Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Author Egoist 27 - test kola

Standard dvacet sedm a půl palce nenechal chladným ani domácího Authora, který pro letošní rok připravil úplně nové fully i hardtaily s tímto „kompromisním" průměrem kol. My jsme otestovali nejvýše postaveného zástupce s pevným alu rámem a cenovkou 46 990 korun – model Egoist 27, jenž vsadil na vyvážené jízdní vlastnosti a typickou bílou barvu. Díky ní ještě více vynikly charakteristické profilace trubek, známé z poslední generace karbonových rámů Author. Typický je také mohutný trojúhelníkový profil spodní trubky, plynule přecházející v kónickou hlavu, stejně jako extrémně plochá horní trubka či robustní řetězové vzpěry zadní stavby, doplněné o efektní výztuhu a systém uchycení brzdy standardem Post Mount.

Z hlediska výkonu a přenosu energie máme před sebou zcela nekompromisní rám ctící renomé jména Egoist. Ani s většími koly tento bike neztratil nic ze své ochoty akcelerovat, výkonnostní zaměření a touha po rychlosti jsou však doplněny výrazně lepší adhezí a jistotou v náročnějších pasážích, ať už z kopce dolů, či naopak v prudkých výjezdech. Zjednodušeně řečeno, model Egoist je stále oním závoďákem, ale s přidanou hodnotou související s koly průměru 27,5". Navíc si troufneme tvrdit, že svou geometrií a celkovým nastavením sedne většině závodně či sportovně zaměřených jezdců - nám okamžitě padl do ruky.

Na nekompromisní výkonnost a s ní spojené obětování části pohodlí či ovladatelnosti zde zapomeňte. Sériové nastavení kola se středně dlouhým předním rámovým trojúhelníkem a dva a půl centimetru vysokou sestavou karbonových podložek pod představcem nabízí značnou variabilitu. V tomto ohledu zasluhuje pochvalu i sedlovka s klasicky vyoseným zámkem a sedlo umožňující předozadní posun jezdce. Z toho všeho v praxi vyplývá, že svůj posed zde nalezne jak hobby biker vyžadující k rychlosti kola také určitou porci pohodlí, tak i „chrt" upřednostňující výkon a zase jen výkon. Stačí si pohrát s výškou řídítek a polohou ližin v zámku sedlovky. Co bychom však u výkonnostně zaměřeného hardtailu příliš nečekali, je radost z jízdy v techničtějším terénu. Na rozdíl od většiny devětadvacítek, jejichž přední kolo jen stěží odtrhneme od země a jízdní stabilita je mnohdy až nepříjemně vysoká, nabídne Egoist 27 skutečnou zábavu za řídítky. Vůbec se nebrání jízdě po zadním či odlepení obou kol od země a přeskoku vyšší překážky, přitom hmotnost 12,1 kilogramu není bůhvíjak nízká. V reálu však tento bike působí o dost lehčím dojmem, než kolik nám ukázal displej digitální váhy.

Tuhost sestavy rám/odpružená přední vidlice by v této míře byla donedávna u závodně zaměřeného XC hardtailu jen pouhým snem. Použití kónické hlavy i sloupku vidlice, dále pevné přední osy a v neposlední řadě skutečně vysoce tuhého rámu má hodně velký vliv jak na samotný přenos energie při šlapání, tak především na přesnost řízení při rychlém průjezdu zatáček. Jakákoli poddajnost je Egoistu naprosto cizí, přitom však nepůsobí vyloženě tvrdým dojmem. Na jízdní pohodlí mají hodně kladný vliv pláště Geax Mezcal v šířce 2,1" a kvalitní karbonová sedlovka. Naopak sedlo bychom si dokázali představit o něco pohodlnější, Tundra 2 od Fiziku nám svou tvrdostí i tvarem tentokrát až tak úplně neseděla. Nemalou roli v otázce komfortu však sehrála i taková zdánlivá maličkost, jako jsou gripy. Dvojitá, spíše měkčí směs byla k rukám jezdce vyloženě rozmazlující.

O precizní práci přední vidlice Fox CTD snad není v souvislosti s komfortem třeba hovořit. Fungovala perfektně - díky o něco nižší progresivitě dokázala využít většinu svého zdvihu a při plné aktivitě nabídla slušnou citlivost zkraje chodu. V praxi jezdec nejvíce využije prostřední polohu páčky, tedy mód Trail, a pak plně otevřený mód Descend. Vzhledem k celkovému pojetí kola bychom si však na Egoistu 27 dokázali představit dálkové ovládání z řídítek, navíc by nám zde namísto trojice poloh stačily pouhé dvě, tedy otevřeno/zavřeno.

Nyní už ke konkrétním jízdním situacím. Jako ryba ve vodě se Egoist 27 chová na rychlých, třeba i hodně točitých pěšinách, stejně jako na klasických polních a lesních cestách. Dovolí svému majiteli to, co závodník chce, tedy těsně před zatáčkou dobrzdit a hned za ní opět akcelerovat na původní rychlost. Účinné kotoučovky se 180mm kotouči a nízká obvodová hmotnost kol jsou pro tento účel skvělými společníky.

Podobně sebejistý je bike také ve výjezdech, dlouhých i prudkých. Ani přes námi vyzdvihovanou ovladatelnost netrpí Egoist 27 výraznými tendencemi k nežádoucímu zvedání předního kola, pokud o něj jezdec vyloženě neusiluje. Takže lze vyjet i skutečně prudké stojky, a to nejen s rovným podkladem. S členitostí povrchu si větší kola poradí velice dobře a tam, kde šestadvacítka už nejspíš prohrábne, tak tuto pasáž přejedou větší kola logicky podstatně jistěji. Nemalou zásluhu na tomto pocitu však měly také pláště, jejichž jemnější vzorek se sice o něco rychleji ojede, ale jeho přilnavost je na většině povrchů přímo ukázková.

Ve sjezdech se pak karta neobrací, a i když nelze počítat s natolik bezpečným posunováním hranic rychlosti jako na celoodpruženém maratonském speciálu a je potřeba mnohem pečlivěji volit stopu, tak je jistota jízdy a celková stabilita naprosto dostačující. Výborně fungující vidlice a především jedny z vůbec nejlepších brzd jsou aspekty, které se na tom všem nemalou měrou podílely. Z tohoto pohledu se nám o to více líbilo i sériové nastavení kola nechávající řídítka záměrně o něco výše.

Příjemně nás překvapila přítomnost trojice převodníků, výhodou pro jízdu v náročnějším terénu je také vypínací třecí spojka přehazovačky, která zvýší stabilitu řetězu na převodníku. Šířka řídítek 620 milimetrů je dostatečná, pokud však někdo bude chtít namontovat rohy, úchopová část se značně zúží, na to je třeba pamatovat. V případě osazení není moc dodávat, jako celek vše fungovalo naprosto skvěle.

 

Technická specifikace

 

Rám: triple butted dural 6061 27,5"

Vidlice: Fox 32 Float CTD, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT 42/32/24

Brzdy: Shimano Deore XT, 180 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano Deore XT 11-36 (10)

Náboje: Shimano Deore XT

Ráfky: Author Radon Pro 27,5"

Pláště: Geax Mezcal Kevlar 27,5 x 2,1"

Řídítka: Ritchey Pro

Představec: Ritchey WCS 4-Axis

Sedlovka: Ritchey Carbon Pro

Sedlo: Fi'zi:k Tundra 2

Pedály: Shimano M540

Hmotnost: 12,1 kg (vel. 19")

Cena: 46 990 Kč

datum: 17.03.14 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign