytečný. Naopak zde použitý profil ráfku považujeme za ideál – dostatečně aerodynamický při vysokých rychlostech, ale současně skvěle zrychlující. Podobně pochvalně se můžeme vyjádřit rovněž o dalších komponentech s logem Campagnolo, byť z hlediska preciznosti chodu jim oproti nejlepšímu Shimanu přece jen něco málo chybí.


Nyní k jízdnímu komfortu, dostál výrobce svým slibům? Podle nás ano, mezi závoďáky patří Specialissima k těm pohodlným. Je to jistě dáno jak použitou technologií, tak samotnou konstrukcí. Docela útlá ramena přední vidlice, sedlovka průměru 27,2 mm a další detaily i při vysoké tuhosti rámu nabídnou solidní pohlcování otřesů. Daná konstrukce vytěžila z karbonu, co mohla. Při zachování tvarové čistoty a důrazu na výkon – tedy bez nutného zohýbání vzpěr a dalších „berliček komfortu". Můžeme to shrnout jako solidní komfort při maximální tuhosti a minimální váze.
Ke geometrii nemáme připomínky. Zkrátka závoďák, který bezvadně zatáčí a libuje si v rychlém průjezdu serpentin, přičemž tuhost tento pocit ještě umocňuje. Přitom však nastavení působí až nečekaně klidně, pakliže kolo nedostává pobídky od řídítek či změny našeho těžiště. Příkladně vede přímý směr a bez nadsázky jede skoro jako po kolejích, dokonce i při jízdě ze sedla. Nevyžaduje proto neustálé korekce směru, jak jsme od mnoha jiných závodních modelů zvyklí. Přestože tedy geometrii sluší přívlastek „racing", včetně nekompromisního závodního posedu (se 125 mm dlouhým představcem), je současně nečekaně přátelská. I zde se podařilo docílit neobvyklého souznění až protichůdných vlastností. Navíc nevyškolí ani méně zkušeného jezdce, takže si dané Bianchi může klidně koupit hodně majetný začínající silničář.
Finální verdikt? Nový topmodel je ve všech ohledech skvělý. Zůstává otázkou, zda si za jeho cenu nekoupit tři jen o málo horší silniční modely, případně jeden a k tomu slušné ojeté auto. Přestože výkon je bezchybný, poměr cena/výkon už tak přesvědčivě nevyznívá.

 

Plusy: kombinace tuhosti + nízké hmotnosti + komfortu, přátelská geometrie, akcelerace

Minusy: velmi vysoká cena, levně vyhlížející držák přesmykače

Technická specifikace

Rám: Super light carbon Countervail
Vidlice: Full carbon Countervail
Kliky: Campagnolo Super Record 52/36
Brzdy: Campagnolo Super Record
Řazení: Campagnolo Super Record 2x11
Přehazovačka: Campagnolo Super Record
Přesmykač: Campagnolo Super Record
Kola: Campagnolo Bora Ultra 35 Dark
Kazeta: Campagnolo Super Record 11-25 (11)
Galusky: Vittoria Corsa CX 23
Řídítka: FSA K-Force Compact
Představec: FSA OS-99
Sedlovka: FSA K-Force Light
Sedlo: Selle San Marco Aspide Carbon
Hmotnost: 6,05 kg (vel. 57)
Cena: 331 990 Kč

datum: 07.07.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign