deluxe-cycling
katalog_elektrokola

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_duben_2019

AUTHOR EGOIST 2004

thumb_80x60_eoego.jpg(1998KB)Test druhého nejlepšího modelu značky Author na rok 2004 jistě není všední záležitostí. Jelikož u nula čtyřky zůstal zachován výborný rám z letošního roku pouze s malými designovými odlišnostmi, nejzásadnější změnou, alespoň na první pohled, je nová sada Deore XT. Její problematice se však podrobněji věnujeme v samostatném článku v tomto čísle Cykloservisu. Test modelu Author Egoist bude tedy zaměřen na kolo jako celek. O samostatné sadě je třeba říci více, než co se vejde do tohoto testu. A jaký je Egoist 2004?

Objevení Ameriky

Firma Columbus, která vyrobila jednotlivé trubky pro stavbu rámu testovaného modelu, má společně s výbornou geometrií a precizním zpracováním největší zásluhu na jízdních vlastnostech kola. Nezasvěcený by se dokonce mohl podivovat nad tím, jaké tento mořeplavec vyrábí fantastické trubky. Rám modelu Egoist je totožný s nejvyšším typem Introvert. Duralové trubky třídy 7005 s označením Columbus Airplane v sobě pojí velice nízkou hmotnost se slušnou pevností, na níž má samozřejmě podíl také výrazná profilace. Zploštěná spodní trubka velkého průměru společně s horní trubkou s podélným prolisem a mohutnou zadní stavbou dodávají tomuto rámu nádech jedinečnosti. Ramena zadní vidlice se směrem ke středovému složení výrazně rozšiřují a jejich profil se pozvolna mění z kulatého na obdélníkový, jenž je rovněž použit také na průřezu zadních vzpěr. Esovité zprohýbání je vlastní celé zadní stavbě. V případě vidlice je použito pro lepší průchodnost zadního kola a možnost nasazení širšího pláště, vzpěry využívají tohoto vytvarování především kvůli absorpci rázů z terénu. Horní můstek je typickým znakem rámů Author a je vybaven oválným logem výrobce. Spodní můstek díky dostatečné tuhosti zadní stavby a kvůli redukci váhy chybí. Pěkně tvarované a maximálně odlehčené patky jsou u všech vyšších modelů značky Author samozřejmostí. Příkladně zpracované jsou i navářky na vedení lanek a hydrauliky, pouze uprostřed horní rámové trubky by mohla být použita ještě třetí navářka na uchycení hadičky k zadní brzdě. Jelikož se jedná o rám určený výhradně na kotoučové brzdy, neměly by se zde vyskytovat kompromisy v podobě samolepicího plastového úchytu.

Skareb je Super

Vidlice Manitou Skareb Super představuje druhý nejvýše postavený model této značky a je to rozhodně znát. Na sezónu 2004 byl dosavadní typ zdokonalen pevnějším spojením duté korunky a vnitřních nohou a také zesílením spojovacího můstku vnějších nohou. Systém zůstal zachován, stále pruží vzduch v kombinaci s krátkou vinutou pružinou. Olejový zpětný útlum je možné regulovat zespodu pravé nohy a i nadále je využit systém Lock-out. Ten nyní funguje tak lehce, že se divíme, proč nebyl doplněn uzamykáním z řídítek. Skareb nabízí slušnou torzní tuhost a hmotnost (1588 g). Extrémní citlivost vidlice je dána změněným systémem mazání, který byl využit již u loňských modelů. Při předepsaném tlaku vzduchu má jezdec stále pocit, že jde vidlice snad až příliš měkce. Přínosem bude pravděpodobně výměna pružiny za tvrdší. Častější využití Lock-outu je u této vidlice téměř nezbytné.

Nekompromisní osazení

O sadě Deore XT, která je na tomto modelu kompletně zastoupena, se více dočtete v samostatném článku. Musíme říci, že fungovala bezchybně, a ačkoliv máme nějaké výhrady k jejímu ovládání či zpracování, jako celek je opět o kus dále. Jediné, co bychom Authoru z hlediska sady XT vytkli, je použití přesmykače typu Top-Swing. Nové ikstéčko nabízí rovněž verzi s horním uchycením, jejíž životnost bude nepochybně delší.

Velké množství komponentů, jak jsme si u Authoru zvykli, zastupuje Ritchey. Představec pochází z nejvyšší sady WCS, řídítka a sedlovka zastupují třídu Pro. Od stejného výrobce jsou také ráfky Pro, které jsou kvůli kotoučovým brzdám použity v asymetrické verzi OCR na obou kolech. Příjemně nás překvapily pláště Panaracer SpeedBlaster. Svým vzorkem vzdáleně připomínají postarší Onzy, od nichž se odlišují hlavně vnitřním rozdělením kulatých špuntů. Toto řešení zajišťuje dobrou přilnavost k tvrdému povrchu. Pláště jsou velice rychlé a na rozbitých kamenitých cestách se na ně jezdec může plně spolehnout. S větším mokrem si však logicky příliš nerozumějí.

Z produkce Authoru byly na Egoistu použity nášlapné pedály a ergonomicky tvarované rohy. Jejich koncová část příjemně padne do ruky, pouze svár u objímky by nebylo od věci začistit, neboť při úchopu tlačí do dlaně. Sedlo Azoto s logem Author pochází od Selle San Marco a i po několikahodinové jízdě nabízí dostatek pohodlí.

Posílené ego

Jízdní vlastnosti kola lze hodnotit jako výborné. Geometrie okamžitě padne do rukou všem švihovým jezdcům. Pokud jste zvyklí jezdit lehčí převody a vyhledáváte extrémně náročné výjezdy, pak je Egoist tím pravým pro vás. Z hlediska boční tuhosti patří rám pouze k průměru, a to přes velké šířky hlavních trubek i masivnost zadní stavby, na druhou stranu těží z nízké váhy. Hmotnost celého kola v námi testované devatenáctce je 11,4 kilogramu. Prudký technický výjezd, který mnozí vzdají, není pro Egoista nepřekonatelný. Jistě na tom mají zásluhu také pláště Panaracer SpeedBlaster, ty ale pouze asistují. K maximálnímu využití všech vlastností tohoto stroje je zapotřebí především práce s těžištěm. V delších výjezdech se jezdci stále nechce přeřadit na menší převodník a s pocitem lehkého skvěle reagujícího kola mu trápení dělá vyloženě dobře. Na rovinatých úsecích Egoist výborně drží stopu, silný je však rovněž v rychlém členitém terénu, kde se proplétá mezi stromy s neobyčejnou lehkostí. Ve sjezdu je nutné pohlídat vrozený temperament kola a měkčí vidlici. Přijdou ke slovu jak výborné kotoučové brzdy, tak opět spolehlivé pláště.

Doporučená maloobchodní cena modelu Egoist 2004 bude 54 990 korun. Z velikostí 15, 17, 19 a 21 palců by si měl bez problémů vybrat každý zájemce lačnící po špičkovém stroji za přijatelnou cenu.

Text a foto: Honza
thumb_60x80_ego1.jpg(2430KB)thumb_60x80_ego2.jpg(2271KB)thumb_80x60_ego3.jpg(1959KB)thumb_60x80_ego4.jpg(1827KB)thumb_60x80_ego5.jpg(1639KB)
datum: 22.11.03 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign