deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Barevně vyladit

Výměna řadicích bovdenů je snad nejlevnější způsob, jak oživit funkci řazení, protože ani sebedražší přehazovačka nebo přesmykač nejsou schopné utáhnout lanko v ucpaném bovdenu. A můžete mít třeba řazení v nejlepší otočné rukojeti pohybující se na ložiskách, ale když nevyměníte bovden za pár korun, bude jeho funkce dost mizerná.

Řadicí bovdeny mají přímé vinutí ocelových vláken, protože u nich není takový tlak, jako u brzdových bovdenů, které jsou z ocelového drátu stočeného do spirály. Tedy v době hydraulických kotoučových brzd už celkem zbytečná poznámka, ale véčka ještě neřekla poslední slovo a o ráfek brzdí stále vysoké procento bikerů, nemluvě o zatím ještě téměř stoprocentní nadvládně ráfkových brzd na silnici. Dost ale pouček o bovdenech, protože jsme vyzkoušeli řadicí bovden Max1, který se dodává v několika barevných provedeních.

Jde o standardní řadicí bovden s přímo pletenými ocelovými vlákny s vnějším průměrem 4 mm, určený výhradně řadicím systémům. Bovden se dodává v modré, bílé, červené a černé barvě a nejde jen o nějakou barevnou povrchovou úpravu, ale plastový potah je kompletně probarvený až na jádro, takže i když se bovden používáním znatelně odře, stále si zachová svoji barvu. Hloubkový test nožem toto potvrdil opravdu až na základ. Standardní vnitřní teflonová vložka zaručuje hladký pohyb lanka uvnitř, ovšem doporučujeme nové lanko před instalací namazat, teflon není všespasitelný a leckdy narazíme na staré bovdeny, které sice nejsou vůbec zanesené nečistotami, ale lanko neklouže, protože je kontaktní plocha naprosto suchá, takže proto radíme mazat.

Funkčnost bovdenu Max1 je v podstatě stejná jako u většiny řadicích bovdenů, důležitá je v tomto případě jen barevná úprava, která umožňuje doladit kolo podle svých představ i na tomto dílu. Třímetrové balení stojí zhruba sto korun, což je standardní cena, a pokud by někdo chtěl s řadicím bovdenem sladit ještě vedení svých ráfkových brzd, stejná délka 5mm brzdového bovdenu ve stejných barvách stojí v třímetrovém balení jen 72 korun, takže tuningu vedení lanek nic nebrání.

(už)

datum: 09.10.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign