deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Author Charisma

Silniční model Author Charisma, jenž měl výstavní premiéru na loňském veletrhu Eurobike, je ve své vrcholné verzi materiálem koncipovaným jak pro závodní nasazení, tak pro hobby silničáře a amatéry, kteří jednoduše nemají rádi kompromisy. Představuje zatím poslední generaci karbonové rámové platformy, spojující v sobě velice nízkou hmotnost, tuhost při záběru a nadstandardní jízdní komfort zajištěný schopností materiálu, a především samotné konstrukce pohlcovat otřesy. Zároveň byl poměrně důležitým činitelem při vývoji odpor vzduchu, který se tvarování jednotlivých partií snaží v nejvyšší možné míře eliminovat, takže i v tomto ohledu jde model Charisma se současnými silničními trendy. A v neposlední řadě je rám, jenž před uvedením na trh prošel důkladným testováním v profesionálním pelotonu, designově nezaměnitelný - na jeho vývoji se podílel třeba i průmyslový designér Pavol Sajták, který dlouhá léta pracoval například pro Škoda Auto.

Výsledek je takový, že z hlediska kombinace jízdního komfortu, tuhosti a hmotnosti se jedná o skutečně špičkový produkt. K jeho typickým konstrukčním prvkům patří záměrná absence slopingu, mohutný profil spodní trubky a zploštělý průřez obloukově prohnuté horní trubky. Zajímavá je také zadní stavba s minimalistickými sedlovými vzpěrami, napojenými výrazně pod úrovní spoje horní a sedlové trubky. Monokokový rám, jehož materiálové označení zní „A-karbon“, je vyroben z vysoce kvalitních uhlíkových vláken japonské společnosti Torayca, používaných například i na špičkové monoposty Formule 1. Nemohou chybět ryze současné prvky, jako jsou integrovaná středová ložiska, vnitřní vedení lanek nebo „tapered“ hlava s 1,5“ spodním ložiskem. Přední celokarbonová vidlice pak spoléhá na shodný materiál s rámem a snaží se skloubit ideální tuhost při zatáčení se schopností ramen a sloupku absorbovat otřesy.

Nejvýše postavená verze Charisma 77, s hmotností pouhých 6,9 kilogramu, spoléhá na kompletní sadu Shimano Dura-Ace, tedy na to nejlepší, čím je možné silniční kolo osadit. Jedenáct pastorků je zde zkombinováno s klasickými převodníky 53/39, což u závodně koncipovaného modelu jednoznačně chválíme. V dokonalé symbióze s komponenty jsou zapletená kola Mavic Cosmic Carbone SL WTS, vybavená vysokými ráfky kombinujícími duralový základ s karbonovou aerodynamickou nástavbou. A nutno přiznat, že právě kola nejenže zlepšují schopnosti na rovinatých úsecích a pomohou nahnat cenné vteřiny třeba při časovce, ale i jejich grafika skvěle doplňuje rám – výsledný efekt je skutečně působivý. Uhlíková vlákna jsou samozřejmě použita také na dalších komponentech, například na sedlovce, řídítkách a představci, ve všech případech s logem Ritchey. Řídítka Logic II SL svírá karbonový představec WCS 4Axis a ližiny sedla Fizik Arione, mimochodem velice oblíbeného mezi profesionálními jezdci, pak zámek sedlovky Ritchey SL. Určitou zajímavost představují pláště Mavic, které francouzský výrobce dodává přímo ke svým zapleteným setům. Zde použité „třiadvacítky“ jsou logicky kevlarové, s hmotností jen lehce přesahující dvě stě gramů.

Běžná cena modelu Author Charisma 77 je 116 990 korun, nyní však platí lákavá akční cena 99 990 korun. A pokud vás rám oslovil, ovšem potřebujete se v případě finální ceny držet maličko více při zemi, můžete si na takřka totožném základu pořídit model Charisma 66, a to s osazením Ultegra a akční cenovkou 59 990 korun. Ale možná ještě lákavější pro vás bude verze Charisma 66E sázející na elektronickou verzi sady Ultegra s přídomkem Di2. S vynikajícími koly Mavic Ksyrium Elite přijde nyní na necelých sedmdesát tisíc korun – a už i vy budete moci řadit pomocí servomotorků...!

(kad)

datum: 11.11.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign