Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Author A33 - velmi příjemné svezení

Author A 33

V případě, že teprve plánujete okusit silniční cyklistiku, třeba jako doplněk k biku, pravděpodobně nebudete chtít do kola hned investovat jako do nového auta. Cenová hladina okolo dvaceti tisíc korun se zdá být pro takový účel ideální, silniční kolo dokáže v této ceně totiž mnohdy nabídnout sportovní svezení. A pokud náhodou po čase zjistíte, že je pro vás najíždění kilometrů po asfaltu nudné, nebudete si kvůli takové investici rvát vlasy na hlavě. My jsme tentokrát otestovali úplně nejzákladnější silniční model Author, typ A 33 je totiž přesně tím strojem, který by mohl odstartovat vaše nadšení do silničního ježdění. Nabídne vynikající tuhost, bezproblémovou funkci komponentů a v neposlední řadě také hodně atraktivní design, který si naprosto v ničem nezadá s podstatně dražšími koly.

Rám z trojitě zeslabovaných duralových trubek, vyrobených ze slitiny 6061, vychází tvarováním jednotlivých partií z první generace karbonových rámů Author. Hydroforming se promítl do mohutného, téměř trojúhelníkového průřezu spodní trubky, s charakteristickým schůdkem ve spodní partii. Stejně tak opačně orientovaný profil obloukovitě prohnuté horní trubky je nepřehlédnutelný, což platí také v případě výrazného průhybu sedlových vzpěr s Flex Stay designem. Nechybí ani elegantní brzdový můstek a především nevšední průřez ramen, opakující se také u řetězových vzpěr. Trochu matoucí může být snad jen označení velikosti rámu, námi testovaná „540“ je ve skutečnosti druhou nejvyšší nabízenou a je adekvátní i pro téměř 190 cm vysokého jezdce.

Přední vidlice svým tvarováním na první pohled evokuje lehké karbonové modely, detailnější obhlídka však odhalí svar na horní části korunky, jedná se tedy o duralové provedení. Poklep na stěnu ramen vidlice však dává jasně najevo, že máme co do činění s hodně lehkou vidlicí.

V případě osazení je použit v podstatě úplný silniční základ od Shimana, konkrétně sada 2300, jež od příštího roku ponese podstatně líbivější označení Claris a rovněž pohlednější design. Sadě 2300 ovšem nemůžeme upřít čistotu chodu a především dokonalou ergonomii kombinovaných řadicích a brzdových pák Dual Control. Tvarově se sice jedná o starší generaci „dualů“, ovšem z hlediska pohodlí při držení, podle našeho názoru, možná nejlepší. A nic na tom nemění ani vnější vedení řadicích bovdenů, které je navíc praktické jak z hlediska čistoty chodu lanka, tak i kvůli jednoduchému servisu.

Příjemné svezení

Geometrie kola přesně odpovídá jeho určení, předpokládá, že jej budou s poměrně velkou pravděpodobností sedlat méně ostřílení jezdci a začínající silničáři. Dominantní je proto perfektní vedení přímého směru a celková stabilita. Jízda nevyžaduje nijak velké soustředění, což je pro danou cílovou skupinu určitě příjemné. Z hlediska zatáčení je A 33 oproti závodně koncipovaným modelům logicky trochu méně živý a méně ochotný bleskurychle měnit směr, současně však stále zatáčí dostatečně ochotně a jeho výhodou je plynulost průjezdu zatáčky, bez nervozity a nutnosti neustálých korekcí směru. Prvotní impuls k položení do zatáčky však potřebuje trochu silnější.

Akcelerace je ovlivněna celkovou váhou 9,9 kilogramu a obvodovou hmotností kol, na druhou stranu tuhost rámu i kol se podílí na ideálním přenosu energie bez nežádoucích ztrát. Nabízí se zde prostor pro následný tuning, pokud by se kola nebo alespoň pláště po nějaké době vyměnily za lehčí, celkově by to testovanému modelu při akceleraci hodně prospělo.

Nabízený posed lze označit za klasiku - není ani nadměrně natažený, ani zbytečně krátký, v tomto směru není kolu co vytknout. Naprostá absence slopingu sice může na někoho působit trochu nemoderně, nicméně i díky tomuto konstrukčnímu znaku jsou silniční authory již na první pohled nezaměnitelné. Nadstandardní počet podložek pod představcem pak umožňuje značnou variabilitu výšky řídítek, což jednoznačně chválíme.

Jízdní komfort nemůže být u duralového rámu samozřejmě zázračný, konstrukce sedlových vzpěr s výrazným průhybem však dělá v tomto směru až nečekaně hodně. Navíc také použité sedlo Author Navigator patří do skupiny „superpohodlných“ a jezdcovo pozadí i při déletrvající jízdě doslova hýčká. Předek kola je ovšem o poznání tvrdší, mohutná ramena duralové vidlice zkrátka nedávají mnoho prostoru pro pružení a pohlcování otřesů.

Především funkčně

Použité komponenty jsou hlavně sázkou na funkci, což platí o všech dílech sady 2300. Ovšem na první pohled se i měniče tváří celkem luxusně a již výše zmíněné páky Dual Control jsou skvělé i na druhý a třetí pohled. Malá odřazovací páčka je v dobrém dosahu palce a některým uživatelům bude jistě vyhovovat více než ta, kterou mají sady Campagnolo. Nechybí ani optický indikátor zařazeného převodu. Osm pastorků s rozsahem 12-25 spolupracuje s převodníky Compact, tedy 50/34, takže převody jsou i pro hobby jezdce dostačující. Příjemným překvapením byly kliky Prowheel, které i přes použití klasického čtyřhranu nabídly skvělou tuhost - ani při silném záběru ze sedla nebylo patrné výraznější vychýlení převodníků. Práce řetězu na převodnících pak svou čistotou odpovídala Shimanu, byť byl zvuk při změně převodu o něco „plechovější“. Pochválit musíme také brzdové čelisti Tektro a komponenty kokpitu, tedy řídítka a představec Kalloy Uno. Především za použitý, bíle lakovaný představec by se nemuselo stydět ani dvakrát dražší kolo.

Máme-li shrnout dojmy ze základního silničního modelu značky Author, pak jde o vyvážený stroj, použitelný i pro sportovnější jízdu. A pokud zvažujete vyzkoušení silniční cyklistiky, mohl by být ve vašich začátcích dobrým, spolehlivým a současně pohledným společníkem.

 

Technická specifikace

Rám: triple butted dural 6061

Vidlice: Author dural

Kliky: Prowheel Ounce 50/34

Brzdy: Tektro

Řazení: Shimano 2300

Přehazovačka: Shimano 2300

Přesmykač: Shimano 2300

Náboje: Quando

Ráfky: JalcoDRX

Kazeta: Shimano HG-50 12-25 (8)

Pláště: CST 25

Řídítka: Kalloy Uno

Představec: Kalloy Uno

Sedlovka: Kalloy Uno

Sedlo: Author Navigator

Hmotnost: 9,9 kg (vel. 54)

Cena: 19 990 Kč                         

 

datum: 01.08.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign