Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Author Instinct pro ženy

Author Instinct ASL

Dámský MTB topmodel domácí značky Author je již tradičně vyváženým kolem, které by mělo splnit požadavky o něco náročnějších bikerek. Nízká hmotnost, snadná ovladatelnost a skvělá funkce komponentů jsou toho zárukou. Úplně nové použité fonty písma či designy s propracovanými barevnými přechody jsou pro rok 2009 přesně tím, co by mělo odlišit dámskou řadu od zbylých sportovních a závodních modelů Author. A i když pro mnohé cyklisty není grafika, použitá na rámu, nijak důležitá, je asi jen málo žen, kterým by byl vzhled jejich kola lhostejný. Nové designy dámské kolekce Author jsou hodně zdařilé, tato oživovací injekce přišla v tu správnou dobu.

inscelk

Za 25 990 korun nabízí typ Instinct ASL v podstatě maximum, co lze v této cenové kategorii získat. Ať už se jedná o duralový rám s trojitě zeslabovanou stěnou trubek, lehkou vzduchovou vidlici, skvěle funkční hydraulické brzdy nebo luxusní dámské sedlo Fi’zi:k Vitesse.

Author Sport Lady

O zkrácené geometrii se asi v případě typů ASL nemusíme rozepisovat, důležitým faktem ale je, že i přes tuto úpravu zůstala rámu velice dobrá jízdní stabilita, na níž se mimo jiné podílí lehce snížený střed. Vhodně zvolené úhly rámu pak společně s dostatečnou šířkou lehce zvednutých řídítek zajišťují vynikající ovladatelnost. Skloubit tyto vlastnosti dohromady nebývá vždy jednoduché a u dámského instinctu se to povedlo. Oproti níže postaveným modelům kolekce ASL má právě instinct o jeden stupeň více postavenou hlavovou trubku, což se pozitivně odrazilo právě na ovladatelnosti. Tento bike v sobě nezapře závodního ducha, takže určitě najde uplatnění v cross-country či na maratonech.

Pomineme-li použitou geometrii, pak je dámský instinct konstrukcí rámu totožný s modelem Egoist, o kvalitách rámu ze slitiny R6 tedy není třeba pochybovat. Shodná s egoistem je i použitá profilace s bi-axiálně provedenou spodní trubkou, doplněnou o výraznou výztuhu vpředu u hlavy. Horní trubka působí zboku mohutně, při pohledu shora ale vynikne její vejčitý průřez a relativně malá šířka. Sedlová trubka s vnějším průměrem 34,9 mm maximálně navyšuje celkovou tuhost. Zadní stavba má mohutná spodní ramena bez jakéhokoliv průhybu, lehký esovitý odklon z osy je patrný pouze u podsedlových vzpěr. Horní můstek je doslova titěrný s maximálním možným odlehčením, přesto mu nechybí vnitřní závit pro případnou montáž blatníku. Zadní patky mají svůj osobitý tvar, potěší i drobnost v podání montážního věšáku na řetěz.

Jaký je Instinct ASL?

Dámský instinct padne většině sportovně zaměřených bikerek okamžitě do ruky, jízdní vlastnosti kola jsou přesnou odpovědí na jejich požadavky. Celková váha rovných dvanáct kilogramů a docela nízká obvodová hmotnost kol se podílejí na svižnosti, při jízdě navíc působí instinct o poznání lehčím dojmem, než je oněch naměřených dvanáct kilo. Tohle kolo zkrátka jede, v technických pasážích je docela hravé a nijak moc se nenechá přemlouvat k odlepení od země. Přesně takové byly dojmy naší testovací jezdkyně Pavly.

insrid

Po stránce ovladatelnosti nebyly ke kolu připomínky. Některé hobby jezdkyně by možná uvítaly o něco výše posazená řídítka, zde je ale posed střižen více do sportovna a vzhledem ke kvalitám kola je to určitě dobře. Posed je však stále dostatečně pohodlný a nevyžaduje nijak výrazné natažení či předklon trupu.

Své schopnosti předvedl Instinct ASL jak ve výjezdech, kde bez problémů zdolal i dost prudké a zároveň kamenité pasáže, tak i ve sjezdech. Ve vyšších rychlostech vyniká především jízdní stabilita, kterou většina dam jistě ocení.

Torzní tuhost rámu patří k lepšímu průměru, podobně je na tom i celkový komfort jízdy. Vidlice RST F1 není úplnou špičkou po stránce citlivosti, nicméně svou nízkou hmotností je v této třídě nepřemožitelná. Vzduchový systém umožní zvolit přesný tlak podle váhy cyklistky, odpadá tedy jakékoli laborování s vhodnou či nevhodnou tvrdostí pružiny. S přibývajícími kilometry se navíc citlivost na počátku zdvihu lehce zlepšila a z praktického testu vidlice F1 také víme, že by jí hned na začátku nejspíš prospělo domazání méně tuhým mazivem.

Vzadu pak zajišťuje komfort především výborné sedlo Vitesse s velkoplošnými gelovými inserty. Jeho tvar by měl být optimální i pro dlouhé maratonské tratě. Plošší středová část, dostatek polstrování a především technologie Wing Flex s pružnějšími bočnicemi, to jsou hlavní klady, díky nimž se právě toto sedlo objevuje na stále větším množství dámských sportovních a závodních kol.

inssedlo

Po stránce dalšího osazení vše fungovalo na výbornou. Jedinou otázkou je vhodnost či nevhodnost řazení Sram Trigger pro malou ruku některých žen-cyklistek. Hlavní levá řadicí páčka má totiž delší a o něco těžší krok, což může být v případě krátkých slabých prstů trochu problém. Určitě by proto bylo dobré, aby si nejdřív kupující tento systém řazení vyzkoušela. Shimano má možná v tomto ohledu proti Sramu malou výhodu.

Tradičně dokonalým účinkem se předvedly brzdy Hayes Stroker Ryde, výbornou tuhost pak nabídly kliky FSA Moto. Pokud bude potenciální kupující postupovat při výběru kola „instinctivně“, určitě neudělá chybu.

Plusy: geometrie, výkonné brzdy, pohodlné sedlo, design
Minusy: tužší chod řazení

Specifikace:

Rám: Tripple Butted dural R6 26“ ASL

Vidlice: RST F1 Air 80 mm

Kliky: FSA Moto MegaExo 22/32/44

Brzdy: Hayes Stroker Ryde (6“)

Řazení: Sram X.7 Trigger

Přehazovačka: Sram X.9

Přesmykač: Sram X.7

Kazeta: Sram PG-950 (11-34)

Náboje: Author Xenon Disc

Ráfky: Author Argon Pro

Pláště: Author Beetle Juice Kevlar 2.0

Řídítka: Ritchey riser 20 mm

Představec: Ritchey Comp

Sedlovka: Ritchey Comp

Sedlo: Fi’zi:k Vitesse

Pedály: Shimano PD-M520

Hmotnost: 12,02 kg (vel. 17,5)

Cena: 25 990 Kč

datum: 03.06.09 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign