Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Author Modus 2013

Author Modus 2013 - test kola

Author pro příští sezónu zcela přepracoval své šestadvacítkové karbonové hardtaily. Nové rámy se vyznačují ostře řezanými rysy, typickými již pro současnou generaci celoodpružených modelů A-Ray a Era. Jejich podobu má i tentokrát na svědomí úspěšný průmyslový designér Pavel Sajták, jenž v minulosti navrhoval třeba i pro automobilku Škoda Auto a jeho rukopis přinesl karbonovým modelům Author zcela svébytný, nezaměnitelný design. Vzhledově atraktivní tvar rámu se samozřejmě prolíná také s funkcí, použité konstrukční prvky se totiž podílejí na optimální kombinaci nízké hmotnosti, tuhosti a schopnosti pohlcovat nemalou část otřesů.

Author Modus 2013

Naším testem prošel vstupní model karbonové řady. Author Modus by měl oslovit zájemce, toužící po výhodách kvalitního rámu a vyváženého osazení, ovšem v co nejdostupnějším balení. Za necelých pětatřicet tisíc korun nabídne tento bike rychlé sportovní svezení a návdavkem k tomu přidává do nejmenšího detailu doladěný design, kdy je bílá grafika na rámu doplněna nejen bílým sedlem a představcem či vidlicí, ale také bílými brzdami, náboji a především výraznými bělobokými plášti Geax Mezcal. Model Modus rozhodně není jen o vzhledové stránce, ale jeho design je tím prvním, čím zaujme.

Author Modus 2013 zamykání vidlice

Pokud si prohlédneme rám podrobněji, takk jeho dominantám patří především mohutně působící partie hlavy a středového pouzdra, do nichž plynule přechází široká spodní trubka trojúhelníkového průřezu. Stejně tak nepřehlédnutelná je ale rovněž obloukovitě prohnutá horní trubka, opticky navazující na sedlové vzpěry zadní stavby. Extrémně nízký a současně široký profil horní trubky je použit pro navýšení komfortu, a to za přispění velkého slopingu s přesazením sedlové trubky. Stejnou roli, tedy zvýšení schopnosti pohlcovat otřesy, má i vytvarování zadní stavby v oblasti patek, přesněji menší sklon sedlových vzpěr. Postmount úchyt brzdového třmenu nebo 1,5“ spodní ložisko hlavy je dnes už téměř samozřejmostí, stejně jako vedení řadicích lanek útrobami rámu. K radosti mechaniků je však hadička zadní brzdy vedena po spodní trubce.

Z hlediska osazení není kolu moc co vytknout, vzduchová vidlice F1RST nabízí vedle nízké hmotnosti především hodně kultivovaný chod a vynikající tuhost konstrukce. Jediná drobnost, která nám u této jinak výborné vidlice vadí, je páčka dálkového lockoutu. Ta sice funguje spolehlivě, ale její ergonomie není úplně ideální, neboť je poměrně vysoko. Sada Deore, byť doplněná o levnější přesmykač Alivio, pracovala bezchybně, a totéž lze říci také o kotoučových brzdách Tektro Draco, které nabídly již po krátkém zajetí perfektní výkon, a to se standardními 160mm kotouči. Navíc poměrně velká vzdálenost mezi destičkami a kotoučem udělá opět radost mechanikům, seřízení třmenů je otázkou okamžiku.

Author Modus 2013

Takový, jaký jsme čekali

Ovšem v nejlepším možném významutohoto spojení. Předchozí generace karbonových rámů Author byla podle našeho názoru velice dobrá, přičemž novinka z ní přebírá slušnou torzní tuhost i zdařilou geometrii a k tomu přidává ještě vyšší schopnost tlumit otřesy.Hmotnost kola 11,95 kilogramu ve velikosti 19“ je v dané cenové relaci sice pouze průměrem, ale celkový jízdní projev působí o dost živějším dojmem.

Po usazení na kolo jsme měli pocit, jaký jsme znali již z předchozích modelů, tedy že kolo okamžitě sedne a není potřeba si na nic dlouze přivykat. To vše podtrženo ideálně vysoko umístěnými řídítky a hlavně nadmíru pohodlným sedlem Author, s poměrně velkou vrstvou měkčího polstrování. Jízda se nesla v podobném duchu jako prvotní pocity po nasednutí, velice dobrá ochota zrychlovat při každém silnějším šlápnutí do pedálů byla doplněna až nadstandardním komfortem. V partii přesazení sedlové trubky a v horní části zadní stavby bylo i pouhým okem patrné, jak se zde rozkládá tlak při propružení sedlovky. Samozřejmě při použití karbonové sedlovky by byl tento dojem ještě umocněn.

Author Modus 2013

Nejlépe se modus cítí na běžných XC tratích, tedy na rychle projížděných pěšinách, klidně i s hrubým kamenitým podkladem. Příjemná je vrozená směrová stabilita kola, ovšem doplněná ochotou měnit směr.Tak akorát široká řídítka (64 cm) s vynikajícími gripy tento pocit už jen podtrhovala. Silnou stránkou kola jsou jednoznačně výjezdy, v nichž netrpí přehnanou tendencí ke zvedání předku. Pláště Geax Mezcal se za sucha perfektně „přilepí“ k téměř jakémukoli podkladu, pouze s rozmočeným terénem se zrovna nekamarádí. Univerzálně nastavený posed a použitá geometrie současně poskytují velice stabilní projev také ve sjezdech. Na rozdíl od řady jiných lehkých karbonových hardtailů nemá modus přílišné tendence odskakovat od terénu, i při rychlém průjezdu kamenitých pasáží zůstává poměrně klidný a zdá se, že jeho stabilitu jen tak něco nerozhodí.

Pojetítestovaného kola je tedy svým způsobem univerzální. Uspokojí jak závodně orientovaného jezdce, který si třeba časem některé komponenty vymění za kvalitnější a celé kolo ještě odlehčí, tak i hobíka, jenž se chce celý den pohodově vozit na lehkém a dostatečně pohodlném kole, bez nutnosti tahat s sebou kompletní odpružení a pečovat o něj. Na základ v podobě skutečně vyzrálého karbonového rámu se však budou moci spolehnout obě zmíněné skupiny.

 

Plusy: kombinace tuhosti a komfortu, vyvážená geometrie,design

Minusy: páčka lockoutu

 

Rám: Author carbon monocoque

Vidlice: RST F1RST 30 Air SRL, 100 mm

Kliky: Shimano M542 44x32x22

Brzdy: Tektro Draco WH160/160 mm

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Alivio

Kazeta: Shimano HG-5011-34 (9)

Náboje: Author Xenon Disc

Ráfky: Author Neon Pro

Pláště: Geax Mezcal Kevlar 2,1”

Řídítka: Author

Představec:Author

Sedlovka: Author

Sedlo: Author Navigator

Pedály: Shimano PD-M520

Hmotnost: 11,95kg (vel. 19“)

Cena: 34990 Kč

datum: 22.11.12 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign