deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Baterie ekola do batohu

Dojezd elektrokol, potažmo kapacita baterie, je stále alfou a omegou úspěšnosti tohoto segmentu cyklistiky. Postavit lehké elektrokolo se většinou daří za cenu použití menší baterie, a tudíž kratšího dojezdu, naopak velká baterie a delší dojezd znamenají většinou nějaké to kilo navíc. Rámy ale nejsou nafukovací a baterie nemohou růst dle libosti, takže se to řeší různě.

 

Jednou z alternativ je vozit si s sebou druhou baterii, což řada e-bikerů praktikuje a vozí ji v batohu. Vzhledem k tomu, že máte na zádech najednou tříkilovou i těžší baterku, ne zrovna plochého tvaru, nebude to nic příjemného někde se vyválet. Speciální batohy jsou proto nutností a bývají vybavené chráničem páteře, aby to jezdec od baterie neschytal tak natvrdo. Jenže umístěte do batohu baterii, pod ní bude vak na vodu a pod ním chránič zad a máte rázem hezky vystouplé zavazadlo, které bude mít kolem sedmi kilogramů, a vaše vyjížďka tak zcela určitě nebude mít takový švih. Nicméně je to řešení a například EVOC vyrábí speciální batoh do terénu, vybavený jak pouzdrem pro baterii, tak chráničem zad i vodním vakem. Rovněž český AcePac testuje podobné řešení, ale začínají se toho chytat i výrobci elektrokol, kteří jednoduše s příchodem integrovaných baterií v rámu nabízejí možnost přidělat na rám z vnějšku baterii druhou.

Například Haibike má na horní straně masivní spodní trubky biků SDURO s integrovanou baterií Bosch Powertube speciální drážku označenou Modular Rail System, kam lze přidělat buď držák a košík na bidon, případně speciální zámek na kolo či box s úložným prostorem, nebo právě držák baterie Range Extender. Motor totiž napájí hlavně 500Wh baterie Bosch Powertube, vkládaná do spodní trubky zespod, takže v rámu je najednou místo, kam lze umístit další zdroj energie. Samozřejmě, že celé kolo zase ztěžkne o nějaké to kilo, ale najednou může mít jezdec dvojnásobnou kapacitu baterií, tedy 1000 Wh. Představte si najednou ten dojezd, tedy pokud neřešíte u elektrokola co nejnižší hmotnost, kvůli ovladatelnosti. Haibike tedy dokáže na rámu a v něm převážet stejnou kapacitu baterie, jakou by jinak jezdec měl na rámu a v batohu. Tedy pokud by neměl pohon Brose, který má mnohem vyšší kapacitu, a k němu druhou baterii, pak by klidně vezl 1340 Wh.

Podobné řešení, i když značně „očesané“, má značka Focus, jejíž model JAM² má rovněž integrovanou baterii v rámu a druhou umožňuje vozit na spodní trubce, podobně jako Haibike. Jenže zatímco Haibike má základní baterii s plnohodnotnou kapacitou 500 Wh, Focus sází na nižší celkovou hmotnost kola, a tudíž do spodní trubky nacpal pro napájení pohonu Shimano jen 380 Wh. Tuto baterii navíc nelze vyjmout z rámu, bez toho aniž byste povolili a vyklopili motor. Focus počítá s tím, že tohle prostě stačí na kratší živější jízdy, a kdo bude chtít delší dojezd, pořídí si druhou baterii na spodní trubku. Ta má téměř stejnou kapacitu a váží dva kilogramy, takže kolo o tolik neztěžkne, a jezdec by měl mít k dispozici přesně 756 Wh, což je na Shimano pohon slušné.

Co je tedy lepší, pořídit si elektrokolo Haibike s normální kapacitou baterie a případně k němu druhou baterii do rámu pro dlouhé dojezdy bez ohledu na hmotnost? Nebo se nechat nalákat 21kg Focusem a pak zjistit, že daní za to je nízká kapacita baterie, a přídavný dvoukilový zdroj je tedy nutnost? Bez ohledu na značku kola a systém uchycení baterie se pak verze náhradní baterie v batohu jeví jako variabilnější, ale je tu ta zátěž na zádech, a ne každá baterie je dostupná. Řešení je zkrátka vícero a zcela určitě budou přibývat.

(už)

datum: 21.05.18 - kategorie: Elektrokola (i testy)
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign