Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Bergamont Contrail LTD

Bergamont Contrail LTD C1

Již název Contrail částečně nastiňuje povahu tohoto celoodpruženého biku - zdvih 120/115 mm, skvělá ovladatelnost, naprosto nekompromisní tuhost rámu i zadní stavby, máme před sebou zkrátka bike pro hravou jízdu. Současně se však jedná o stroj použitelný pro maratonské nasazení a sportovně pojaté cross-country, přesně totiž vystihuje původní podstatu horské cyklistiky, a sice rychlou jízdu prakticky jakýmkoli terénem. Bergamont Contrail LTD tak může být odpovědí na požadavek jediného, naprosto univerzálního kola. K tomu nabízí jako určitý příjemný bonus vyhlášenou německou preciznost, která přímo čiší ze všech detailů rámu, zabroušenými svary počínaje a bytelnými čepy s doporučenými utahovacími momenty konče.

Po konstrukční stránce se jedná o klasiku, ovšem v detailech doladěnou s typickým rukopisem. Koncepce rámu vsadila na jednočep s přepákováním. Přední trojúhelník se vyznačuje nepřehlédnutelnou robustností, z průřezu spodní trubky, stejně jako z celé hlavové partie (působící bezmála monolitickým dojmem) sálá téměř dojem nezničitelnosti. Ve stejném duchu se nese i zadní stavba, jejíž spodní ramena byla co nejvíce posunuta směrem dolů, a to kvůli zamezení kontaktu s řetězem. Hlavní čep se nachází těsně za osou sedlové trubky, ve výšce zubů prostředního převodníku. Zadní čep je pak umístěný přímo nad nábojem, charakteristickým prvkem konstrukce je ale především mohutné čelní propojení obou horních ramen zadní stavby nad uchycením pístnice tlumiče. Ano, toto je jeden z prvků výrazně navyšujících tuhost celé zadní stavby. Neméně robustní je ale i frézované pomocné ramínko spojující horní vzpěry a sedlovou trubku. I zde je jasný požadavek maximální tuhosti, ostatně jako z každé další části rámu.

Z detailů nemůže chybět kónická hlavová trubka s 1,5" spodním ložiskem a luxusním hlavovým složením Cane Creek, naopak úchyt brzdového třmenu International Standard je už tak trochu přežitkem. Díky použité konstrukci však byl decentní IS pravděpodobně rozumnější volbou, než se snažit na rám za každou cenu naroubovat Post Mount.

Na trail!

Použitá geometrie je sice částečně naladěna s ohledem na možné sportovní a maratonské nasazení, ovšem se současným přihlédnutím k optimální ovladatelnosti, která zde byla preferována. Nepříliš dlouhý přední trojúhelník, 85mm představec, lehce zvednutá řídítka a vysoká citlivost pružení - tento bike je již od prvních metrů evidentně nastaven především pro hravost a techničtější ježdění. Zároveň však o sobě dá vědět jeho XC tvář, neboť bez problémů zdolá prudká stoupání a dokáže svižným tempem objet třeba i celodenní terénní švih. Pro skutečně těžší terén je jediným znatelným omezením snad až příliš sportovně nastavená výška řídítek i jejich šířka 670 mm, naopak pro rychlé cross-country trochu překáží hodně aktivní tlumič, postrádající nastavení komprese a tedy i odolnosti vůči pohupování. Jako celek ale bike rozhodně dává smysl, jen při maratonském nasazení přijde ke slovu častěji standardní lockout tlumiče a v těžším terénu půjde jezdec teoreticky o něco dříve za sedlo. Ideální univerzál neexistuje a nastavení tohoto kola se zdá být jako kompromis pro technickou i sportovní jízdu rozumně vyvážené.

Ve srovnání s většinou přímých konkurentů nabídne testovaný model Bergamont pocit o něco větší zdvihové rezervy, průběh pružení je zde zpočátku hodně citlivý a jezdec dokáže využít většinu zdvihu. Zřetelnější progresivita je cítit až k jeho konci, kde předchází nežádoucímu chodu nadoraz. Citlivostí dokáže být tlumič Rock Shox Monarch RT vhodným společníkem vidlici Fox s regulací komprese CTD. Ale jak již bylo řečeno, při sportovnějším pojetí jízdy bude uživatel (především u tlumiče) sahat častěji po páčce lockoutu. Ta je však naštěstí rozměrná a dobře přístupná. Pro předejití pohupování způsobenému vahou jezdce bude potřeba nejen přizpůsobit styl šlapání, ale možná i lehce zvýšit nastavení tlumení odskoku.

Ke geometrii nemáme připomínky, kolo se dokáže otočit téměř na pětníku, po zatažení za řídítka jde ochotně do vzduchu a dovolí jezdci i nějakou tu parádičku. Tuhost rámu vynikne nejen při silovém záběru, ale třeba i v rychle projížděných klopených zatáčkách. Vedení směru je naprosto příkladné a ve sjezdech posiluje pocit, že sedláme skutečně odolný bike. A to se testovaný Bergamont zcela obešel bez stále populárnějších pevných os.

Hodně důležitá je ale sportovní stránka kola, jež je maličko okleštěna snad jen zmíněnou aktivitou tlumiče a hrubými plášti Schwalbe Nobby Nic v šířce 2,25". Celková hmotnost ve velikosti M se zastavila na hodnotě 12,9 kilogramu (bez pedálů), což je samo o sobě důvodem dobré akcelerace, v tomto případě pak podtržené perfektním přenosem energie, zajištěné tuhým rámem a třeba i zamčeným tlumičem. Naprosto reálně si dovedeme představit, že na modelu Contrail LTD v rychlejším tempu objedeme dlouhou trať některého většího bikemaratonu - tedy na tom stejném kole, na kterém si půjdeme jindy jen tak na hodinku zařádit na technické stezky někde za městem. Snad bychom pro ten maraton či cross-country nasadili pouze jiné obutí, třeba model Racing Ralph. I přes své trailové naladění totiž dokáže testovaný Bergamont hodně rychle vyjet i na kopec, vlastně stejně rychle jako mnohé stovkové fully...

A osazení? Kola Mavic CrossRide představují klasiku, podobně jako oba měniče ze sady Deore XT a brzdy Avid Elixir 5, jejichž výkon byl za všech podmínek vynikající. Výhodou je z našeho pohledu i použití klik Shimano, byť v trochu levnější modifikaci. Snad jen tvrdší sedlo a sériová absence pedálů nemusí vyhovovat každému, ale to už zabíháme do detailů.

Pokud tedy hledáte univerzální bike, rychlý a současně hravý, s modelem Contrail LTD C1 od německého Bergamontu nesáhnete vedle. Cena 43 990 korun je vzhledem k jeho kvalitám a použití vidlice Fox velice příznivá.

 

Technická specifikace 

Rám: 6061 Alloy Ultra Lite, 115 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch RT

Vidlice: Fox 32 Float CTD, 120 mm

Kliky: Shimano FC-M552 42x32x24

Brzdy: Avid Elixir 5 180/180 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kazeta: Sram PG-1030 11-36 (10)

Kola: Mavic CrossRide

Pláště: Schwalbe Nobby Nic 2,25"

Řídítka: BGM Pro

Představec: BGM Pro

Sedlovka: BGM Pro

Sedlo: Selle Royal Seta

Pedály: bez pedálů

Hmotnost: 12,9 kg (vel. M, bez pedálů)

Cena: 43 990 Kč

datum: 31.10.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign